Сьогодні ми знову хочемо повернутися до цього питання. Адже Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено певне коло осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню. А що ж робити іншим, які не підлягають такому страхуванню, але бажають заробити страховий стаж? Закон для таких осіб дає можливість взяти добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
Хто ж може брати добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування? Це студенти, які досягли 18річного віку, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами нашої держави, а також всі інші особи, які досягли 16річного віку, отримують дохід від діяльності, не забороненої законодавством, і не підлягають загальнообов’язковому пенсійному страхуванню.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2009 р. №101 затверджено «Порядок добровільної участі в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування громадян України, які працюють за межами України».
Відповідно до Порядку, брати добровільну участь у солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування можуть громадяни України, які працюють за її межами, досягли 16річного віку та не є пенсіонерами.
Особи, які виявили бажання брати добровільну участь у пенсійному страхуванні, подають заяву органам Пенсійного фонду України за місцем проживання або Пенсійному фонду України: – через мережу Інтернет; – через Контактцентр Державного підприємства «Інформаційний центр персоніфікованого обліку Пенсійного фонду України»; – поштою, – особисто за місцем проживання.
Форма заяви та договору затверджена Пенсійним фондом України. Їх зразки можна отримати в органах Пенсійного фонду за місцем проживання або через Інтернет (Вебсайт Пенсійного фонду України – www.pfu.gov.ua). Розміри страхових внесків встановлюються в договорі і визначаються платниками самостійно, але не менше мінімального та не більше максимального страхового внеску. Мінімальний страховий внесок на перший квартал 2010 року становить 288,51 грн., на другий – 293,49 грн., на третій – 294,82 грн., на четвертий – 301,12 грн., а з 1 грудня 2010 р. – 306,10 грн. Максимальний страховий внесок на всі квартали 2010 р. – 3538,80 грн.
За нормами Закону дозволяється сплата страхових внесків за минулі періоди, починаючи з 2004 року, за умови, що розмір внесків за кожний місяць, за який вони сплачувались, не буде меншим мінімального страхового внеску.
За умови сплати страхових внесків відповідно до Порядку період добровільної участі у пенсійному страхуванні зараховується до страхового стажу.
Більш детальну інформацію про добровільну участь в пенсійному страхуванні можна отримати у спеціальному розділі Вебсайту Пенсійного фонду України – www.pfu.gov.ua, Контактцентрі Пенсійного фонду України за телефоном 88005037530 (для мешканців усіх регіонів України дзвінки до Контактцентру є безкоштовними), головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області за адресою: м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, тел. (032) 2727847, або в управлінні Пенсійного фонду України в Сокальському районі за адресою: м. Сокаль, вул. Героїв УПА, 11, тел. 73081 та 73082.
На сьогоднішній день 22 громадянина уклали договір про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування з управлінням Пенсійного фонду України в Сокальському районі. Чинне пенсійне законодавство дає можливість забезпечити свою старість усім громадянам без винятку, зокрема, і тим особам, які не мають обов’язку щодо пенсійного страхування.
Добровільна участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування дозволить зберегти повний страховий стаж і збільшити майбутній розмір пенсії.
Тетяна БОРОДКІНА, перший заступник начальника управління Пенсійного фонду у Сокальському районі.