Цікаво знати

Прогноз розвитку основних шкідників і хвороб сільськогосподарських культур у 2020 році на території Львівщини

Погодно-кліматичні умови району у зимовий період поточного року для озимих зернових і ріпаку були задовільними. Відсутність снігу та плюсові температури не створювали небезпеки вимерзання рослин, а допомогли їм зміцнитися і додати в рості. Від погодніх умов, які складуться наприкінці лютого, буле залежати період відновлення весняної вегетації. Відповідно до існуючого протягом квітня-травня перебігу гідротермічних умов, шкідливі комахи поступово виходитимуть із зимової діапаузи. І надалі паралельно із зростанням активності комах проявлятиметься їх шкідлива діяльність.

У 2020 році, як і у попередніх роках, посіви с/г культур будуть заселяти та наносити шкоду мишоподібні гризуни. Теперішні погодні умови зимового періоду є сприятливі для розвитку і шкодочинності гризунів. По обстеженнях, які проводились на посівах с/г культур у вегетаційний період минулого року, спостерігалось заселення до 2 жилих колоній на гектар. У поточному році ймовірна надпорогова чисельність гризунів на полях, які прилягають до лісосмуг, або на тих, які не оброблялись по декілька років.

Дротяники-личинки жуків коваликів є дуже поширеними шкідниками с/г культур на території нашого району. Заселення полів цими шкідниками, крім того що знижує врожай, псує товарний вигляд та якість продукції. Осінніми грунтовими розкопками у 2019 році виявлено заселення значної кількості площ дротяниками, при чисельності 0,8 шт/кв.м. У поточному році існуватиме загроза осередкового пошкодження сходів ярих зернових та просапних культур. Коренеплоди та бульбоплоди будуть пошкоджувати личинки травневого хруща. Тому для попередження пошкоджень насіння та молодих рослин грунтовими фітофагами перед посівом обов’язково потрібно проводити протруювання насіння гаучо, космосом, круїзером тощо.

Шкідники і хвороби зернових культур

Існуючий ще з осені минулого року запас фітопатогенів у посівах озимих колосових культур слугуватиме джерелом для розповсюдження хвороб рослин у поточному році. Як і в попередніх роках, повсюди, починаючи від фази сходів, збудники кореневих гнилей інфікуватимуть колосові культури. Більш інтенсивно хвороби проявлятимуться на полях зернових, які посіяні по стерньових попередниках непротруєним насінням і з низьким рівнем агрофону. Як і в попередніх роках, переважатимуть гельмінтоспоріозні кореневі гнилі.

За відновлення вегетації рослин, продовжиться розвиток існуючих з осені минулого року листостеблових плямистостей озимих колосових культур. Домінуючими видами як у посівах озимих, так і ярих залишаться гельмінтоспоріоз, септоріоз, піренофороз.

Серед видів іржі у посівах колосових культур на території району переважаючим видом є бура листкова іржа. Рівень розвитку інфекції буде вищим на полях з низьким рівнем агротехніки та за відсутності фунгіцидного захисту.

Існуючі в районі гідротермічні показники під час наливу зерна колосових культур сприяють щорічному ураженню колосків фітопатогенами різної етіології. Як і в минулому році, поява хвороб септоріозу і фузаріозу спостерігатиметься на початку молочної стиглості зерна. В період формування і достигання зерна, залежно від погодніх умов можливе поширення альтернаріозу.

Погодні умови минулого року були задовільними для життєдіяльності злакових попелиць, шкідливість яких мала помірний характер. У 2020 році імаго і личинки цих шкідників заселятимуть посіви зернових колосових культур. Пік поширення сисних фітофагів припадатиме на фазу наливу зерна, так як в цей час хімічні обробки посівів не проводять.

Повсюди в посівах зернових культур серед видів злакових п’явиць домінувала п’явиця червоногруда, осередково зустрічалася п’явиця синя. У 2020 році значну небезпеку становитимуть жуки у посівах зернових за посушливих умов, особливо в початкові фази розвитку культур, оскільки листова поверхня рослин в цей період ще незначна.

У поточному році, як і щороку свою шкодочинну діяльність вестимуть хлібні блішки. Середня чисельність минулого сезону становила 2 жуки на м.кв. при пошкодженні 6% рослин. При настанні ранньої, теплої і сухої весни спостерігатиметься раннє заселення зернових хлібними блішками і їх підвищена шкідливість. За умови теплого і помірно дощового літа динаміка активності блішок зросте, однак через значну вегетативну масу в цей час фітофаги не завдаватимуть значної шкоди посівам.

У минулому році погодні умови сприяли життєдіяльності на території району пшеничного трипса. Він зустрічався повсюдно, але на переважній більшості площ його шкідливість низька і проведення спеціальних захисних заходів не планується. Хімічний захист є ефективним в період молочної стиглості зерна в комплексі проти супутніх шкідників.

Вже декілька років поспіль існуючі погодно-кліматичні умови не сприяють активізації життєдіяльності і шкідливості злакових мух в посівах зернових культур, з існуючих видів яких шведські мухи залишаються домінуючими. Не мають на території району широкого поширення і хлібні клопи, зокрема клоп-шкідлива черепашка.

Шкідники і хвороби кукурудзи

В останні роки, особливо на присадибних ділянках населення району, великого розповсюдження набув стебловий кукурудзяний метелик. У поточному році цей шкідник буде заселяти рослини кукурудзи і псувати урожай цієї культури.

У 2020 році злакові попелиці продовжать заселяти посіви кукурудзи. На їх чисельність і шкідливість впливатимуть погодні умови, сівба у пізні строки, недотримання норми та глибини висіву насіння, незадовільне підживлення. Вчасно проведений захист дозволеними інсектицидами обмежуватиме розвиток та шкідливість цих шкідників.

Протягом вегетаційного періоду поточного року спостерігатиметься розвиток гельмінтоспоріозної плямистості і пухирчастої сажки. Сажкові хвороби домінуватимуть на фоні неякісно протруєного насіннєвого матеріалу і за умови близько розташованих минулорічних посівів кукурудзи, де зберігаються інфіковані рослинні рештки. Можливе ураження качанів фузаріозом, червоною та сірою гнилями.

 

Шкідники і хвороби ріпаку

Під час вегетації ріпакам шкодитимуть всі шкідники: як багатоїдні фітофаги, так і комплекс шкідників-олігофагів хрестоцвітих культур. За теплої і сонячної погоди березня шкідники вийдуть з місць зимівлі, зокрема ріпаковий квіткоїд і стеблові прихованохоботники, які розпочнуть живитись на жовтоцвітих бур’янах. Хрестоцвіті блішки активно живитимуться на молодих рослинах ріпаку. Ріпаковий пильщик (трач) розвиватиметься у 2-ох поколіннях. Його псевдогусениці живились на рослинах ще в осінній період минулого року, і їх  шкідливість продовжиться у весняний час і до початку зниження температурних показників восени поточного року. Під час стеблування ріпаку на посівах з’явиться великий стебловий прихованохоботник. Ріпаковий квіткоїд найбільш шкодочинний у період бутонізації – цвітіння ріпаків. У фазу утворення і росту стручків спостерігатимуться пошкодження капустяною галицею та насіннєвим прихованохоботником. Чисельність усіх шкідників буде залежати від погодних умов, які складуться, та догляду за посівами.

Рослини озимого ріпаку посіву 2019 року помірно уражені мікопатогенами. Навесні у посівах ріпаку, насамперед, прогресуватиме фомоз. За нестачі вологи ураження стебла фомозом може спричинити вилягання рослин. Протягом вегетації на листках з’являтиметься пероноспороз, розвиток якого залежатиме від погодних умов. На період цвітіння особливо небезпечною хворобою в більшості ріпакосіючих господарств району залишатиметься альтернаріоз.

 

Шкідники і хвороби картоплі

Колорадський жук залишається найбільшою загрозою для картоплі та інших пасльонових. У минулому році найбільш масово вони шкодили до цвітіння, коли необхідна двохразова обробка інсектицидами. Погода літніх місяців минулого року сприяла їх продовженому розвитку. У 2020 році, як і щороку, цей шкідник буде загрожувати картоплі та іншим пасльоновим культурам. Для обробки посівів необхідно застосовувати дозволені до використання інсектициди та дотримуватись загальних вимог індивідуального захисту.

З хвороб у поточному році, залежно від погодних умов, посадки картоплі може уражувати фітофтороз, альтернаріоз, вірусні та бактеріальні хвороби.

 

Шкідники і хвороби соняшнику

Посіви соняшнику в районі невеликі. Щоб отримати високий та якісний врожай цієї культури, слід, окрім захисту від бур’янів, подбати про захист від хвороб. Дехто вважає, що фунгіцидний захист соняшнику не є необхідним і можна працювати фунгіцидними препаратами за потреби. На даній культурі можуть розвиватися понад 80 захворювань, які уражують посіви соняшнику в період його розвитку. Погодні умови минулого року не були сприятливі для розвитку білої та сірої гнилей, проте рослини були інфіковані фомозом і пероноспорозом.

У 2020 році ці хвороби і надалі розвиватимуться на посівах соняшнику, і проведення чи не проведення фунгіцидного захисту – вибір кожного керівника в кожному окремому випадку.

Із шкідників посіви заселятимуть попелиці, які шкодили рослинам соняшнику і в минулому році. Шкідливість їх буде залежати від догляду та погодних умов.

Шкідники і хвороби сої

Велике господарське значення сої та глобальні зміни клімату обумовили значне розширення посівів культури в районі. Вегетація культури тривала, тому вона залишається привабливою для багатьох шкідників. У минулому році на посівах сої в районі свою шкодочинну діяльність вели попелиці та чортополохівка.

У поточному році, залежно від погодних умов, на сої можуть живитися жуки і личинки бульбочкових довгоносиків, кліщі, акацієва вогнівка та інші.

Хвороби, які розвиваються на рослинах сої, помітної шкоди не наносять і обробок проти них не планується.

Шкідники і хвороби плодових культур

В яблуневих садах у 2020 році фітосанітарне значення матимуть яблунева плодожерка, попелиці, кліщі, медяниці, щитівки.

Яблуні хворітимуть на паршу, плямистості та плодову гниль.

Г.Масинець

 спеціаліст  відділу  контролю  за  обігом

 засобів  захисту  рослин

Голос Сокальщини на GoogleNews