Цікаво знати

Найпатріотичніші села Сокальщини

Реформи  річ непроста, але життєво необхідна нашій країні. Хто і що збирається реформувати? Що вже зроблено, а що ще обговорюють громади та планують робити? Якими проблемами переймаються жителі сіл, як живуть, чи може, виживають? Як працює влада на місцях? Все про клопоти, здобутки сільських громад відтепер щочетверга читачі дізнаватимуться із проекту "Громада", який щономера готуватимуть волонтери громадської організації "Об'єднання Самопоміч". 

Цього тижня познайомимо із життям громад Спасова та Перв'ятич.

…Тут неквапливо тече річка Спасівка, дороги також з ямами, і тут просто в повітрі витає патріотизм. Милують око розфарбовані патріотичними орнаментами та малюнками автобусні зупинки. Прапори України не просто на державних установах, а й на фасадах приватних садиб. Дошка пам'яті загиблому в АТО Ігорю Білику, пам’ятник Сидору"Шелесту",  словом, патріотизм тут аж ніяк не показовий, він справжній, щирий. Любов до своєї Батьківщини  в серцях та душах жителів Спасова та Перв'ятич. 

Мені пощастило навіть поспілкуватись про боротьбу в зоні АТО на передовій Донбасу з бійцем, котрий перебуває вдома у короткостроковій ротації. Ось що розповів Андрій Трибух, який уже шість місяців перебуває там: "Я зараз спілкуюся з багатьма людьми, і багато хто з них мене не розуміє. Їх запитую: ви хочете їхати в саме пекло, де свистяь кулі над головами? От і я не хочу, але мушу туди їхати за себе і за тебе. Якщо кожен буде відсиджуватися вдома, то за що ж тоді загинули наші хлопці, за що розстріляли Небесну сотню? Чого будуть варті такі великі жертви? Я очікую змін на краще в державі, щоб люди не виїжджали на заробітки за кордон, щоб можна було працювати за достойну зарплату на своїй землі. Треба, щоб люди навчилися любити свою Батьківщину".

Патріотизм та любов до своєї держави не купиш і не заробиш, він приходить із материнським молоком. Він передається досвідом поколінь. А на теренах Перв'ятицької сільської ради має, як бачите, глибокі корені.

Ну, а тепер давайте ближче знайомитись із громадами. З їхніми здобутками та проблемами.

ДОВІДКА: село Спасів, територія – 1,09 кв. км, населення – 680 осіб.

В день, коли ми перебували в Спасові, було досить холодно, сифонив вітер, а дивлячись на усміхнені та прагматичні обличчя людей, з котрими ми спілкувались, холоднеча ставала якась непомітна. 

Хоча перше, що ми побачили в'їхавши до Спасова, це була стара будівля сільської ради, а поруч  зовсім аварійна будівля, котра колись була Народним домом. По правді кажучи, злегка навіяло сум, але трохи розвернувшись, ми побачили колоризовану у патріотичному стилі автобусну зупинку, вигляд котрої додав барву моєму першому уявленню про Спасів. 

А зрештою, школа й зовсім змінила негатив на позитив. Коли ми прийшли, тут якраз кипіла робота по заміні старих вікон на металопластикові. До речі, саме у школі оформлено куточок пам'яті місцевого героя, загиблого в АТО Ігоря Білика. 

Потім відвідали дитячий садочок. Одразу помітно, що про цю установу турбуються, але про садочок більше розповість сільський голова Богдан Сорока: "Коли громада мене обрала сільським головою, я поспілкувався з батьками дошкільнят, і ми спільно прийняли рішення, що будемо ремонтувати садочок. Запланували кошти з обласного бюджету, також виділили гроші і з місцевого бюджету, свою лепту внесли і батьки дітей, та за літо спільно, усією громадою, ми відремонтували садочок. Було зроблено дуже багато: поремонтували стелю, зробили опалення, встановили нові вікна і двері, зробили євроремонт, закупили меблі, посуд і відкрили другу дошкільну групу. Тепер в нас немає черги на відвідування садочка, а ще зросла народжуваність у селах сільради".

От вам і панацея від пана Сороки для інших місцевих голів: хочете збільшити народжуваність  робіть садочок та частіше вимикайте по селах світло.
Сільрада носить назву Перв'ятицька, але сама сільська рада у Спасові. Хоча зараз триває ремонт у колишній колгоспній конторі у Перв’ятичах і адміністрацію ради планують перенести у Перв'ятичі.

ДОВІДКА: село Перв'ятичі  територія – 2,29 кв. км, населення – 613 осіб.
 
Вузькою доріжкою повертаємось до Перв'ятич. Тут, на роздоріжжі, якраз і розташована колишня колгоспна контора. Та, що в майбутньому буде сільською радою. У Перв'ятичах теж розфарбована зупинка, тут також видніються державні прапори на приватних садибах. 

Є Народний дім, в якому чимало проблем. Добре знає про них сільський голова: "Ситуація з Перв'ятицьким народним домом дуже складна  дах тече, прогнив, вікна, двері старі, трухляві. Скільки пам'ятаю, тут ніколи не робився ремонт, тому обсяг робіт є дуже великим. Я звертався до районної влади, аби нам допомогли з коштами на ремонт, бо не хочемо втратити осередок культури в селі". 

В Перв'ятичах є вуличне освітлення… І загалом село доволі затишне, а найголовніше, що я не можу не відзначити, це чистота вулиць. На узбіччях немає папірців трирічної давності, не валяються пляшки. Ще кілька років тому в селі було з десяток стихійних сміттєзвалищ, зараз зосталося два, і тих, як каже сільський голова, не буде  кілька ночей не поспить, припильнує і виявить порушників порядку.

Ну, зрештою, перейдемо до проблем глобальних, бачення реформ та їх наслідків у громадах Перв'ятицької сільської ради. Ось що з цього приводу думає сільський голова Богдан Сорока: "Реформа потрібна, бо вона прив'язана до бюджету сільської ради. Наша сільрада дотаційна, але якби в нас залишалися податки з нашої землі, то, думаю, ми б самі собі дали раду. А щодо територіальної реформи, то, думаю, будуть великі сварки через те, де ж всетаки буде центр сільради".

Трохи відрізняється думка в інших місцевих жителів. Про реформи ми також вели мову із директором Спасівської школи Андрієм Вірою: "На мою думку, зараз не на часі говорити про адміністративні реформи, спершу треба навести лад в державі, аби закінчилась війна, а тоді вже можна    переходити і до реформування. А щодо територіальної реформи, то гадаю, що кожна громада повинна обирати свого голову, тоді є кого запитати: що зроблено, а що планується. Це, насамперед, принесе багато незручностей для селян, бо ж по довідку чи то про склад сім'ї, чи на субсидії треба буде їздити невідомо куди. А так ми маємо все у себе, на місці"

Отже, можна зробити висновок, що громади Перв'ятицької сільської ради готові до реформ. Вони готові віддано працювати для своєї держави, готові до тяжкого перехідного періоду і хвилюються не так за себе, як за майбутнє нашої країни. Навіть в баченні реформ відчутні виваженість та патріотизм цих громад

Дай нам, Боже, побільше таких громад, і не допусти, Господи, державним реформаторам не виправдати кредит довіри отаких патріотів…

Віктор ПРИТУЛКО та команда громадської організації "Об'єднання “Самопоміч".  

 

Голос Сокальщини на GoogleNews