Цікаво знати

Тарілка молодості: що насправді потрібно їсти, щоб не старіти?

Чи може дійсно їжа зробити вас молодше? Які продукти можуть уповільнити процеси старіння, а які – навпаки, прискорити?

Здорове харчування має бути індивідуальним.

Не дотримавшись цього правила, ви ризикуєте загрузнути в трясовині різних взаємовиключних ідей і теорій про харчування. Автори цих теорій будуть дуже переконливі і зможуть привести купу аргументів на свою користь, включаючи екскурс в історію і позитивний досвід інших людей. Чим це допоможе саме вам? Велике питання. Дальше діяти будем від зворотного. Не даючи поки конкретних рекомендацій про те, що їсти можна, приділимо особливу увагу тому, що їсти не можна.

Головні тригери старіння

З основними харчовими тригерами (причинами) старіння фахівці визначилися вже давно. У числі головних обвинувачених: рафіновані вуглеводи (цукру), трансжири, гормони й антибіотики, які використовуються при виробництві продуктів харчування або застосовуються в тваринництві, синтетичні консерванти і підсилювачі смаку, дріжджові продукти, надлишок солі, брак питної води. Ще гірше, якщо ви захоплюєтеся їжею, в якій міститься весь цей набір.

Почніть звертати увагу на те, з чого складаються продукти, в магазині, особливо в упаковках для тривалого зберігання. Для початку тримайте в одній руці мій чорний список, а в іншій – торт «Пташине молоко», наприклад. Через деякий час список вам вже не знадобиться, ви навчитеся проходити повз прилавки з магазинним «сміттям» без оглядки.

Харчова революція. Калорії на барикадах

У чому полягає харчова революція, яка відбулася в ХХ столітті? По-перше, за основу був узятий принцип, що всі люди можуть вживати одну і ту ж їжу в приблизно однакових пропорціях і при цьому бути здоровими. По-друге, стали культивувати міф про те, що жири, вуглеводи і білки мають однакову харчову цінність незалежно від того, в якій мірі вони оброблені. Немає різниці між цілісним і переробленим зерном, між цільними молочними продуктами та пастеризованими продуктами від тварин, яких вирощують на перероблених кормах, між натуральними яйцями і яйцями птахів кліткового утримання. У підсумку вся цінність їжі була зведена до однієї характеристиці – калорія.

Можливо, це і не страшно, якби не перші два пункти. Виходило, що практично не має значення, з чого ці калорії брати. Всі засоби хороші. В результаті таких умовиводів якраз і з’явилася «сміттєва їжа» і імперії фастфуду.

Хороші і погані калорії

Здавалося б, що сьогодні вже нікому не треба доводити, що калорії калорій ворожнечу. І, тим не менше, всі існуючі офіційні норми та рекомендації фахівців традиційної медицини, фітнес-тренерів, соковитих фітнес-моделей, що мотивують на ПП (є така коротка абревіатура для цілого руху – «правильне харчування», це там де курка без шкірки, сир з сухофруктами і вівсянка), і багатьох застряглих в минулому дієтологів будуть зводитися до теорії збалансованого харчування з розрахунком з’їдених і витрачених калорій. Чому так?

Тому що це теорія харчування, яка дає чітку і однозначну відповідь на питання «що робити?». А для роботи зі своєю аудиторією (клієнтурою) цієї групи фахівців треба твердо знати відповідь на це питання. Менше їсти, більше рухатися! Ну, або менше споживати, більше спалювати. Но така спрощена модель далеко не завжди себе виправдовує.

Схуднути, щоб вижити

Є єієтологічні рекомендації, засновані на принципі початкової придатності тієї чи іншої їжі для людини, який прописаний нам природою. Наприклад, плоди створені природою для того, щоб їх їсти.

Стигле яблучко, персик або вишенька всім своїм апетитним виглядом ніби кажуть: «З’їж мене!» Будь-яка термічна обробка фруктів і ягід позбавляє їх води і частини вітамінів, перетворюючи їх з продуктів, безумовно, корисних в продукти з високою глікемічний навантаженням (ГН), це коли на 100 г продукту припадає дуже багато простих цукрів.

Є такі речі потрібно вже дуже помірно і краще не поєднувати з іншою їжею. Вживання великої кількості продуктів з високою ГН сучасна медицина вважає головною проблемою для здоров’я людини або, я б навіть сказав, людства. Значить, фрукти і ягоди потрібно вживати сирими, користі від них буде в рази більше і ніякої шкоди.

І, навпаки, зерна, насіння, боби, горіхи природа наділила механізмами, які захищають їх від поїдання, щоб вони могли прорости і розмножитися, перш ніж їх з’їдять. Це і шкаралупа або товста оболонка, і спеціальні речовини, які наука називає антиферменти і антинутрієнтами (фітати, лектини та ін.). Вони перешкоджають нормальному травленню і засвоєнню корисних речовин. Для того щоб уникнути проблем при поїданні таких продуктів, їх треба очистити від шкаралупи або оболонки, а потім насіння і горіхи підлягає вимочувати у воді, зерна і боби змолоти в борошно або підлягає готувати (варити, запікати, смажити).

З тваринними продуктами виявилося ще складніше. Принципово м’ясо, рибу, яйця або ікру потрібно їсти сирими. Не поспішайте закривати журнал, я знаю про паразитів і бактерії, про забруднення навколишнього середовища і про що дісталися нам у результаті еволюції недорозвинену щелепу і слабке травлення. Проте, питання приготування їжі – хороший привід розповісти про ензими (ферменти).

Знання – в маси!

Освіченість і усвідомленість людей в темі харчування зростає щороку. Сьогодні на перший план в розвинених країнах виходить якісний склад їжі, щороку зростає інтерес до продуктів натуральним, фермерським, органічним. Такі продукти мають набагато більш високі органолептичні властивості, тобто елементарно смачніше, і їх якісний (читай – хімічний) склад набагато змістовніші. У них немає такої кількості забруднюючих або зовсім токсичних речовин.

Ось уже багато років я читаю етикетки

В кафе чи ресторані я прискіпливо вивчаю меню і, якщо цього недостатньо, піддаю допиту офіціанта, а то і кухарі. Загалом, я споживач той ще! Але хочу зауважити, що вибираюся я з цих закладів на своїх двох і по добрій волі, більше того, я навіть докору або роздратування не спостерігаю останнім часом у людей, які мене обслуговують, а тільки інтерес!

Це дає надію, що в найближчому майбутньому у нас з вами вийде змінити сформований стереотип харчування шляхом запитів споживання, а внаслідок – більшу частину індустрії виробництва продуктів.

Поки цього не сталося, я читаю етикетку. В силу моїх харчових переваг відкидаються продукти, що містять цукор або його замінники, дріжджі (це окрема тема), різні хімічні добавки і те, що, на думку виробника, ідентично натуральному. Ну і зробіть натуральне!

Тепер необхідно оцінити якість самого продукту, і це буває непросто, якщо упаковка непрозора. Діяти будемо виходячи з життєвої логіки: подивлюся термін зберігання і дату реалізації, оціню якість самої упаковки, адже якщо виробник заявляє тривалий термін зберігання, а у нас в руках паперовий пакет або невакуумних упаковка, логіка підкаже: у складі – консервант, що б не говорили виробники. Подивлюсь на співвідношення ціни і оголошеного якості: продукти натуральні, органічні або фермерські не можуть коштувати, як індустріальне виробництво. І ще, якщо ви не бачите сенсу в органічній їжі, не можете собі її дозволити або не можете її знайти, нічого страшного. Просто їжте більше овочів і фруктів!

Як зробити правильний вибір?

На користь продуктів простих, натуральних, багатих не тільки поживними речовинами у вигляді БЖУ, але і так необхідними нам мікро- і макронутриентов, вітамінами, клітковиною. Ну і найкращий варіант, якщо ці продукти будуть місцевими та сезонними. Для нас з вами це означає: багато фруктів, ягід і зелені – влітку; овочі, горіхи, м’ясні продукти – восени; жирна риба, масло, коренеплоди – взимку; крупи, соління, сухофрукти – навесні.

Напевно ви багато раз читали і чули про так званих дієтах довгожителів? Тут і японці з острова Окінава, і сицилійці, і жителі французького Середземномор’я, і ​​народи, що живуть на Кавказі, і багато-багато громадян, які перебувають в різних частинах світу. Вчені, які вивчають їх феномен, пишуть про корисність будь-яких продуктів, присутніх в раціоні довгожителів, причому у всіх – різних, про стресостійкості і практиках медитації, про гірському повітрі, чистій воді і ще про багато іншого. Це все правда. Але довгожителі є не тільки в горах або на березі моря. Червоне вино і маслини важко уявити на столі у японців, а щоденний рис і соєві боби швидко доведуть до недуг усміхнених французів. Я ж помітив одну, вирішальну для себе, закономірність: всі ці люди ніколи не виїжджали зі свого регіону. У всякому разі, надовго. Тобто вони не міняли протягом всього свого життя звичний уклад. Здається мені, що секрет довголіття саме в цьому – в постійності.

Краще менше, та краще

Будь-який, навіть самий корисний продукт можна зіпсувати його неправильним приготуванням. Я роблю вибір на користь найбільш простих і сприятливих способів, щоб не вживати в їжу нестравний і токсичні речовини. Що я маю на увазі під «нестравний і токсичні»? Білок руйнується при температурі вище +60 … + 70 ° С. Термообробка денатурує білки їжі, пов’язуючи амінокислоти таким чином, що вони стають стійкими до дії ферментів. В результаті повне розщеплення білків до амінокислот виявляється утрудненим, і білки стають практично марними для нас, адже будь-який білок придатний для використання нашим організмом лише після того, як він розщеплений на окремі амінокислоти.

Різні види смаження жирних продуктів: у фритюрі, на відкритому вогні, просто на сковороді – призводять до утворення в жирах канцерогенних речовин (акролеїну, вуглеводнів, нітрозаміни, бензопірену).

Коли ненасичені рослинні жири (наприклад, рослинні масла) нагріваються до високих температур і особливо коли поліненасичені жири піддаються багаторазовому нагрівання, як відбувається при обсмажуванні у фритюрі в індустрії фастфуду, виходять трансжирних кислоти, визнані одним з найнебезпечніших компонентів сучасного харчування. За рахунок своєї плинності такі жири проникають в усі інші компоненти їжі.

Ну і, нарешті, цукру. Розплавлення молекул цукру при нагріванні викликає надзвичайно сильну глікемічний реакцію організму. Рівень цукру в крові починає різко підвищуватися, варто тільки поїсти варених вуглеводів і особливо очищених від клітковини зернових продуктів, деяких коренеплодів.

Голос Сокальщини на GoogleNews