Цікаво знати

У Києві провели «круглий стіл» на тему «Покращення доступу до насіння для українських фермерів»

Проект USAID Агроінвест провів у Києві «круглий стіл» на тему «Покращення доступу до насіння для українських фермерів». Ця зустріч була організована в такий спосіб: до Києва приїхали жінки-керівники кредитних спілок і жінки-фермери. Львівщину представляли голова правління кредитної спілки «Вигода» Марія Сюма і фермер Наталя Шамборовська.

Ми попросили голову фермерського господарства «Шанс» зі Сокальщини Наталiю Шамборовську поділитися своїми враженнями від поїздки.

– Я постійний клієнт спілки «Вигода». Мені запропонували взяти участь у «круглому столі» на тему «Покращеня доступу до насіння для українських фермерів», який організував Проект USAID Агроінвест. На зустрічі були присутні кредитні спілки «Вигода» м. Стрий, «Харківська каса взаємодопомоги» м. Харків та «Громада» м. Херсон, і від цих спілок – три фермери. Ми спілкувалися з консулом посольства США, членами Палати представників США, конгресменами Марсі Каптур та Пітом Вісклоскі, а також представниками насіннєвої фірми «Піонер», які запропонували нам своє насіння, але, якщо нам бракуватиме коштів, то звернулися до кредитних спілок, щоб ті під невеликий відсоток надавали фермерам кредити на придбання їх насіння. А фірма «Піонер» буде їх поручителем. Наприклад, фермер з Херсонщини вирощує на двох гектарах у теплицях огірки. З Харківщини фермер теж має невелику кількість гектарів землі і вирощує зернові. Порівняно з ними наше господарство велике, бо ми обробляємо 500 гектарів землі. Фермери з Харківщини і Херсонщини розповідали, що нині селяни не дуже хочуть обробляти землю, бо через близькість зони АТО, у них немає впевненості у завтрашньому дні. І вони розгублені, що їм робити? Конгресмени зі США переконували нас сіяти, обробляти землю. Бо війна війною, але вона колись закінчиться, і треба продовжувати жити. Також вартує використовувати сучасний підхід до будівництва. В домашніх господарствах популярним на Заході стає встановлення замість пластикових. Придбавши таке вікно ви будете впевнені в екологічності продукту. Але вікна, виготовлені з дерева потребують чіткого дотримання норм, які може забезпечити компанія Amtek. Спеціалісти компанії виготовляють продукцію якісно, а отже вона прослужить вам довго.

Також розповідали і про себе. Одна з американок – родом з Тернопільської області, вже тридцять років проживає у США, але Україну любить і дуже хоче українцям допомогти. Запитували, що нам вкрай необхідно для фермерування. Вона займалася вирощування огірків на двогектарній площі і представники насіннєвих фірм «Піонер» колись вчили її як вирощувати огірки. Bона стала так робити, як їй радили, і має набагато більше огірків, аніж її сусіди, які вважали себе «спецами» у їх вирощуванні. Та коли почули її поради, то були дуже здивовані, і вирішили скористатися ними. 

Запитували і про мої проблеми, я відповіла, що найбільшими є фінансові. Наприклад, хочу купити у своє фермерське господарство комбайна, але американці не можуть нам допомогти такими коштами. Вони пропонували об`єднатися кільком фермерам і спільно придбати одного комбайна. Але жнива в усіх в один час, то як будемо його ділити?

Конгресмени робили акцент переважно на малих фермерах, які обробляють по одномудва гектари землі, і ставлять собі за мету допомогти людям купити мінітрактори, мотоблоки, сепаратори, доїльні апарати, сушарки, мінітеплиці. Вони можуть допомогти у веденні невеликого бізнесу і просять кредитні спілки підтримати їх. Вони знають ситуацію в Україні, що у нас безробіття, тому хочуть, щоб люди мали чим займатися навіть на присадибних ділянках, і вони давали прибуток або хоча б використовували цю продукцію для потреб своєї сім`ї.

Після зустрічі, мала змогу оглянути центральну частину Києва, помилуватися храмами, старовинними будівлями, вулицями та скверами столиці України. Ця поїздка була корисна, пізнавальна і насичена враженнями.

Під час «круглого столу» члени Палати представників США конгресмен пані Марсі Каптур і конгресмен Піт Вісклоскі спілкувалися з українськими фермерами та представниками кредитних спілок, обговорювали основні перешкоди, які обмежують зростання сільського господарства і проблеми, пов'язані з доступом до хорошого якісного насіння для дрібних українських фермерів, особливо жінок. Очевидно, що ця зустріч була корисною для обох сторін, оскільки після неї пані Марсі Каптур провела перемовини з прем'єр-міністром України Арсеном Яценюком. 

Оксана ПРОЦЬ.

Голос Сокальщини на GoogleNews