Вініри, вінірінг – ці терміни все частіше і частіше можна чути як в професійного мовлення стоматологів, так і в розмовах пацієнтів. Що являє собою нова стоматологічна технологія – вініри? Так називаються пластини дуже маленькою товщини (півміліметра), які кріпляться на зовнішній стороні зуба. Існує два типи вінірів – терапевтичні (виготовляються з композитного матеріалу) і ортопедичні (керамічні). Є й третій тип вінірів – голлівудські, їх, як правило, встановлюють на зуби в зоні посмішки і застосовують для корекції дефектів, які важко виправити традиційними стоматологічними методами. Йдеться про такі проблеми, як незворотні зміни в емалі (тетрациклінові зуби), негарна форма, великі міжзубні щілини.
Ортопедичні вініри
Установка ортопедичних вінірів в приватних стоматологічних клініках досить складна і пов'язана з необхідністю кілька разів відвідати фахівця. На першому етапі проводиться обтачка зубів, зняття відбитка, виготовлення зліпка. За зліпком в зуботехнічній лабораторії виготовляють вініри зі стоматологічної кераміки або фарфору. Поки йде виробництво вінірів, на обточені зуби ставляться спеціальні тимчасові накладки. Під час другого візиту до стоматолога відбувається примірка вінірів. Якщо конструкція підходить і ні у пацієнта, ні у лікаря не виникає претензій, вініри закріплюють і полірують.
Ортопедичні вініри виготовляються з керамічної маси. Відмінністю кераміки від композитів є те, що при її допомозі можна з ідеальною точністю імітувати відтінок і фактуру справжнього зуба. Професійно зроблені вініри не відрізняються від інших зубів в ряду. Невипадково даний метод часто використовується для відновлення одиничних зубів, що вимагають естетичної корекції. Бізнес в напрямку виготовлення вінірів – дуже вигідна справа, хоча шкода, що на теренах України ще немає такого виробництва. Необхідно тільки враховувати, що ціни на вініри цього виду досить високі.
Ортопедичні вініри вважаються найкращим варіантом у всіх відносинах. Для того, щоб переконатися в цьому, можна знайти і подивитися знімки, зроблені до і після установки таких конструкцій. З однозначних плюсів ортопедичних вінірів необхідно згадати такі:
-Можливість зі стовідсотковою точністю передати даний від природи тон і структуру зуба;
-Висока точність конструкції. Завдяки тому, що керамічні вініри виготовляються в лабораторії, вони щільно прилягають до поверхні зуба. Це різко підвищує надійність всієї конструкції і знижує небезпеку розвитку карієсу в місці кріплення протеза.
Терапевтичні вініри
Даний тип вінірних конструкцій коштує дешевше ортопедичних. Володіючи достатньою кваліфікацією, стоматолог-ортопед може виконати естетичне відновлення нескладного зуба (наприклад, з сколом) за цією технологією. Інша перевага вінірів з композиту – простота установки. Якщо потрібно підкоригувати встановлений вінір, немає необхідності знову обточувати зуб, знімати відбитки і віддавати їх в роботу техніку. Вся процедура відбувається швидше і легше для пацієнта. Проте є у вінірів з композиту і істотний недолік: з їх допомогою неможливо добитися ідеального естетичного ефекту – у тому числі тієї природної, що збільшується від ясен до тіла зуба прозорості, яка властива ортопедичним вінірами.