9 грудня відбулось чергове засідання Громадської ради при Сокальській райдержадміністрації. На початку засідання її голова Мар'яна Яремчук зазначила, що члени Громадської ради не могли залишитись осторонь тих подій, які нині відбуваються в Україні.
Свої думки з приводу суспільно-політичної ситуації в Україні висловив заступник голови Громадської ради Богдан Шклянка. Він зазначив, що “хвиля мітингів і протестів сколихнула народ, який вперше за останні дев'ять років повірив, що ми є громадянами України” і зрозумів, що байдужість – найбільший ворог. Чинна влада дозволяла собі багато чого, але те, як зухвало поступили з дітьми, студентами – українці не змогли пробачити. Кожен свідомий українець вийшов на вулиці, аби повалити режим Януковича. По телевізору показують, що повстала Західна Україна, але це не так, я, будучи в Києві, зустрічав багато людей з Криму, Східної України. 8 грудня відбувся Марш мільйонів, людей було значно більше, ніж мільйон, але влада настільки міцно тримається за останню соломинку, що ніяк не хоче добровільно піти. Влада поводить себе всюди однаково, і на місцях теж. Наша влада тільки декларує, що вона з народом. Ми замовили автобус і оплатили поїздку, але не могли з восьмої години вечора до ранку виїхати на Київ, нам тягнули час, дурили. Потім виявилось, що поступила вказівка керівництва Державтоінспекції не випускати автобус на Київ, людей цілу ніч тримали на холоді, і тільки вранці ми змогли виїхати в Київ. І це таке робиться в нас на Сокальщині, на Західній Україні, то що ж говорити про східні області? На жаль, чомусь на засідання Громадської ради не приходить голова райдержадміністрації. Натомість її попередник, Микола Мисак, прислухався до нашої думки, вислуховував пропозиції і реагував. Мені накипіло багато, треба разом іти до перемоги”.
Віталій Комбель зазначив, що тільки повернувся з Євромайдану в Києві, який 8 грудня зібрав рекордну кількість людей, небайдужих до подальшої долі України, які хочуть, щоб їхні діти та внуки краще жили, адже лідери опозиції наголошували на мирності акцій, недопущенні провокацій. Право на мирні акції задеклароване в Конституції України. А це право відібрали у студентів, над якими "Беркут" вчинив криваву розправу. Влада перейшла всі допустимі межі, тому люди нині в Києві на майдані борються за свободу, за європейську державу і повалення режиму Януковича. Люди висунули свої вимоги: засудження тих осіб, які підняли руки на невинних мітингувальників, відставка уряду з подальшим імпічментом Президента і підписання угоди про Асоціацію з Євросоюзом. Народ хоче не формально змінити Президента, уряд і голів адміністрацій, а люди хочуть отримати нову країну. Ми, члени Громадської ради, маємо задекларувати свою позицію.
Про дух, що нині витає в Києві, розповіла Ольга Семеняка, яка тиждень перебувала на Євромайдані. Вона зазначила, що подальша доля України нині вирішується не в Сокалі чи Львові, а у Києві, і всім треба туди їхати, не здаватися і не опускати рук.
Член Громадської ради Алла Вавринчук висловила свою думку: "Треба було провести Всеукраїнський референдум, кожна людина висловила б свою позицію. Тоді б не було майдану і кровопролиття. Захват Кабміну і Адміністрації Президента – хіба це доцільно? Це все будувалося за людські кошти. Безкарним таке не буде".
– Митці, студенти, звернулися із заявою про підтримку їхніх вимог, а також про подальший план реалізації проєвропейської політики. Пропоную "Звернення євромайдану до політиків" підтримати і нам, – сказав В. Комбель.
Ще одне звернення Любомира Гузара, Мирослава Поповича та інших осіб поставили на голосування, члени Громадської ради підтримали обидва звернення і цим довели, що є солідарними з євромайданом та людьми, які його започаткували.
Далі член Громадської ради Богдан Шклянка зазначив, що, дивлячись на ситуацію, яка склалася, на реакцію райдержадміністрації, члени Громадської ради позбавлені важелів впливу і вважають свою діяльність недоцільною та запропонував саморозпуститися. Члени Громадської ради підтримали цю пропозицію.
Слова попросила керівник апарату райдержадміністрації Марія Христинич. Вона сказала: "Нині райдержадміністрація є органом державної влади, який виконує певні функції, і тому чесно сповняти свої функції є обов'язком кожного державного службовця. Я горда, що ношу ім'я державного службовця і присягу держслужбовця виконую чесно і добросовісно. Ніхто зауважень щодо моїх посадових обов'язків не має, тільки ставлять питання зміни Президента – і заручниками завжди є люди в команді. Районна рада прийняла політичне рішення, мене вісім років вибирали люди депутатом обласної ради, я стою на законній підставі. Ми відразу зреагували на євроінтеграцію, цілий рік в Сокальському районі працювали на євроінтеграцію через відділ освіти, культури, медицини, залучали голів місцевих рад, вчителів. А нині підірвано довіру. Ні я, ні будь-хто з Сокальської райдержадміністрації не ховаємось, ми ніколи за часів незалежності України не ховалися, ми завжди маємо громадянську позицію і її відкрито говоримо. Дивлюся на людей відкрито, бо за мною немає нічого. Ми в Сокалі один одного добре знаємо, якби хтось десь завинив, то про це було б всім відомо. Сокальська РДА відразу зреагувала на всі події: провели відкриті збори, через ЗМІ повідомили свою позицію, на сесії районної і міської рад голова райдержадміністрації Наталія Карташова усе відкрито розповіла, теж не ховалася нікуди. Ми вийшли на євромайдан, але там почули образи за відділ освіти, за медицину. Нині морально хворе суспільство і Сокаль не виняток. Але зобов'язувати нас політичним рішенням? Ми відповідальні перед людьми. Четверо працівників РДА відразу написали заяви. Будь ласка, звільняйте нас за власним бажанням, бо ми не можемо в таких умовах виконувати покладені на нас функції. Але кому ми передамо виконувати наші обов'язки? Де ті люди? Як це практично зробити? Ми несемо відповідальність перед людьми за орган державної влади. В суботу пропало світло в населених пунктах району. До кого зверталися люди, до євромайдану? Ні, вони по допомогу дзвонили нам, працівникам райдержадміністрації. Я – за закон, найвище Божий, все буде по заслузі, треба працювати і вести за собою людей, берегти Україну. Я є партійна людина, входжу в "Нашу Україну" і не кинула корабель, бо зараз не вигідно бути з Ющенком, а я йду за ним і вважаю його моральним авторитетом.
Чомусь нині райдержадміністрація для всіх стала ворогом. На відзначенні Голодомору ми йшли усі разом, так само і на річницю УПА, а нині побачили в нас ворогів? Що ж таке робиться з людьми на Сокальщині? За керівництва Пшевлоцького, Солодяка, Кінаха, Бережницького, Мисака і нині маємо позицію, то її декларуємо. І ми вважали, що Громадська рада, всі громадські організації стануть кістяком і разом покажемо, що ми – мудрі люди, не дамо на поталу нищити одне одного в такій ситуації. Треба думати і про духовність, щоб трохи люди прозріли. Бо на кожних виборах, коли іде підрахунок голосів, думаємо: за що продалися, за що знову такі результати? Кожен повинен бути відповідальним. Треба брати приклад з мудрих людей, а не заробляти політичні бали. Тому орган державної влади у відставку не йде, заяви нами написані, засуджено діяльність і чекаємо законних рішень".
Після цього члени Громадської ради написали заяви голові райдержадміністрації про вихід з Громадської ради, і засідання закінчилося.
Ольга ДИЛИН.