Цікаво знати

Увага! Цвіте борщівник!

Борщівник Сосновського («ведмежа лапа», «помста Сталіна», «окупант») – багаторічна рослина родини зонтичних із 2-5-річним циклом розвитку. Оскільки довжина листків борщівника часто сягає 2 м, інколи буває до 3,5 м, відповідно з’явилася народна назва «гераклова трава». Після плодоношення рослина повністю відмирає. Розмножується переважно насінням. Квітка – складний зонтик, білий або зелено-жовтий. Борщівник Сосновського сягає заввишки 3 м, має великі перисті листки та порожнинне стебло завтовшки до 10 см. 

Пам'ятаймо, що у борщівника Сосновського дуже отруйний сік, який викликає важкі фотохімічні опіки у людей і тварин. І стебла, і листя, і квіти борщівника містять фуранокумарини – речовини, що різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Найсильніші опіки борщівник викликає при контакті з вологою шкірою у сонячні дні. Культура, яку вирощували на корм (силос) для тварин у 50-их роках минулого сторіччя, у зв’язку зі змінами соціально-економічних умов у країні та реформами в аграрному секторі втратила свою кормову і господарську цінності. Контроль щодо розповсюдження та догляду за цією культурою припинився. 

За цих обставин борщівник Сосновського з полів, де його раніше вирощували, «мігрує»: відомчими смугами автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, необроблюваних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, узбіччях лісів, у парках, садах, населених пунктах, поблизу дошкільних, навчальних, наукових, відомчих установ і організацій, каналах, заплавах річок і струмків. Захоплюючи нову площу, він пригнічує іншу рослинність, порушує нормальне природне функціонування місцевих екологічних систем і створює навколо себе власну екосистему, неприйнятну для природи тої чи іншої місцевості. Великі і широкі листки борщівника розпускаються навесні раніше за інші рослини (трави), затінюючи поверхню грунту, на якій після його заселення рослини інших видів більше не ростуть.

Степан КАСЄЧНИЙ,

головний спеціаліст, Державний фітосанітарний інспектор.

 

Голос Сокальщини на GoogleNews