Цікаво знати

Вода дає здоров’я

Вода, як лікувальний фактор, діє завдяки своїм тепловим властивостям, викликаючи подразнення нервових закінчень у шкірі, яке передається на нервові центри головного і спинного мозку. В одних випадках водні процедури застосовують з метою гальмування центральної нервової системи та її заспокоєння, в інших – навпаки, для її збудження, коли вона ослаблена. Крім впливу на нервову систему, теплові властивості води можуть викликати сприятливі зміни в серцево-судинній системі. При цьому відбувається перерозподіл мас крові в організмі: приплив її до тканин і органів, уражених хворобливим процесом. Разом з течією крові скеровуються захисні тіла для боротьби з мікробами у вогнищі запалення.

Застосування лікарських ванн, крім теплового ефекту, спричиняє також і хімічну дію. Під впливом гарячих ванн посилюється виділення поту. Разом з потом виділяються шкідливі продукти обміну, отруйні речовини, непотрібні організмові. При впорскуванні піддослідній тварині деякої кількості поту вона гине. Приймання гарячої ванни покращує функції нирок і дихання. У лікувальній практиці використовують такі водолікувальні процедури за рекомендацією лікаря: теплі і гарячі прісні ванни, гарячі гірчичні ванни, сольові та ванни з лікарських трав, ванни з висівок пшениці, ванни з перевареної води з додаванням марганцевокислого калію, сидячі теплі і гарячі ванни, гарячі ванни для рук і ніг, холодні для ніг, контрастні ванни для ніг, обтирання, обливання, душі, лікування парою.

У дітей застосування водних процедур потребує великої обережності і вміння. Особливо обережно треба використовувати гарячі ванни при лікуванні дітей до двох років життя. Внаслідок недостатньої функції потових залоз у дітей цього віку можливе перегрівання під час прийняття ванни, прискорення пульсу, серцебиття. Тому, призначаючи гарячі ванни малим дітям, необхідно стежити за температурою води і тривалістю процедури. У кімнаті, де проводиться ванна, температура повітря не повинна перевищувати 20 градусів. Влітку, при теплій погоді, ванну можна приймати при відчинених вікнах або дверях. Щоб в кімнаті не збиралось багато пари, у ванну спочатку наливають холодну воду, а потім додають до неї гарячу. Вода повинна покривати тіло до сосків. Для дітей двох перших років життя звичайна ванна непридатна, їх купають у спеціальній посудині. Температура води і тривалість ванни залежать від характеру захворювання і загального стану дитини, що визначає лікар. Пам'ятайте, що надто гаряча і тривала ванна діє розслаблююче і викликає сон. При зануренні у ванну малих дітей треба бути особливо обережними. Якщо температура призначеної лікарем ванни має бути 39-40° С, то щоб не викликати у дитини різкої реакції, її спочатку занурюють у воду, що має 37° С, а потім доливають гарячу до потрібної температури. Її визначають водяним термометром. На голову дитини потрібно покласти хусточку, змочену холодною водою. В тих випадках, коли в дитини після ванни погіршується стан (порушується сон, апетит) від цієї процедури потрібно відмовитися. Після прийняття гарячої ванни дитину обливають теплою водою і загортають у теплу ковдру. Гарячі ванни з прісної води (38-39° С) призначають навіть тоді, коли температура тіла в межах 37-37,5° С. Дуже корисні гарячі ванни при хронічних захворюваннях бронхів, легень, суглобів. Курс – 10-12 ванн, проводити через день.

Гарячі гірчичні ванни корисні при затяжному бронхіті, запаленні легень при відсутності дихальної недостатності. До ванни додають 100-200 г сухої гірчиці, розмочують у воді, поки вона не розчиниться. Тривалість 5-8 хв., не більше 2-3 ванн. Після гірчичної ванни тіло обливають чистою теплою водою. Хвойні ванни застосовують за призначенням лікаря при поганому сні, підвищеній нервовій збудливості. На одну ванну потрібно 1 таблетку екстракту або 1-2 ст. ложки рідкого екстракту. Сольові ванни призначають при залишкових явищах рахіту, після перенесених захворювань. Їх проводять в емальованій ванні.
Для ванн беруть морську або кухонну сіль із розрахунку 100-200 г на відро води. Тривалість ванни – 5-8-10 хв., температура води 36-37° С, проводять через день, не більше 12 разів. Дітям з підвищеною нервовою дратівливістю краще проводити мішані сольово-хвойні ванни. Ванни з лікарських трав (ромашки, череди, шавлії та ін.) призначають при ексудативному діатезі, підвищеній нервовій збудливості, при температурі 36-37° С, 2-3 рази на тиждень, їх тривалість 8-10 хв. Сидячі ванни теплі (36-37 °С) й гарячі (38-39° С) за призначенням лікаря  корисні при захворюваннях сечового міхура (цистит), нирок. Вода має вкривати тіло до попереку, спереду – до пупка. Тривалість 10-15 хв., кількість не менше як 15-20, щоденно. Гарячі ванни для рук і ніг застосовують при хронічних, астматичних бронхітах. Ручні ванни з прісної води, температура 37-39° С, тривалість 10-15-20 хв. Руки занурюють у дві глибокі посудини до половини плечей, 5-10 ванн. Гарячі ножні ванни проводять при початковій температурі води 37° С, потім підливають гарячу воду – до 38-40° С. Ноги занурюють до половини гомілок на 10-15 хв. щоденно. Можна додати 100-200 г гірчиці. Холодні ножні ванни застосовують для профілактики простудних захворювань, при підвищеній пітливості ніг, з вегетативними неврозами. Вода має повністю вкривати гомілковостопні суглоби. Початкова температура 34-36°С, влітку прохолодніша, ніж взимку. Перший день 2-3 хв., другий – 5-6, третій – 8-10, а ще через день – 12-15 хв., знижуючи кожного разу температуру на 1-2° С. Таке тренування ніг дуже ефективне. Контрастні ножні ванни: в одній ємкості вода 38°, в другій – на 4° нижча. Спочатку ноги занурюють в гарячу воду на 1-2 хв., потім – в холодну на 5-10 сек., далі в гарячу на 30 сек. і в холодну на 20 сек. Повторити 4 рази, останній раз – в холодній воді 20 сек. Через кожні три дні холодну воду знижують на 1-2° С. Після ванни ноги енергійно розтирають. Обтирання проводять при лікуванні ослаблених дітей після гарячкових хвороб, а також дітям з вираженою пітливістю. Спершу дітей привчають до сухих розтирань, потім – до вологих обтирань теплою прісною водою. Найкраще обтирати спиртом, горілкою, одеколоном разом з сіллю. Закінчують їх розтиранням тіла. В результаті цієї процедури покращується кровообіг, посилюється обмін речовин в організмі. Обтирання проводять вранці, вони діють збудливо і створюють бадьорий настрій на весь день. Тривалість 5-8 хв. Якщо дитина ослаблена і після процедури почуває себе незадовільно, обтирання продовжують, але не щодня, а через день. Обливання – найпростіша процедура, що застосовується, як заключна частина будь-якої процедури. Душі – в основному мають гігієнічне значення. Лікування парою в дитячій практиці застосовується дуже рідко.

Петро МОСТОВИЙ,
лікар-педіатр Белзької лікарні.

Голос Сокальщини на GoogleNews