Цікаво знати

У близьких деменція: як з ними спілкуватися? 7 порад від лікарів

Догляд за близькими родичами і членами сім’ї, що страждають хворобою Альцгеймера або іншими віковими когнітивними розладами — дуже важке випробування. Сподіваємося, наші поради допоможуть зробити її перебіг трохи легше.

15% людей старше 65 років стикаються з вікової деменцією, до 80 років з серйозним зниженням когнітивних здібностей стикається кожен п’ятий. Але насправді страждають від цих розладів набагато більше людей: адже деменція зачіпає не тільки тих, хто сам піддається цьому захворюванню, але і їх близьких. І складний не тільки сам догляд за хворою людиною, але в першу чергу емоційна взаємодія з ним. Люди, що живуть з хворобою Альцгеймера або іншими когнітивними розладами, продовжують випробовувати різні (в тому числі дуже сильні) емоції, але не можуть зрозуміти їх і правильно інтерпретувати — і того засмучуються та переживають ще сильніше. А близькі часто не можуть допомогти і важко переживають свою безпорадність.

Сподіваємося, наші поради допоможуть вибудувати емоційне спілкування з близькими людьми, що страждають деменцією, і полегшать стан і самих пацієнтів, і тих, хто їх любити і про них піклується.

Постарайтеся дізнатися якомога більше про діагноз

Чим краще ми розуміємо, що відчуває близька нам людина, через що йому доводиться проходити, а також які саме процеси, що відбуваються в його тілі, відповідальні за його стан, тим простіше нам зберегти співчуття і емоційну прив’язаність. Іноді близьким здається, що їх хворий родич демонструє втрату емоцій, але часто насправді ця людина просто не в змозі зрозуміти розмови оточуючих, їх вказівки і не може приймати участь у спілкуванні, і в результаті хвороба прогресує швидше. Важливо не тільки читати медичну або науково-популярну літературу про розладі, з яким зіткнувся ваш близький, але і історії людей, які також доглядають за хворими членами сім’ї. Постійна взаємодія з людиною, що страждають вікової деменцією — важка навантаження, і спілкування з «колегами» може стати джерелом підтримки і навіть допомоги.

Намагайтеся підтримувати і посилювати емоційний зв’язок на ранніх стадіях хвороби

В даний час когнітивні розлади діагностують на досить ранніх стадіях, коли хвороба ще не призвела до повної сплутаності свідомості та дезорієнтації. І саме на цих етапах дуже важливо встановити максимально близьку емоційний зв’язок. Розповісти, як ві дороги і важливі один для одного, пообіцяти, що навіть в самому поганому стані ви не віддасте свого близького до лікарні або будинок престарілих — словом, встановити, якісь «якоря», які допоможуть вам повертати собі емоційну опору в ті моменти, коли хвороба перейде в більш важку стадію.

Не залишайтеся наодинці з хворобою

Доглядати за людиною в деменції поодинці — тяжко не лише фізично, а й емоційно. Людина, яка несе весь тягар турботи, швидко втрачає емоційну зв’язок з близьким, які страждають на деменцію, починає бачити в ньому не батька, дідуся або бабусю, а тільки пацієнта. Дуже важливо зберегти коло спілкування і емоційний зв’язок з іншими людьми: родичами, друзями або навіть колегами. І дуже важливо хоча б один раз в тиждень відпочивати від роботи по догляду, передоручивши її іншим членам сім’ї або найнятим доглядальницям. Ще раз акцентуємо увагу: у вільні дні важливо саме відпочивати, заряджаючи свою внутрішню «батарейку» від спілкування з важливими для вас людьми і від тієї діяльності, яка приносити вам задоволення.

Намагайтеся зосередитися на почуттях, а не на фактах

Якщо близька, страждає деменцією, називає вас іншим ім’я ям, плутаючи з іншими людьми, якщо він повідомляє вам невірні факти (наприклад, говорити, що у нього двоє дітей, хоча ви точно знаєте, що їх четверо) — не треба сперечатися і намагатися повернути людини до дійсності. Вам обом буде краще, якщо ви просто емоційно відреагуєте на ці слова так, наче вони є правдою. Скажімо, якщо бабуся турбується, що Михайлик довго не повертається зі школи, заспокойте, сказавши, що він виїхав з класом на екскурсію і скоро повернеться — навіть якщо ви знаєте, що Михайликові давно за 50. Така поведінка допоможе зберегти вашу емоційну зв’язок і не перетворить вас в ту саму злу дочку, яка весь час поправляє і лає маму або бабусю.

Зверніться за допомогою до мистецтва

Одна з важливий функцій мистецтва — живопису і особливо музики — здатність пробуджувати емоції. Дослідження підтверджують, що спільне прослуховування музики і навіть спів допомагають не тільки хворим відчути себе краще, але і встановлюють більш міцний емоційний зв’язок з тими, хто за ними доглядає.

Частіше звертайтеся до приємних спогадів

Довгострокова пам’ять — останнє, що падає під натиском хвороби, а спогади про приємні події, навіть якщо коли вони здавалися незначними, дає великий заряд позитивних емоцій. Розглядайте старі фотографії частіше і розповідайте про ті приємні моменти, які були в житті ваших близьких — навіть якщо вони не можуть відповісти вам, повірте, в цей момент вашим близьким стає легше.

Слідкуйте за мовою свого тіла і виразом обличчя

За допомогою слів ми отримуємо і передаємо менше 25% інформації — інше ми отримуємо за допомогою інтонацій, вирази обличчя та жестів. Тому, доглядаючи за близьким з деменцією, дуже важливо контролювати свою міміку і стежити за мовою тіла. Намагайтеся, щоб ваше обличчя виражало привітність, доброту, гарний настрій і прийняття — так тім, хто повністю залежить від вас, буде легше відчувати себе в безпеці. Крім того, навіть якщо людина вас не дізнається, куди він охоче відгукнеться на дружній вираз обличчя і приймають жерсті.

Голос Сокальщини на GoogleNews