Духовне життя

В Спасові церква відсвяткувала 150-літній ювілей. Фото

У неділю, 28 листопада, в с. Спасів відбулось святкування 150-ліття з дня закінчення будівництва храму свщмч. Йосафата (раніше – св. Йоана Милостивого). Урочистості розпочались із Архієрейської Божественної Літургії, яку очолив єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії владика Петро Лоза.

Разом з єпископом співслужили адміністратор парафії о. Андрій Палюх, священники Тартаківського деканату та запрошені отці з інших єпархій. Супроводжувалась Свята Літургія співом церковного хору на чолі з регентом Петром Фединою і молитовною присутністю численних вірян парафії та гостей.

Владика Петро у своїй проповіді зазначив: «Сьогодні у вашому чудовому храмі ми звертаємося нашою молитвою до Господа Бога, щоб дякувати за цей дар, яким Він сподобив кожного з нас; дякувати за тих людей, які спричинилися до того, що 150 років тому, жертвуючи щось від себе, вони спромоглися на будівництво цього величавого храму. Ми також прийшли для того, щоби зачерпнути цієї безмежної Божої благодаті, щоби поринути в те Боже милосердя, в той Божий світ, щоби, повертаючись з цього храму і приходячи до своїх домів, до свого місця праці, до зустрічі з іншими в нашому житті, ми ту благодать, ту Божу присутність уприсутнювали там, де ми є (…) Тому укріпляймося цією вірою, цією святістю, яку ми отримуємо тут, на цьому святому місці, у вашому храмі, у цих святих стінах, які збудували ваші предки і
подарували вам. Для нас лише залишається зберегти, прикрасити і передати цей храм тим, які прийдуть після нас».

 

світлина – Церква свщмч. Йосафата, Спасів – УГКЦ

Після Літургії єпископ привітав парафіян та пароха з цим знаменним днем та подякував усім присутнім за спільну молитву, а також вручив, передані від правлячого Архієрея Сокальсько-Жовківського владики Михаїла Колтуна, привітальну грамоту з нагоди 150-ліття і подячну грамоту керівництву ТОВ «Перв’ятичі-Агроком» за всебічну матеріальну підтримку храму, яку отримав з рук єпископа представник п. Юрій Семенчук. За багатолітнє ревне служіння на славу Божу та Святої Церкви під спів «Аксіос!» [що означає гідний – прим. автора] о. Андрія Палюха було нагороджено наперсним хрестом з прикрасами. Опісля відбулася коротка презентація, де всі присутні мали змогу почути еглянути пам’ятні світлини, пов’язані з видатними парохами, які своєю діяльністю назавжди увійдуть у глибоке минуле церкви та Спасова. Завершилось святкування духовним гімном «Боже, Великий, Єдиний», Малим водосвяттям та мируванням.

Фото – Церква свщмч. Йосафата, Спасів – УГКЦ

Настоятель храму о. Андрій Палюх ділиться власними відчуттями:

«Насамперед було хвилювання, але й водночас гордість, бо церква має благодать: вона не лише матеріально багата, але й духовно наповнена молільниками. Важливим є не стільки вік храму, а те, що храм живий, бо в ньому чути молитву, вершиною якої є Архієрейська Літургія. Єпископ був приємно вражений великою кількістю парафіян, що приступили до Святих Таїнств Сповіді та Причастя».

 

Історична довідка:

Храм святого Йосафата (раніше – св. Йоана Милостивого) був збудований у 1871 р. за о. Тита Ковальського, який і став першим парохом святині

У 1888 р. для храму видатний художник Корнило Устиянович намалював великий образ покровителя парафії – св. Йоана Милостивого Патріярха Александрійського [зараз перебуває на реставрації – прим. автора]. У 1899 р. церква була посвячена Перемишльським єпископом Констянтином Чеховичем. Протягом непростих часів, що ознаменувались двома Світовими війнами, храм обслуговували: о. Володимир Граб, о. Карло Давидович, о. Степан Кошель. Після так званого Львівського псевдособору 1946 р. УГКЦ була ліквідована, що змусило вірян та духовенство перейти в підпілля.

Підпільні Богослужіння проводились у приватних будинках п. Анастасії Панас [дружина надрайонового провідника ОУН Михайла Панаса – прим. автора] та п. Ганни Палиги. З 1975 р. підпільними священиками в с. Спасові були ієромонахи ЧСВВ о. Володимир Палчинський та о. Назарій Лех. Деякий час у храмі правили православні священники, допоки його не закрили в 1962 р. У 1986-87 рр. з ініціативи голови колгоспу Богдана Чепіля святиня була відремонтована і реорганізована під «Дім урочистих подій». У лютому 1990 р. спасівська церква св. Йосафата повернулася в лоно УГКЦ. Протягом трьох років церкву обслуговували різні священники, допоки в 1993 р. на парафію прибув о. Павло Кремінець, що займався активною культурно-просвітницькою діяльністю з молоддю. З 2000 р. парохом Спасова став о. Андрій Палюх, якому вдалось разом з парафіянами провести численні ремонти з оновлення інтер’єру та екстер’єру. 25 листопада 2018 року парафія зустріла єпископа Сокальсько-Жовківського Михаїла Колтуна, який освятив новий престол.

Богдан Козійчук, для Голосу Сокальщини

Голос Сокальщини на GoogleNews