Фестивалі та концерти

В Сокалі в черговий раз відбувся фестиваль дитячого та юнацького виконавського мистецтва “Мамині зіроньки”

7-8 травня мешканці Сокаля прийшли в Народний дім, аби побачити обдарованих дітей, які люблять українську пісню та мають талант до співу. І хоч суботнього ранку падав дощ і похолодало, тут було велелюдно. Уже сімнадцять років поспіль зорепад дитячих талантів падає над містом над Бугом, створюючи в нім особливу ауру, зіткану з чистих помислів і щирих сподівань. І завжди Сокаль і сокальчани гостинно приймали юні таланти з різних куточків Львівщини та Волині на регіональному фестивалі дитячого та юнацького виконавського мистецтва "Мамині зіроньки", організаторами якого є Львівська обласна рада, управління культури облдержадміністрації, Сокальські райдержадміністрація та районна рада.

…Над святково прибраною сценою Сокальського районного Народного дому світилася емблема фестивалю "Мамині зіроньки2011", сцена уквітчана весняними квітами  маргаритками, які, як ті юні учасники, усміхаються теплим променям сонця і дарують радість усім навколо. Як і торік, організатори конкурсу постаралися і гарно, зі смаком, зробили декорації. Втілила їх творчий задум художник Світлана Воляник.

Урочисте відкриття фестивалю дитячого та юнацького виконавського мистецтва "Мамині зіроньки2011" відбулося в суботу. Усіх учасників та їх батьків поблагословили отці Михайло Назар, настоятель Миколаївської церкви та Ярослав Валюх з кафедрального собору св. апостолів Петра і Павла м. Сокаля, котрі, зокрема, сказали, що такі фестивалі розкривають юні таланти, які отримали дар до співу від Бога, виховують у молоді шанобливе ставлення до української пісні, до культури рідного народу та почуття патріотизму. Діти  це ті зіроньки, які світять, вони – наше майбутнє, яке стане світлом для нас. Тепло також вітали конкурсантів на Сокальщині та висловили багато щирих побажань заступники голів РДА та районної ради Наталія Карташова та Володимир Чуб, заступник Сокальського міського голови Олег Олійник, голова оргкомітету, начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Фарин, вихованці дошкільного закладу №8 м. Сокаль. Кожен з них відзначав, що талановиті діти для матері – це найбільше щастя і не треба засмучуватися, коли цього разу хтось не стане дипломантом чи лауреатом фестивалю. Головне ж участь. Творчі здібності та професійний рівень учасників оцінювало компетентне журі, до складу якого входили: доцент Львівської державної музичної академії ім. М. Лисенка, заслужена артистка України Галина Гавриш, методист Львівського державного музичного училища ім. С. Людкевича Марта Вовк, завідувач естрадним відділом музичного училища ім. С. Людкевича, композитораранжувальник Юрій Антонюк, директор дитячої школи мистецтв м. Великі Мости Ігор Пилипів.

Не дивлячись на те, що фестиваль є щорічним і традиційним, інтерес до нього зростає. Адже це прекрасна нагода для обдарованих дітей спробувати свої можливості. Цьогоріч у ньому взяли участь 47 виконавців від 8 до 17 років зі Львова, Червонограда, Володимира-Волинського, Нововолинська, Рави-Руської, Горохова, Великих Мостів, Сокаля.

В ЦЕЙ ЧАС ЗА ЛАШТУНКАМИ….

 …Годинник показував пів на дванадцяту. Невдовзі мали вийти на сцену наймолодші учасники. Тож за лаштунками, куди я заглянула перед початком, розпочалося прослуховування, конкурсанти переодягалися у сценічні костюми, дівчата чепурилися і поправляли зачіски. Діти хвилювалися, а педагоги, рідні та куратори груп підтримували їх добрим словом. Учасники не відчували себе конкурентами. Вони знайомилися і весело про щось розмовляли. На сцені, біля піаніно, восьмирічна Ірина Юнак з м. ВолодимираВолинського уважно слухала поради свого музичного керівника Жанни Орендовської, яка награвала мелодію. Дівчинка приїхала до нас вперше, хоч уже брала участь у різних фестивалях і навіть має дипломи. Вихованці пані Жанни беруть участь у “Маминих зіроньках” з другого фестивалю. І завжди добре виступають.
Керівник вокального гуртка Рава-Руського міського будинку дитячої та юнацької творчості Галина Мороз разом зі своїми вихованцями на "Маминих зіроньках" не вперше. Вона відзначила, що від фестивалю до фестивалю змінюється якісний склад учасників, діти співають краще, він у Сокалі добре організований, бо була на багатьох інших.

З бабусею, мамою та вчителькою уже вдруге приїхала до Сокаля десятирічна Вікторія Мечиташвілі з Червонограда аби взяти участь у конкурсі. Торік вона вдало дебютувала на "Маминих зіроньках" і отримала диплом. Брала участь у інших фестивалях в Дрогобичі та у Львові. Цьогоріч привезла на конкурс "Пісню для мами" і "Журавлі".

Олена Мяшкова змалку любить співати і це її захоплення розділяє мама. Вона й стала ініціатором участі доньки в цьому конкурсі. Дівчинка рік ретельно готувалася у Червоноградській студії "Апельсин", яка працює при міському Палаці культури. Оленка займається вокалом у педагога Любові Андрухів. На "Мамині зіроньки" приїхали вперше, аби спробувати свої сили. Діти охоче фотографувалися і розповідали, що люблять співати. Софійка Хмілявська з Жужелян уважно спостерігала за тим, що відбувається на сцені. Сюди вона приїхала разом з мамою та завідуючою Народним домом. Дівчинка вже брала участь в конкурсі "Різдвяні дзвіночки" у Червонограді, тож спокійно чекала на свій вихід на сцену. З Нововолинська приїхала на "Мамині зіроньки" Любов Франчук. До сольного виступу наполегливо готувалася давно, вокалом займається четвертий рік. Брала участь у конкурсах, які проводилися у Нововолинську, Одесі та Трускавці.

ПЕРШИЙ КРОК ДО ЗІРОК…

Пролунали позивні фестивалю "Мамині зіроньки"… Ведуча Олена Саганська запросила на сцену першого учасника. І у "гримерній" стало тихо.
 Розпочали виступ наймолодші, які порадувалі журі та глядачів своєю дитячою безпосередністю та дзвінкими голосами. Але журі до усіх учасників, незважаючи на вік, ставилося об"єктивно, і вказувало на огріхи, хвалило за добру манеру виконання чи помітні успіхи за рік, а іноді було чути слова подяки вчителям та батькам, що навчають, плекають та допомагають обдарованим дітям. При тім не шкодують ні сил, ні коштів. Такий собі майстерклас професійної майстерності.

Середня і старша групи учасників показали високий рівень вокальної майстерності, адже дехто з них уже тут не вперше. Наприклад, Вікторія Мечиташвілі та Василина Стельмах з Червонограда, Назар Михальчук з Сокаля. Вони були дипломантами та лауреатами фестивалів минулих років. І впевнено відчували себе на сцені.

Закінчився конкурсний день фестивалю дитячої та юнацької пісенної творчості "Мамині зіроньки2011" уже пізно увечері. На сцену вийшли 17 учасників молодшої групи, 17  середньої і 13  підліткової. Втомилися і журі, і конкурсанти. Та кожен з них був задоволений: одні – побачили обдарованих дітей з гарною культурою співу, а інші – тішилися, що перебороли хвилювання та страх і виступили на сцені. Відтак зробили свій перший крок до зірок.

– Варто відзначити, що цього року зріс виконавський рівень майстерності конкурсантів,  сказала організатор фестивалю, начальник відділу культури та туризму РДА Лариса Фарин. І хоч конкурсний день був напруженим, сповненим хвилювання, були вдалі виступи і не дуже, проте зал районного Народного дому був майже заповнений. І це нас радує. Бо кожен фестиваль "Мамині зіроньки" є для нас іспитом. І найважливіша оцінка та, яку дасть сокальський глядач. Нам приємно, що дехто з керівників, які привезли дітей, і брали участь не в одному фестивалі на Львівщині, відзначають, що "Мамині зіроньки" організовані на належному рівні. Це висока оцінка за нашу працю та старання. До того ж він один з небагатьох, де, завдяки партнеру фестивалю  Сокальському професійному ліцею, безкоштовно харчують учасників та їх керівників.

Адже це копітка праця багатьох людей, які залишаються "за кадром", зокрема кураторів, які безпосередньо опікуються дітьми, їх музичних керівників та батьків, а також сценариста, режисера, художника… Варто сказати, що він не був би таким яскравим, якби не підтримка доброчинців Сокальщини. За це ми їм вдячні і низько кланяємось за щедрість їхньої душі, за розуміння, за небайдужість до дитячої творчості.

Спасибі і Сокальським райдержадміністрації та районній раді, які щороку приймають і фінансують районну програму. Відтак маємо певну частину коштів, яку використовуємо для організації і проведення фестивалю.

НЕ МІЛІЄ КРИНИЦЯ ЮНИХ ТАЛАНТІВ

Наступного дня, 8 травня, відбувся галаконцерт переможців. З 47 учасників журі відзначило 12 дипломантів, 11 лауреатів в трьох вікових групах та володарку гранпрі. Та допоки тривало приготування до святкового дійства, журі поділилося враженнями після конкурсного дня.

Галина ГАВРИШ, доцент Львівської державної музичної •академії ім. М. Лисенка, заслужена артистка України:

– Я уже багато разів була головою журі на цьому конкурсі. Відзначу, що у порівнянні з попередніми роками є ріст культури співу. Це говорить про те, що викладачі, які готують дітей, працюють набагато якісніше. Раніше вони того не знали, що знають тепер. І ті діти, які були тут п’ять років тому, мають уже набагато кращу манеру співу. Тобто, викладачі ростуть разом із своїми дітьми. Це мене дуже тішить. Після виступу дитини вони підходять, питають. І це дає результат. Є дуже багато дітей з чудовим голосом… Вдячна сокальчанам, що вони мене запрошують, і я маю можливість побачити як наша молодь росте творчо. А людина, яка росте творчо, росте й духовно. Адже духовність з творчістю йдуть поряд. І тому це дуже радісно. Хочеться побажати сільським діткам, щоб вони вчилися, бо наступного разу їх чекає перемога.

Марта ВОВК, методист Львівського державного •музичного училища ім. С. Людкевича:

– Нам імпонує те, що цьогоріч врахували наші побажання. З’явилося багато нових патріотичних пісень з якісними фонограмами. Є своя культура співу та традиція. Цьогоріч молодша, середня і старша групи рівноцінно представлені. Керівники враховують наші зауваження і привозять талановитих обдарованих дітей, які мають бажання займатися співом й надалі. Деякі лауреати та дипломанти "Маминих зіроньок" – студенти та випускники музичного училища. Цей фестиваль  це старт для обдарованих дітей, які мають можливість показати свої здібності і зробити перший крок до здійснення мети  співати на сцені.

Ігор ПИЛИПІВ, директор дитячої школи мистецтв м. Великі Мости:

– Я зауважив, що цьогоріч серед учасників фестивалю є чимало дітей із сіл. Вони представлені на досить доброму рівні і відзначені дипломами фестивалю. А це значить, що нині Народні доми працюють якісно, мають свою апаратуру. Думаю, що надалі треба залучати до фестивалю саме таких дітей. Сільські діти мають талант і повинні його розвивати. Цьогоріч були учасники з Жужелян, Перв’ятич, Хлівчан, котрі мають добру підготовку, хоча ці населені пункти віддалені від району. Журі компетентне і робить професійні зауваження, над якими керівники працюють. Наприклад, у вихованців з РавиРуської значно помітний ріст майстерності, хоч торік отримали чимало зауважень. Тішить ще те, що конкурс з кожним роком стає цікавішим. Хотів би відзначити молодшу групу, рівень підготовки якої в цьому році набагато кращий, ніж торік.

Юрій АНТОНЮК, завідувач естрадним відділом музичного училища ім. С. Людкевича, композитор-аранжувальник:

– Хвала тим, хто з року в рік організовує такі конкурси. Адже для їх проведення потрібні не тільки кошти, але й величезне бажання, самопожертва організаторів. На фестивалі є можливість відкрити нові таланти, а учасники мають змогу подивитися, що роблять їх колегивикладачі, обмінятися досвідом. Фестиваль в Сокалі має добрі традиції, які з року в рік поповнюються. Більшість конкурсантів навчаються у музичних школах чи вокальних студіях. І нині колишні лауреати перших фестивалів вже виступають у якості викладачів і привозять сюди своїх дітей.

ПЕРЕД ГАЛАКОНЦЕРТОМ

До галаконцерту залишилося півгодини. І чим швидше збігали хвилини, емоцій і хвилювань у "гримерній" ставало більше. Юні артисти очікували на нагородження та готувалися до показового виступу. Тут зібралися ті, кого професійне журі визнало кращим у кожній віковій групі. Як і минулого дня, поряд з ними були мами та музичні керівники. Останні давали настанови аби не розгубилися на сцені. Очікував на вручення нагород і вихованець Сокальської школи мистецтв ім. В. Матюка Назарій Михальчук, який вдруге став дипломантом "Маминих зіроньок". Він відзначив, що учасники фестивалю привітні, підтримують один одного, хоч і змагаються у майстерності співу. Назарій хоче бути професійним співаком і спробує вступати в музичне училище. І уже рік займається вокалом у викладача школи мистецтв м. Сокаль Олександри Капелусь.

Переживав й Андрій Рачинський з Великих Мостів, який приїхав сюди втретє, він також був дипломантом конкурсу та лауреатом. Хлопець  любить пісню і співає з чотирьох років. Щодень займається співом. Приїхав сюди із директором Народного дому та братом… Йому пощастило знову  він лауреат конкурсу. Василина Стельмах, яка отримала гранпрі, розповіла: "Мені зараз п"ятнадцять. Приїхала з Червонограда, займаюся вокалом з семи років. На цьому конкурсі уже втретє. Колись виступала в молодшій групі, і була дипломантом "Маминих зіроньок". Навчаюся у музичній школі по класу фортепіано. Дуже люблю співати. Мені подобається цей конкурс, бо він присвячений найріднішим нашим ненькам та бабусям".

У іншій кімнаті вчитель музики вокалу РаваРуської музичної школи Вікторія Венедиктова підтримувала своїх вихованці, які готувалися до виходу на сцену. Цьогоріч вона привезла шестеро дітей: двоє середньої групи і четверо – молодшої.

– Такі конкурси потрібні, сказала викладач. Діти дивляться, як виступають їх ровесники, набираються досвіду та майстерності, виступають на сцені. А чим більше вони на сцені, тим вони сміливіші.

НА НЕБОСХИЛІ ЗАСЯЯЛИ НОВІ ЗІРОНЬКИ ФЕСТИВАЛЮ

…Сонячного недільного ранку сокальчани та учасники фестивалю прийшли до храму Божого, аби попросити у Матері Божої опіки для наших матерів. На порозі кафедрального храму св. ап. Петра і Павла прихожан вже традиційно зустрічали юні союзянки Людмила Саганська, Софія та Любов Матрипули, і прикріпляли квіточки  символ цього свята.

А в післяобідню пору жителі та гості нашого міста завітали у Народний дім на галаконцерт фестивалю.

Учасників регіонального конкурсу "Мамині зіроньки2011", присутніх у залі вітали очільники місцевої влади Микола Мисак та Ігор Дацюк, Сокальський міський голова Богдан Зарічний, митрофорний протоієрей, настоятель храму св. ап. Петра і Павла отець Ярослав Кащук, народний депутат України Володимир В’язівський. Вони бажали їм справжнього материнського щастя та вдячності від дітей, а конкурсантам аби їхній талант розцвітав, приносив радість людям. Слова подяки за нелегку роботу та підтримку талановитих дітей приймали й члени журі.

Дякували й організаторам  за гарне свято, а виконавцям  за любов до української пісні, до матері, які нині вилилися у прекрасне пісенне дійство, свідками якого стали усі. Зокрема, голова районної ради Ігор Дацюк сказав:

– Уже всімнадцяте позивні фестивалю "Мамині зіроньки" звучать в Сокалі. І це не випадково, бо цей фестиваль, присвячений Дню Матері. Щороку ми бачимо, як щедра галицька та волинська земля дарує нам виступи молодих талантів, яких ми стараємось підтримувати аби вони йшли у світ і розвивали свою творчість. Хочу побажати фестивалю творчого злету, щоб він з кожним роком ставав все більшим.

Опісля мала слово голова організаційного комітету, начальник відділу культури та туризму Лариса Фарин. Вона подякувала усім, хто 17 років поспіль вкладає зусилля і творчість, а це  куратори, освітлювачі, сценарист, оформлювач та режисер звуку, аби свято Матері у Сокалі пройшло особливо урочисто і святково. Глядачі подарували їм свої теплі оплески.

Конкурсний день залишився позаду, а з ним 47 сподівань і стільки ж надій учасників. Настала довжданна мить. На сцену запросили членів журі аби виконати почесну місію нагородження дипломантів та лауреатів. За традицією церемонію нагородження розпочали із відзначення тих, хто плекає юні таланти, дбає аби ця іскорка не погасла. Відтак 11 викладачів отримали дипломи за вагомий внесок у розвиток духовномистецького виховання дітей на благо утвердження України.

Дипломантами "Маминих зіроньок2011" стали Іванна Мазурак, Валентина Шокало, Марія Гоцій, Марія Галько з м. РавиРуської, Ліна Ткачук, Любов Франчук, Ганна Гусєва з м. Нововолинська, Назар Михальчук з Сокаля, Соломія Жельчик з Горохова, Максим Пташник з Червонограда. Призи глядацьких симпатій від Союзу українок дісталися дипломанткам Єві Микитюк зі Львова та Олені Слободенюк з ВолодимираВолинського. Лауреатами третьої премії стали Ірина Юнак та Олена Олексюк з ВолодимираВолинського, Мар’ян Муж з м. Сокаля та Андрій Рачинський з Великих Мостів. II премію отримали Юстина Сенів, Юрій Батенчук зі Львова, Соломія Саноцька з Великих Мостів, Олена Борис з ВолодимираВолинського. А перша премія  у Олександра Чишія з ВолодимираВолинського, Юлії Мариневич з РавиРуської та Галини Горбань з Сокаля. Гранпрі "Мамині зіроньки2011" виборола 15-річна Василина Стельмах з Червонограда.

Кожен лауреат отримав ще й подарунок, який їм вручали народний депутат Україним Володимир В’язівський, Сокальський міський голова Богдан Зарічний, депутати обласної ради Олександра Небожук та Роман Швед, голова РДА Микола Мисак та голова районної ради Ігор Дацюк.

Наприкінці голова журі, заслужена артистка України Галина Гавриш сказала, що вона щаслива, коли на сцені так багато дітей, які мають такі чудові голоси та вміють гарно співати. І додала:

– Я захоплена вашими дітьми і щаслива, що є такі батьки, які думають про дітей, про мистецтво, про народну пісню. І поки є такі діти наша пісня не загине. І хочу, аби вони продовжували ту традицію співу, співали у свята і у будень…".

Пані Галина подарувала сокальчанам дві пісні, демонструючи юним артистам чудові вокальні дані і вміння впевнено триматися на сцені.

ГЛЯДАЧІ НЕ ШКОДУВАЛИ ОПЛЕСКІВ

За традицією галаконцерт розпочався з пісні Віктора Знака "Мамині зіроньки", яку виконали вихованці Сокальського народного дому. Далі лауреати та дипломанти фестивалю подарували рідним та сокальцям барвистий вінок з веселих мелодій, яскравих костюмів і вправних дитячих па. Зал, як міг, підтримував дітей і не шкодував оплесків. Чимало їх дісталося й володарці гранпрі Василині Стельмах, яка гарно виконала пісні "Колиска вітру", "Мамина світлиця".

Два дні поспіль у Народному домі Сокаля було людно. Без сумніву, регіональний фестиваль – це знакова подія. За звання найкращих співаків змагалися юні вокалісти Прибузького краю. Це були їхні перші кроки, і не такі сміливі, як хотілось би. Фестиваль приніс одним радість, іншим  розчарування. Глядачі також отримали гарні враження, якими ділилися після концерту.

– Як добре, що у Сокалі відбувається такий фестиваль, який дає старт обдарованим дітям,  сказала Олександра Костюк з Копитова,  і я змогла приїхати сюди і підтримати свого онука Максима Пташника з Червонограда. Хлопець успадкував гарний голос від свого діда, який співав у церковному хорі. І так мені приємно, що його відзначило журі. Дякую організаторам та дітям, які подарували нам таку радість.

– На фестиваль прийшла вперше, аби підтримати родичку,  каже Катерина Зарицька з Сокаля.  І була здивована, що у нас проходить такий конкурс дитячої пісні. Діти мають гарні голоси і добре виступили. Вони співали дзвінкими голосами українські народні та пісні про маму, а я від радості плакала. Дай Боже, аби "Мамині зіроньки" проходили у нас ще багато років.

Вважаю: сокальчани можуть гордитися, що конкурс з легкої руки організаторів став доброю традицією і щороку "засвічує" нові зіроньки і допомагає дітям та дорослим серцем доторкнутися до прекрасного. Може не всі згодом стануть співаками і музикантами, але вони ще не раз принесуть глядачам своїм співом багато позитивної енергії та гарних емоцій. Тож нехай фестиваль "Мамині зіроньки" пробуджує до життя все нові й нові юні таланти. Можливо хтось з них колись згадає, що творчий шлях починав у Сокалі.

Любов ПУЗИЧ.
 

 

На знімках: учасники та конкурсанти фестивалю “Мамині зіроньки-2011”; в центрі – Василина СТЕЛЬМАХ, володарка гранпрі.
Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews