Це нині в їх крамницях у будь-яку пору можна придбати живі та штучні квіти, вазони, підживку, газонну траву, насіння, є великий вибір горщиків та підставок. А ще два десятки років тому в Сокалі ніде було купити влітку чи восени букета троянд, гладіолусів чи хризантем. За ними треба було їхати в Червоноград чи до Львова, де був трохи більший вибір квітів. Це й побачила пані Світлана, і задумалася: чому б не відкрити у місті спеціалізовану крамницю квітів. До того ж завод хімічного волокна, на якому вона та її чоловік працювали, розпадався, тож потрібно було за щось братися, щоб вижити. І Світлана у 43 роки, на свій ризик і страх, вирішила змінити життя і започаткувати власну справу. Жінка обрала торгівлю дуже делікатним товаром – квітами, в які закохана все життя.
– Я їх дуже люблю, тому й не випадково вирішила започаткувати квітковий бізнес, – ділиться міркуваннями жінка-підприємець.
І не помилилася: власна справа допомогла твердо стати на ноги її родині. Нині допомагають їй у бізнесі сини – Роман та Ігор.
Пані Світлана розповіла, що головним поштовхом розпочати свій бізнес стало бажання працювати на себе:
– У 1997 році вирішила відкрити квітковий магазин. Ще з дитинства про це мріяла. Адже дуже люблю квіти, жодну з них не виокремлюю, бо кожна по-своєму приваблива. Бог створив природу так, що кожній порі року відповідають свої барви та квіти. Навесні – це ніжні підсніжники, крокуси, маргаритки, тюльпани… Влітку – лілії, троянди, ромашки. Восени – гладіолуси, айстри, хризантеми, а взимку – гвоздики та троянди. Тому й назва відразу з'явилася – магазин "Квіти".
Скажу відверто, було страшно розпочинати, постійні сумніви: чи варто? Адже це був ризик, бо наприкінці 90-их лише з'являлися перші підприємці. Вони торгували продуктами, одягом, а тут – квіти. "Хто їх братиме? – дивувались знайомі. – Адже люди не мають за що купити продукти”. А вона вірила, що це – її.
Пані Світлана каже, що найважче було зробити перші кроки, бо квітковий бізнес досі був для неї невідомим. Спочатку з чоловіком торгували тільки квітами – на тодішньому базарі у приміщенні костелу. В основному, це були гвоздики. Нині квітникарі з Києва, Дніпропетровська, Львова, і навіть Голландії, самі пропонують квіти і привозять у крамницю. А колись товар доводилося шукати самому. Пані Світлана з сином Романом привозила їх з Польщі. Тоді у країні була розруха, й квіткові господарства занепали. Вагому допомогу в організації власної справи надав і директор районного Центру зайнятості Віктор Лащук, який допоміг з підбором продавців.
Поволі квітникарка набиралася досвіду і на ринку, і в оформленні букетів та ікебан. Їздила на виставки до Львова, Києва, щоб чогось навчитися. Адже потрібно було мати хоча б елементарні знання: як доглядати за квітами, щоб вони довго були свіжими, як компонувати букети та правильно і красиво складати композицію. Усьому вчилася сама, бо тоді ніхто ще не знав про Інтернет. Відтоді, як жінка почала займатися квітковим бізнесом, мріяла відкрити власний магазин. І попри труднощі та складні економічні часи – це стало реальністю. Невдовзі родина придбала кіоск, де покупці вже мали змогу вибирати букети, квіти. Згодом продавали сувеніри, насіння квітів та овочів, декоративні кущі, горщики, сільськогосподарський інвентар, грунт для вазонів, розсаду й цибульки квітів, отрутохімікати й гербіциди.
З року в рік родинний бізнес Кокотнів розширювався. Нині у них декілька крамниць та кіосків, де можна придбати все, що потрібно для кімнатних рослин та ландшафтного дизайну, а найголовніше – живі квіти. Багато різних додаткових рослин, які використовують для букетів, жінка власноруч вирощує на дачі. Не так давно взяла в оренду 15 сотих землі, де планує вирощувати декоративні кущі.
Пані Світлана завжди сама ретельно вибирає продукцію. За роки роботи на квітковому ринку міста добре вивчила потреби споживачів.
Квітковий бізнес – це ризик, пов'язаний зі специфікою продукції, однак і рентабельність досить висока. Ринок квітів стабільно зростає, тож треба думати, як привабити покупців. У крамницях Світлани Кокотень дбають, щоб квіти були свіжими та красивими, а їх асортимент задовільняв найвибагливішого покупця, пропонують різні послуги. До того ж їх доставку можна замовити телефоном. Ця послуга по місту безкоштовна. При замовленні весільного букета, оформлення машини – безкоштовне.
Приватного підприємця запрошують оформляти зали на різні урочистості, замовляють у неї букети для привітань, оформлення подарунків тощо. У крамницях працюють 10 компетентних продавців-консультантів, які допоможуть підібрати подарунок, враховуючи смаки та уподобання людини. Ірина Левицька (на знімку зліва), яка вже десять років працює в крамниці "Квіти", розповіла, що пані Світлана – вимогливий і відповідальний директор, сповнений творчих ідей та оптимізму. З нею легко працюється. Продавець каже, що у них дуже відповідальна робота, бо іноді букет красивих квітів може змінити чиєсь життя. У роботі дотримуються принципу: "покупець завжди має рацію", тож намагаються виконати всі забаганки, які іноді бувають досить оригінальні. Користуються попитом у сокальчан троянди, гербери, орхідеї та гвоздики.
Стільки ж років працює в крамниці "Оазис" і Оксана Маковська. Вона пригадала, що коли прийшла сюди на роботу, то пані Світлана ще сама торгувала квітами. Каже, що навіть і не підозрювала, що з “тендітними красунями” можна творити такі дива. За ті роки констатує продавець квіткова крамниця змінилася, збільшився асортимент товару. З'явилися нові послуги. Зокрема, користується попитом прокат маскарадних костюмів для дорослих та дітей.
У квітковій крамниці працювати зможе далеко не кожний, бо тут потрібно бути не тільки ввічливим та фаховим продавцем, але й флористом. Через що продавці спершу мусять проявити творчість, бажання вчитися.
– Щоб стати справжнім флористом, треба дуже любити цю справу, – продовжує пані Світлана. – Знати всі квіти, адже кожна з них для чогось призначена, вміти скласти гарну композицію. Одразу видно котра дівчина з квітами товаришує і має відчуття смаку та краси. Не кожен має до цього дар. Рідко кому з першого разу вдається правильно зробити композицію. І прикро, коли навчиш дівчину азам квіткового дизайну, а вона невдовзі переходить до конкурентів.
В крамницях приватного підприємства "Кокотень" можна придбати гуртом та в роздріб не лише квіти, а й найрізноманітніші рослини для оформлення ландшафту: туї, ялівці, хризантеми, датури, колеуси тощо. Син Роман допомагає створити маленький оазис в оселі та зробить вишуканим інтер'єр подвір'я. Він також відкрив насіннєву крамницю, де є великий вибір насіння квітів та овочевих культур, зокрема, голландське та вітчизняне. "Ми працюємо із виробниками без посередників, тому в наших крамницях дещо нижчі ціни та є широкий асортимент квітів, насіння, отрутохімікати", – каже власниця.
Світлана виглядає як на свій вік значно молодшою. Каже, триматися в тонусі допомагають квіти, яким присвятила все життя: її квітковому бізнесу майже 20 років. Вона охоче ділиться секретом свого успіху: "Я отримую задоволення, бо займаюся справою, яку люблю, яка приносить радість мені та іншим. Адже квіти є тонким проявом найніжніших почуттів, вони наповнюють наше життя яскравими фарбами, дарують радість та хороший настрій кожного дня. Жодне свято не може обійтись без цих тендітних красунь".
Запитую, чи пані Світлана не шкодує, що стала підприємцем, присвятила себе квітковому бізнесу. На що моя співрозмовниця відповіла, що вона – щаслива жінка, бо реалізувала свою мрію – відкрила квіткову крамницю. Цей бізнес припав до душі синам і став сімейним. Це ще більше здружило та об'єднало родину. Зараз сини та невістка Наталія допомагають їй у всьому. Адже бізнес – справа не з легких. Можливо, через це у ньому мало жінок. Однак, коли є бажання та віра в себе, він доступний і представницям прекрасної статі.
– Я звикла покладатися на власну силу, – каже підприємець. – Хотілося, щоб ніхто не заважав…
Колись вона просила міську владу надати їй в оренду приміщення на кладовищі, щоб створити там Дім скорботи. Їй відмовили. А хіба така послуга не потрібна місту? Підприємці, на її думку, не тільки дбають про власне збагачення, як дехто думає, але й про потреби громади. А тим більше жінки, які хочуть бути корисні суспільству. Така їхня природа.
У Світлани Кокотень багато цікавих ідей. Одна з них – організувати у місті на День незалежності чи День матері свято квітів, де люди могли б самі створювати різні квіткові композиції на клумбах чи у парку. Тут же квітникарки та майстрині продавали б вазонки, вирощені квіти, творчі роботи з бісеру чи дерева, вишивки, виготовлені своїми руками. Адже у нас стільки талановитих людей! На жаль, вони не можуть реалізувати себе. Світлана Кокотень допомагає творчим особистостям, як може. Вона – меценат багатьох заходів у місті та районі. Її квіти приносять радість і дорослим, і дітям, які стають переможцями різних пісенних і танцювальних фестивалів чи учасниками культурно-просвітницьких заходів. Пані Світлану неодноразово відзначали як мецената Сокальщини грамотами РДА та БФ "Карітас "Сокаль".
Цілеспрямована і водночас чуйна власниця магазину "Квіти" квітами та квітковими композиціями створює гарний настрій оточуючим, і це додає їй радості та оптимізму в житті.
Любов ПУЗИЧ.
Фото автора.