З життя господарника

На Сокальщині відбувся обласний семінар з питань організації проведення весняно-польових робіт

На базі двох господарств Сокальщини  ПП “Західний Буг” та ПАФ “Білий Стік” відбувся обласний семінар з питань організації проведення весняно-польових робіт із застосуванням інтенсивних, енерго та ресурсозберігаючих технологій вирощування сільськогосподарських культур.

В його роботі взяли участь заступники голів райдержадміністрацій, начальники управлінь агропромислового розвитку райдержадміністрацій Львівщини, заступник голови ОДА Іван Стефанишин, начальник головного управління агропромислового розвитку ОДА Дмитро Мороз.

Учасників семінару радо вітали на Сокальщині голова РДА та його заступник Микола Мисак та Ігор Махашілов, голова районної ради та його заступник Ігор Дацюк та Володимир Чуб, начальник управління агропромислового розвитку РДА і його заступник Ігор Шайнога та Ігор Кущак, начальник інспекції Держтехнагляду в Сокальському районі Петро Кусевич та інші.

Семінар мав насичену програму, тож невдовзі два автобуси під”їхали до тракторної бригади Сокальського відділення ПП “Західний Буг” ВАТ “Радехівський цукровий завод”, що знаходиться у с. Завишня.

КОЛИ Є СПІВПРАЦЯ І ВЗАЄМОРОЗУМІННЯ…

Гостей зустрів заступник директора Юрій Одноріг, який пояснив, що це  колишній машинотракторний стан ПАФ “Нове життя”, а нині типова база підприємства, таких у них п’ять. Адже підприємство є складовою ВАТ “Радехівський цукровий завод” і донедавна мало назву ТзОВ “Добробут”, яке об’єднувало декілька агроформувань району, зокрема  ПАФ “Нове життя”, ПАФ “Савчинське”, ТзОВ “Дружба”, ПП “Агрофірма “Опілля”, СФГ “Хлібороб”. У 2010 році воно реформувалося у ПП “Західний Буг”. Сільгосппідприємство нині обробляє 20 000 гектарів землі у декількох районах Львівщини. Спеціалізується на вирощуванні технічних культур та зернових.

Згодом учасники семінару побували в агроцентрі ЗАТ “Галнафтохім” (смт. Жвирка). Про напрямки діяльності підприємства, де основна увага скерована на забезпечення сільгосппідприємств та населення мінеральними добривами, сільгосптехнікою та інвентарем, засобами захисту та комплектуючими запчастинами до тракторів та комбайнів, розповів директор збуту Михайло Слуя. Товари для зручності продаються вроздріб та гуртом. “Функціонування таких агроцентрів від ЗАТ “Галнафтохім” на території Сокальщини є вигідним як селянаміндивідуальникам, так і великим сільгосппідприємствам”,  відзначив начальник управління агропромислового розвитку Ігор Шайнога та розповів про співпрацю з ним. Невдовзі усі зайшли в крамницю, ознайомилися із широким асортиментом засобів захисту, насіння, інвентаря, біостимуляторів росту для рослин, запчастин та оглянули площадку для нової техніки. Дехто із начальників управлінь агропромислового розвитку зауважив, що добре було б, якби й у них були такі ж підприємства. Однак своїми враженнями від побаченого ділилися вже в автобусі…

АГРОПІДПРИЄМСТВО, ЩО МАЄ ЗАВТРА

А за декілька хвилин учасники семінару були у селі Волиця на господарському дворі ПАФ “Білий Стік”. Заступник голови ЛОДА Іван Стефанишин акцентував увагу на нелегкому завданні  отримати вал зерна вдвічі більший, ніж торік, наголосив, що людині, яка не має професійного підходу, знання та досвіду в агрономії, доведеться нелегко. Адже майбутній врожай починається з маленької рослини. Вона  живий організм. І хлібороб має знати, в якому стані знаходиться посів, коли і чим його потрібно підживити, щоб отримати високу врожайність  понад 35 центнерів з гектара. Тож мета цього семінару  навчитися культури землеробства, аби знати, що треба зробити, щоб отримати високі результати. Весна ставить перед хліборобами завдання, яке вони мають виконати, бо лише тоді можна сподіватися на багатий врожай.

Директор ПАФ “Білий Стік” Олег Іванчина, як годиться доброму господарю, привітав учасників семінару та запросив оглянути господарку. Дехто з присутніх був у ПАФ вперше, тож для них Олег Антонович розповів, що господарство створили у 1998 році на базі колишнього КСП та орендованих земель його пайовиків. Відтоді агрофірма зміцнила свою матеріальнотехнічну базу, добрала землі у селян з навколишніх сіл. А щоб не бути голослівним, навів економічні показники. У 2011 році господарство назагал отримало 3,6 млн. грн. прибутку, в тому числі від тваринництва 2,2 млн. грн. Агрофірма сплачує від 90 до 140 тисяч гривень податків щомісячно.

Підприємство обробляє 2251 га землі.В “Білому Стоці” зайнято 135 працівників, і це, в основному, жителі сіл Комарів та Волиця. Середня заробітна плата – понад 1500 гривень.

У господарстві застосовують високу техніку обробітку грунту, яка неможлива без використання нової сучасної техніки. І на це у агроформуванні звертають особливу увагу. Намагаються щороку поновлювати матеріальнотехнічну базу, відтак з початку господарювання придбали техніки на 14 мільйонів гривень. Присутні оглянули п”ять зернозбиральних та кукурудзяний комбайни, обприскувач, сільськогосподарський інвентар.

Привертає увагу й машина для подрібнення та набивання кукурудзи в рукави, яка, мабуть, єдина в області. Ця новинка викликала чимале зацікавлення у гостей.

КУЛЬТУРА ЗЕМЛЕРОБСТВА  ЗАПОРУКА ЩЕДРОГО ВРОЖАЮ

Це добре розуміють у “Білому Стоці”, через що й дбають про її дотримання. У цьому переконалися учасники семінару, оглянувши посіви. Нині вони належно оброблені та чисті. Поряд на сусідньому полі готували площу під посів цукрових буряків. Олег Іванчина розповів, які добрива вносили під посів солодких коренів і скільки планує їх посіяти. У господарстві навігатори застосовують лише під час обприскування.

Уже п’ять років керівник агрофірми тісно співпрацює з науковцями Інституту землеробства та тваринництва Західного регіону Національної академії аграрних наук України. І в цей день вони також приїхали сюди подивитися як сходить “Миронівська65”. “Ефективне вирощування зернових не можливе без дотримання культури землеробства. Кожен фактор відіграє свою роль. І у цьому має бути системний підхід”,  наголосив заступник голови ЛОДА Іван Стефанишин.

Завідувач лабораторії захисту рослин, кандидат біологічних наук цього інституту Катерина Яцух акцентувала увагу на засобах захисту рослин від бур’янів.

ЯК ДБАЮТЬ, ТАК І МАЮТЬ

У “Білому Стоці” належно дбають про тваринництво. І це незабаром побачили гості. У корівниках чисто, худоба сита та доглянута. Одразу видно, що зоотехнічна служба підбирає нові лінії, щоб була більш високопродуктивна худоба. На фермі 80% ВРХ гольштинської породи. Господарство відрізняється тим, що тут практикується її безприв’язне утримання. Нині у “Білому Стоці” 1300 голів худоби. Корми подають механізовано роздавачем кормів, які попередньо змішують у міксері.

Олегу Іванчині випала нагода побувати екскурсоводом. Мабуть, ніхто стільки і так захоплююче не зміг би розповісти про цей тваринницький комплекс. Дається взнаки його фахова підготовка, бо за освітою зоотехнік, і не один десяток років пропрацював за спеціальністю. Ферма уже шість років має сучасний доїльний зал, де для контролю за циклом виробництва молока використовується спеціальна комп’ютерна програма. Нині у доїльному залі працює чотири оператори машинного доїння та одна підмінна. Відтак п’ять осіб обслуговують дійне стадо у кількості 400 корів, а раніше на фермі працювало 25 доярок. Надій на корову становить в межах 4000 літрів, що є одним з найвищих показників у районі.

У заступника голови ЛОДА Івана Стефанишина запитала, чому ж серед багатьох сільгосппідприємств Львівщини вирішили зробити семінар на базі ПАФ “Білий Стік”. Ось що він сказав:

Сьогодні на Львівщині є лише декілька господарств, які збереглися після реформування агропромислового комплексу. На прикладі цієї агрофірми, яка відноситься до 23 великих господарств області, які обробляють 60 відсотків землі та дають левову частку валової сільгосппродукції, ми хочемо показати, як господарювати в теперішніх умовах, що можна зберегти тваринництво, впроваджувати нові ефективні технології в рослинництво, розвивати інфраструктуру наших сіл. Звичайно, це перші кроки. І “Білий Стік” надалі буде нарощувати і впроваджувати сучасні технології у виробництво. Підприємство самодостатнє, вкладає свої кошти в будівництво соціальних об’єктів, розвиток соціальної інфраструктури сіл. І добре було б, щоб інші сільгосппідприємства області перейняли у них досвід.

Звичайно, і тут є проблеми. Зокрема, у питанні утримання тваринницьких приміщень, які вже дещо застарілі й потребують догляду та коштів.

Добре було б, щоб тут постала нова сучасна ферма, яка була б не така енергоємна у витратах. І, звичайно, з елементами комп’ютеризації та автоматизації. Думаю, що і це тут вирішать поетапно. Нині не менш важливим для аграрного сектора є і кадрове питання, бо без розуміння азів агрономії і якщо не знати, що потрібно даній рослині, високий врожай не виростиш…

 БУДЕ ХЛІБ – БУДЕ Й  ПІСНЯ

Опісля учасників семінару організатори запросили до Народного дому с. Комарів, де на них чекала приємна несподіванка – виставка архелогічних знахідок, яку зібрав краєзнавець iз Комарева Павло Бугай. Він залюбки розповів, як у 1997ому випадково знайшов старi праску та ночви, фотографiї та листiвки з 19171918 рр., листи із заслання iз Вологодської областi нинi покiйного односельчанина, учасника бойових дiй УПА. Пiзнiше усе, що становило iсторичну цiннiсть, йому приносили додому. Його колекцiя невпинно поповнювалась, проте її потрiбно було систематизувати, описати археологiчнi експонати.

Усi свої знахiдки археолог за покликом серця зберiгає на горищi власного помешкання  там облаштував музей. У нього є етнографiчнi, археологiчнi матерiали. В колекцiї багато мисливських знарядь  наконечники стрiл, грузи для ловлi риби, сiльськогосподарськi знаряддя з кременю.

Коли усі зібралися у залі, комарівські дівчата за українською традицією вручили запашні короваї заступнику голови ЛОДА Івану Стефанишину та начальнику головного управління АПК ЛОДА Дмитру Морозу. Місцеві священики отець Тарас та отець Іван благословили хліборобів агрофірми, які стоять біля штурвала землеробства, та гостей на добрий посів та щедрий врожай. А далі комарівські юнаки та дівчата подарували усім українську пісню та запальний танок.

Після музичного відступу семінар продовжив свою роботу.

АБИ СЕЛЯНАМ ЖИЛОСЯ КОМФОРТНО…

…Сьогодні перед нами стоїть серйозне завдання  створити належні умови для розвитку села, діяльності агропідприємств, виробництва якісної сільськогосподарської продукції. Тому робота агропромислового комплексу має бути на постійному контролі,  зазначив заступник голови облдержадміністрації Іван Стефанишин.

Він детально зупинився на програмах, які впроваджуватимуть. Та нині на часі веснянопольова кампанія. І треба усім подбати, щоб її провести у стислі терміни. І наголосив, що треба робити все, аби людям було комфортно жити у селі. Опісля висловив свої враження від семінару.

Приємно, що керівник області позитивно оцінив роботу агропромислового сектора нашого району, фаховість спеціалістів сільського господарства, ПАФ “Білий Стік”, які ефективно господарюють в умовах ринкової економіки та гостинність мешканців сіл Волиці та Комарева. І додав, що вразила атмосфера проведення семінару. Тут помітна єдність трьох гілок влади, яка дає позитивний результат у роботі.

Голова Сокальської РДА Микола Мисак подякував за довіру і висловив сподівання, що учасники семінару щось почерпнули для себе і зможуть впроваджувати це у своїх районах. Він відзначив, що у порівнянні з 2010 роком район збільшив посівні площі на 2200 га. Але попри те є і проблеми, над вирішенням яких нині працюють райдержадміністрація та управління агропромислового розвитку.

Далі очільник району доповів, що Сокальщина завершила підживлення озимих зернових і готова до посівної кампанії та забезпечить виконання веснянопольових робіт у визначені терміни. Коротко зупинився і на традиційних програмах з підтримки сільського господарства.

На їх реалізацію з районного бюджету виділили 700 тисяч гривень.
 

Головне в роботі  це бажання працювати,  відзначив голова районної ради Ігор Дацюк. Це вибір правильної стратегічної лінії і конструктивізм у роботі. Наш район  сільськогосподарський, і ми стараємося приділяти увагу розвитку аграрного сектора, впроваджуємо програми для його розвитку та розвитку наших територій. Працюємо конструктивно: адміністрація, районна рада, управління АПК, яке очолює Ігор Шайнога  це людинапрофесіонал у цій справі, бо працюємо на те, аби зростав рівень забезпеченості наших людей і розвивалося сільське господарство та соціальна інфраструктура, щоб людям на селі було комфортно жити. Села Волиця і Комарів, які розвиваються та розбудовуються, є цьому наглядним прикладом.

Перед учасниками семінару також виступили провідний науковий співробітник Інституту землеробства та тваринництва Західного регіону Національної академії аграрних наук України Оксана Качмар, начальник насіннєвої інспекції Львівської області Любов Коваль, представник проектнотехнологічного центру “Агрософт” Ірина Люта, які розповіли про способи підвищення грунтів, якісне насіння та використання нових комп”ютерних програм в поміч агрономам. Доповідачі відзначили, що такі зустрічі є взаємно корисні та потрібні як для аграріїв, так і науковців, бо це нагода поділитися знаннями, доробком, досвідом, який у них є. Вони готові також навчитися та послухати господарників, врахувати їхні побажання. Волицький сільський голова Надія Білик охарактеризувала інфраструктуру Волиці та Комарева, їх економічний, соціальний та культурний розвиток.

Підсумував роботу семінару начальник управління АПК ОДА Дмитро Мороз. Він подякував усім, хто готувався до нього, та відзначив, що приємно, коли є такі сільгосппідприємства, де добре господарюють, дбають про культуру землеробства, впроваджують ефективні сучасні технології у рослинництві та тваринництві. Є тут чому повчитись не тільки аграріям району, але й Львівщини. І вдвічі приємно, що тут ми побачили взаєморозуміння, професіоналізм керівників та спеціалістів, конструктивну роботу всіх гілок влади. Адже від цього село тільки у виграші…

Любов ПУЗИЧ.

Фото автора.
 

Голос Сокальщини на GoogleNews