З життя господарника

Стиглий колос переливаєтсья на сонці

Зібрати вирощене до зернини, у найкоротший термін  цим живуть сьогодні хлібороби ПАФ "Войславичі". Жнива тут розпочалися 8 липня. Проте селянам на заваді час від часу ставали дощі.

–  У нас жнива уже на завершенні, каже директор ПАФ “Войславичі” Ігор Сметана. Ми обмолотили 490 гектарів пшениці, 150 га ріпаку, 40 га ячменю. В загальному зібрано 2055 тонн добірного зерна. Середня врожайність  40 центнерів з гектара, це добрий показник. Тож валовий збір цьогоріч не є набагато меншим від торішнього.

Радують око чисті та доглянуті посіви зернових культур, на яких стиглий колос переливається на сонці добірним зерном.

Керівник задоволений сортом озимої пшениці "Аналог", який добре зарекомендував себе торік: дав на круг понад п’ятдесят центнерів. Запитую у головного агронома агрофірми Василя Мохнюка, як вдається отримувати високі врожаї.

– Працюємо, вкладаємо в землю найновіші технології обробітку грунту, і як бачите земля віддячує,  розповідає головний спеціаліст.  Всі посіви обробили проти хвороб мікродобривами (кристалонами). Велике значення має також підживлення посівів. Заощадиш на цьому  у підсумку втратиш значно більше.

У місцевому агроформуванні вирощують ранньостиглі, середньостиглі та пізньостиглі сорти пшениці, що дозволяє збирати зернові площі почергово. Тут кажуть, що добрий господар повинен сіяти культури з різними термінами визрівання, чим убезпечити себе від несприятливих погодніх умов. Все це вкупі дає результати. З гектара тут отримують по 4050 центнерів якісного продовольчого зерна, а колись в місцевому господарстві збирали лише до тридцяти центнерів з гектара. Приділяється належна увага й селекції насіння, закуповують сорти більш інтенсивного типу. Зокрема, цьогоріч придбали нові сорти  "Миронівську сторічну" та "Струну Миронівську". За радянських часів не було й мікроелементів  стимуляторів росту рослин.

Серед багатьох щоденних справ тут ніколи не випускають з поля зору питання агротехніки. У господарстві вирощують 50 га кормових бобів, які є гарним попередником для зернових. Їх додають до раціону свиней та ВРХ. За словами завферми, завдяки цьому приріст поголів’я свиней за місяць становить 810 центнерів.

– Під час жнив  на рахунку кожна хвилина, тож механізатори завчасу підготували техніку. Цьогоріч вирощений врожай збирають чотири комбайни: "Дон", "Клас", "Фошріт" та "Нива". На яких працюють досвідчені комбайнери, з них три “сімейні екіпажі”. Це Ігор Козак із сином Василем, Олег Козак з сином Миколою, Віктор Дуля з сином Андрієм. Перевозять врожай з поля на тік п’ять автомашин.

…Вночі падав дощ, тож вранці не можна було виходити в поле. І на тракторній стояли напоготові комбайни. Біля одного із зернових "лайнерів" зустріла сімейний екіпаж Козаків. Ігор Степанович працює механізатором в агрофірмі з 1980 року, а його син Василь  лише три роки. Нині він з честю продовжує славу свого хліборобського роду. Ще школярем юнак допомагав батькові на жнивах, згодом закінчив Угнівське училище і прийшов у місцеву агрофірму на роботу. Хлопець добре розуміється в техніці. Батько з гордістю каже, що раніше він навчав сина азам механізаторської справи, а зараз син уже підказує йому, бо сучасні комбайни оснащені комп’ютерами. У агрофірмі за останні роки оновлено машиннотракторний парк. На сучасній техніці працюють 14 механізаторів і сім водіїв. В агрофірму охоче йдуть трудитися й молоді спеціалісти. Не так давно сюди прийшли завідувач майстернею Віктор Франц та головний інженер Роман Киба. Дід останнього колись працював водієм у місцевому колгоспі, по його стопах пішов син, а тепер і внук. Тож він добре знає специфіку сільського життя та своєї роботи.

– Комбайнери кажуть, що працювати на сучасних комбайнах та тракторах стало значно легше й комфортніше, є кондиціонери, бо нелегко цілий день працювати на спеці. Сучасна техніка збирає врожай із меншими втратами. А коли падає дощ, механізатори пересідають на трактори, лущать поле чи виорюють під посів зернових. Так відповідально до роботи ставляться усі механізатори та водії, які знають, що від злагодженої роботи кожного з них залежить кінцевий результат. Тож тільки зібрали з площі, одразу почали лущити стерню, бо невдовзі на ній сіятимуть озимий ріпак.
 

Вже другий рік ми пресуємо солому, а рештки розсіваємо по полю. І вона стає органічним добривом,  каже головний агроном Василь Мохнюк.  Це значно краще, ніж скиртувати солому. До того ж займає мало місця, краще зберігається, не замокає та не загниває.
Працівники уже заготовили на зиму для худоби 749 тонн сінажу, 214 тонн сіна та затюкували 66 тонн соломи.

…В цей час на току "кипіла" робота, яку належним чином організував завідувач Володимир Подоляк. Працівниці Галина Зінько, Ольга Божак та Ольга Воробець під керівництвом комірника Марії Любої перевіювали зерно та перевозили у склад. Жінки розповіли, що для них жнива  "гаряча" пора, вони працюють у три зміни. Добре, що тепер на току з’явилися зерноочисна техніка та віялки. Механіки Андрій Дейнека та Іван Хома дбають, аби добре працював зерноочисний комплекс, який переробляє за годину 10 тонн зерна. Вони підбирають під кожну культуру інше решето, щоб відібрати добірне якісне зерно. Перевозять зерно водії Іван та Василь Хоми, які сумлінно ставляться до роботи. У цю пору селянам не до розмов, бо мають роботу, і від кожного з них залежить кінцевий результат. Адже кожен підрозділ агрофірми вкладає у нього свою лепту.

І тут пригадалися слова директора ПАФ "Войславичі" Ігоря Сметани у кабінеті: "Нині на жнивах працюють усі, як одна сім’я, адже вирішується доля врожаю, і шкода, якщо пропаде хоча б зернина".

У ПАФ цінують кожного працівника, забезпечують своєчасну оплату праці та гідні умови. Керівник сприяє розвитку соціальної сфери села.

– Аграріям, щоб добре працювати, потрібна насамперед стабільність,  каже Ігор Сметана.  Ми не можемо знати, що нас чекає завтра, а тим більше післязавтра. Життя йде своїм плином. І час вносить свої корективи. І аби успішно господарювати на землі, треба йти в ногу з часом, застосовувати нову техніку та технології у рослинництві. Нині селянам потрібна відповідна ціна на зерно та можливість реалізувати вирощений врожай. Тоді можна буде думати, як придбати нову техніку та обладнання, бо мусово поновлювати свою матерільнотехнічну базу, аби гідно конкурувати з іншими агропідприємствами. А після жнив одразу розпочнуться осінньопольові роботи, і на часі буде збирання цукрових буряків. У сільському господарстві можна відпочити лише взимку, бо в інші пори року у селян безліч турбот. Нині для нас головне   жнива…

…Мов хвилі, переливаються на сонці налиті колоски, позолотою виблискує стигле зерно. У полі пахне хлібом. •Для хліборобів настав час складати свій черговий іспит. "Кипить" робота в полі і на току. Селяни переживають за вирощений врожай, і використовують кожну погожу днину, щоб його зібрати. А у ПАФ "Войславичі"  це роблять швидко і без втрат. Адже, і справді, професія хлібороба благословенна Богом…

Любов ПУЗИЧ.
 

 

На світлинах: директор ПАФ "Войславичі" Ігор СМЕТАНА; комбайнери Ігор та Василь КОЗАКИ; головний агроном господарства Василь МОХНЮК та завідувач току Володимир ПОДОЛЯК.
Фото автора.
  

Голос Сокальщини на GoogleNews