З життя господарника

Закони необхідні для розвитку фермерства

Мітинг-протест «Захисти село – збережи Україну!» зібрав під стінами Верховної Ради сільгоспвиробників з усієї України. Львівщини зокрема. Вимога одна – розпочати реальні реформи та ухвалити законопроект щодо повернення пільгової системи оподаткування для аграріїв, яку «скасував» діючий уряд.

Йдеться про законопроект №3851-1 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо захисту прав платників податку на додану вартість, в тому числі сільгоспвиробників». Він передбачає продовження до 2018 року, пільгового режиму оподаткування для аграріїв зі 100% відшкодуванням коштів.

Страйковий комітет на чолі із Асоціацією фермерів та приватних землевласників України передали свої вимоги до влади через народних депутатів – членів фракції ВО «Батьківщина» – Юлію Тимошенко, Івана Кириленка, Вадима Івченка, Валерія Дубіля, Сергія Євтушка, Івана Крулька, Олексія Рябчина, які підтримують сільгоспвиробників у боротьбі за пільги.

Лідер ВО «Батьківщина» Юлія Тимошенко наголосила: «Ми збираємо всіх депутатів, які підтримують фермерів, і відпрацьовуємо один законопроект про зміни та доповнення до Податкового кодексу, про єдиний податок на землю для фермерських господарств, малих та середніх сільськогосподарських підприємств».

Для того, щоб село розвивалося, також необхідно ухвалити законопроект №1599 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств».

Ще одна вимога мітингувальників – недопущення скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення.

Продамо землю – втратимо Україну!

Також дуже важливим питанням для аграріїв Львівщини є встановлення економічно обґрунтованих ставок розміру оренди земельних ділянок під господарськими дворами і будівлями, які використовуються для утримання тваринництва.

У Сокальському районі залишилось кілька господарств, які займаються веденням тваринництва і орендують земельні ділянки для обслуговування будівель господарського двору на території сільських рад (за межами населеного пункту). Ці земельні ділянки не використовуються господарствами для вирощування прибуткової продукції рослинництва. На вищезазначених орендованих земельних ділянках розташовані ферми, кормові двори, вигульні площадки, господарські двори.

Галузь тваринництва як в Україні загалом, так і на Сокальщині, зокрема, є збитковою. Передбачається, що нова нормативна грошова оцінка земельних ділянок становитиме орієнтовно 30-60 грн. за 1 кв. м, а отже, річна сума орендної плати складатиме щонайменше 9000-18000 грн./га за умови, що розмір орендної плати становить 3% від нормативної грошової оцінки (підпункт 1 пункту 5 статті 288 Податкового кодексу України).

Згідно з листом Держгеокадастру в Сокальському районі Львівської області від 16.02.2016 року пропонується, зокрема, для ПАФ «Білий Стік», привести у відповідність договори оренди на орендовані сільськогосподарськими виробниками земельні ділянки, а саме в розділі: – Строк дії договору 7 років; – «Орендна плата» встановлення розміру орендної плати 8%!

Таким чином, згідно із цим листом річна сума орендної плати складатиме уже 24000-48000 грн./га. Відповідно за земельні ділянки площею 10-30 га аграріям доведеться сплачувати щороку орендну плату від 240 тис. грн. до 1 млн. 440 тис. грн. і в результаті відмовитись від ведення тваринництва, скорочувати робочі місця, що призведе до зменшення податкових надходжень та відрахувань єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду. На жаль, із 90-х років щорічно спостерігається стійка негативна тенденція скорочення поголів’я ВРХ. Сьогодні ж деякі аграрії Сокальського району уже скорочують поголів’я ВРХ через збитковість та надмірний фіскальний тиск, а також загрозливі перспективи сплати непомірно високої орендної плати за землі під господарськими дворами.
Відтак виникає гостра необхідність порятунку галузі тваринництва, поки це ще є можливим.

Тому дуже важливо за допомогою небайдужих депутатів доповнити пункт 5 статті 288 Податкового кодексу України підпунктом 4 у наступній редакції: «за оренду сільськогосподарськими товаровиробниками земельних ділянок під господарськими дворами і будівлями, які використовуються для утримання тваринництва та виробництва тваринницької продукції, не може перевищувати 1 відсотка від нормативної грошової оцінки».

Олег Іванчина, депутат Сокальської районної ради (фракція «Батьківщина»).

 

Голос Сокальщини на GoogleNews