Сокальські відбиванці – 90 років

В цьому році минає 90 років, коли виходець з Тартакова, студент Петро Саноцький, їздив по селах Сокальського повіту і створював гуртки відбиванки. В 1930 році такий гурток в Сокалі очолив Євген Гриньків. У 1937 році почалася підготовка до сокальських ігрищ. Влітку 1938 року сокальський гурток з відбиванки бере участь в окружних змаганнях в м. Рава-Руська, де займає перше місце і право виступати в крайових змаганнях у Львові. Тут сокальці зайняли друге місце, поступилися команді Станіславова. В складі дружини були: В. Свидницький, О. Іванець, Б. Наклович, С. Уласевич, Б. Боярський, Р. Чайківський, М. Джугало, Д. Набожук.

В 1939 році почалася війна, перестали працювати гуртки відбиванки. У післявоєнний час починає відроджуватися відбиванка в школах району. Сильна команда на той час була в Тартаківській СШ. Перемігши команди педучилища та Сокальську школу, в обласних змаганнях зайняли перше місце, завоювали право брати участь в республіканських змаганнях, де зайняли 4 місце. У складі команди були: Мирон Шклянка, Іван Капелусь, Іван Ганіткевич, Євген Шкаврін, Роман Семенюк, С. Краснопопольський та інші. Під час служби в армії Капелусь та Шклянка виступали за армійську команду Харкова. Після повернення з армії вони працювали вчителями, виступали за Забузький та Сокальський райони, виховали ряд волейболістів в Сокалі та Червонограді. 3 середини 50-х років минулого століття на Сокальщині почався розвиток волейболу. В ці роки успішно працювали вчителі Микола Бабков, Юрій Ганіткевич, Іван Капелусь, Мирон Шклянка, а потім і Роман Новацький. Переможцями обласних змагань серед школярів були команди юнаків та дівчат Сокальщини. Виростає нове покоління волейболістів: Жанна та Леонід Палійчуки, Роман Ткачук, Євген Токаж, Павло Ярмолюк, Олена Кузінська, Марія Луцюк, Ліза Цар, Роман Новацький, Михайло Калинівський, пізніше Надія Гнатюк, Михайло Дещиця, Богдан Шпак, Мирослава Полохайло та інші. Команда дівчат Сокальської школи, де вчителем працював Микола Бабков, зайняла перше місце в республіканських змаганнях школярів. Перші успіхи прийшли на Сокальщину, коли чоловіча команда району спочатку в Дрогобичі виграла зональні змагання, а в Одесі в республіканських здобула друге місце. У 1961-1964 роках Сокальщина – переможець республіканських змагань, а в складі збірної України – переможець та призер Всесоюзних змагань серед сільської молоді. До складу збірної України в різні роки входили сокальчани: Євген Токаж, Володимир Стасів, Роман Новацький, Анатолій Абраменко, Роман Ткачук. Сокальчани Є. Токаж, В. Стасів, Б. Шпак, М. Дещиця стають майстрами спорту. В 1966 році в Сокалі було відкрито спортивну школу. За час існування тут виховано ряд хороших волейболістів, які в різні роки входили до складу збірних команд України школярів, ставали переможцями Всесоюзних змагань школярів, це: В. Хтей, Ігор та Петро Семенюки, І. Іванків, Ю. Єрмаков, Я. Слободюк, В. Ковалів. У різні роки виступали за команди різних міст України сокальчани Іван Кліщ, Павло Сметанніков, Ігор Семенюк, Петро Семенюк, Богдан Морозовський, Ігор Іванків, Юрій Єрмаков, Валентин Ковалів, Василь Хтей, Олег Придаток, Андрій Ганіткевич, Андрій Ваврук, Микола Борис, Сергій Луцик, Сергій Капелусь, Павло Муляр та інші.

Команда учнів школи 1973 року народження вперше стала переможцем Всеукраїнських змагань школярів. А команда школи 197576 рр. двічі переможець Всеукраїнських змагань і зайняла друге місце в Всесоюзних змаганнях. Серед них і Сергій Кіраль, нині народний депутат України. В 1992 році в Сокалі створений волейбольний клуб «Сокіл», команда якого постійно бере участь в різних змаганнях, чемпіонатах України серед професійних команд та аматорських команд, двічі була призером серед професійних команд II ліги та тричі – серед аматорських команд України. В чемпіонаті Львівщини наша команда за останні п'ять років чотири рази ставала чемпіоном, один раз були другими.

Ми пишаємося, що перші кроки у волейболі почав на Сокальщині олімпійський чемпіон Тарас Хтей під керівництвом свого батька Юрія – тренера ДЮСШ. Пишаємося і здобутками іншого вихованця ДЮСШ Сергія Капелуся, який став чемпіоном України, капітаном збірної команди України. В різні роки за волейбольні команди виступали діди Сергія Капелуся та Тараса Хтея – Іван Капелусь та Антон Хтей. В 1958 році їх батьки Юрій Хтей та Юрій Капелусь виступали за команду Забузького району, були переможцями обласних змагань, а в складі команд Сокальщини – переможцями обласних змагань серед ДЮСШ та дорослих команд. В 1982 році в обох Юріїв народилися сини Тарас та Сергій, які в 2012 році були капітанами команд: Тарас – російської олімпійської збірної, а Сергій – України. Їхні шляхи розійшлися. До свята плануємо випустити буклет, де докладніше розповімо про сім'ї Хтеїв та Капелусів. Не можу оминути гравців «Сокола», які захищають честь Сокальщини на різних змаганнях. Це ветерани: Андрій Ганіткевич, Андрій Ваврук, молодше покоління: Сергій Пащенко, Сергій Луцик, Артем Капелусь, Стас Зелінський, Олег Федченко, Михайло Середа, Юрій Глушко, Ярослав Гриців, Тарас Панжуцький, раніше  Василь Гушта, Сергій Братунь, Іван Кліщ, Тарас Рурка та інші.

16-18 жовтня 2015 року в Сокалі проходитиме волейбольний турнір пам’яті засновника відбиванки на наших теренах, доктора теології, філософії та права Петра Саноцького, 90-річчя відбиванки. В програмі свята: волейбольні змагання команд Львова, Луцька, Бродів, Сокаля. Початок ігор об 11 год. 16 жовтня о 14.00 год. – парад відкриття змагань. 17 жовтня, після закінчення ігрового дня, о 15.00 год. в приміщенні районної ради святочна академія «Сокальському волейболу – 90 років», презентація буклета до 90річчя волейболу. 18 жовтня відбудеться нагородження переможців, парад закриття змагань. Запрошуємо шанувальників волейболу, ветеранів, учнів на свято «90 років – Сокальській відбиванці».

Роман НОВАЦЬКИЙ, головний тренер волейбольної команди «Сокіл».