Листи до редакції

Депутати Сокальської районної ради проти будівництва регіонального полігону твердих побутових відходів

Депутати Сокальської районної ради проти будівництва регіонального полігону твердих побутових відходів біля сіл Стремінь та Реклинець на Сокальщині

Про це повідомив депутат Сокальської районної ради Андрій Сенюк.

Сокальська районна рада на лютневій сесії 2020 року висловила своє стурбування щодо будівництва регіонального полігону твердих побутових відходів за межами м. Великі Мости біля сіл Стремінь та Реклинець на Сокальщині, оскільки жодних громадських слухань по цьому питанні в Сокальському районі не проводилось.

Відомо що роботи по будівництву полігону розпочала Великомостівська міська рада в 2018 році. Станом на сьогодні міський голова Великомостівської міської ради Ярослав Ройко продовжує цю роботу. На полігон відповідно до законодавства можна буде завозити будь-яке сміття та відходи, в тому числі небезпечні відходи!

На балансі Великомостівської міської ради є також старе сміттєзвалище, на яке сьогодні завозяться лише побутові відходи та сміття за виключенням небезпечних. Чи має всі необхідні дозвільні документи сміттєзвалище невідомо!

Відповідно до Стратегії управління відходами у Львівській області до 2030 року, яка була затверджена на сесії Львівської обласної ради у 2017 році, на території Великомостівської міської ради заплановано розташування та будівництво регіонального об’єкту з поводження з ТПВ. Щорічно планується завозити сюди відходи в наступних об’ємах: з Сокальського району – 16679 тис. тонн, з Жовківського району – 23048 тис. тонн та з м. Львова – 14862,9 тис. тонн. Відповідно загальні річні планові обсяги приймання ТПВ КП ЖКГ «Великомостівської міської ради» мають скласти після будівництва полігону – 54553, 9 тис. тонн щорічно.

Окрім цього планується що у м. Червонограді має теж бути ще один регіональний полігон на балансі КП «Комунальник» м. Червоноград, який щорічно має приймати тверді побутові відходи з м. Червоноград, м. Львів, Кам’янка-Бузького та Радехівського району в розмірі 106802,6 тис. тонн.

Тобто на Сокальщині має бути розташовано 2 регіональних полігони з 7 що на Львівщині!

Враховуючи те, що Сокальський район є одним з найбільш забруднених у Львівській області, депутати Сокальської районної ради вважають за неможливе створення таких великих полігонів в межах Сокальського району, оскільки на сьогодні на територію району й так чиниться сильний антропогенний тиск через діяльність вугільної промисловості.

Так наприклад на території Червоноградського вугільного району (Сокальський район, м. Червоноград) накопичено понад 85 млн. м. куб. породних відвалів вугільних шахт, 14 млн. м. куб. крупних та 12 млн. м. куб. мілких фракцій хвостів збагачення. Відвали гірських порід, займають площу понад 270 га. Відсоток перегорілої частини в загальній кількості видобутої за всі роки експлуатації гірничих підприємств породи становить лише 25-30%. Ці процеси призводять до радикальної зміни фазового складу маси гірських порід відвалів. Перегораючи, гірські породи териконів стають крихкими, виникає реальна небезпека обвалів. Тому терикони здебільшого перебувають у небезпечному, нестабільному стані.

Самі терикони і ореоли розсіювання забруднюючих речовин в ґрунтах слугують джерелами забруднення водного середовища сульфатами і токсичними компонентами. При цьому забруднюється поверхневий стік, що вилуговує розчинні сульфати з поверхні териконів та ґрунтів, і підземні води в процесі інфільтрації забруднених атмосферних опадів.

Значне забруднення повітря спричинює також Добротвірська ТЕЦ. Відповідно Кам’янка-Бузький район займає 1 місце в області по забрудненню повітря, а Сокальський район та м. Червоноград займає 2 місце по забрудненню повітря. Окрім цього Сокальський район займає перше місце в області по забрудненню ґрунтових вод.

Також депутати Сокальської районної ради стурбовані діяльністю КП ЖКГ «Великомостівської міської ради», оскільки є підстави вважати, що дане комунальне діє з порушенням природоохоронного законодавства. Це підтверджується тим, що КП ЖКГ «Великомостівської міської ради» не допустило у 2019році до планової перевірки спеціалістів Державної екологічної інспекції України. Турбує й питання частого самовільного загоряння сміттєзвалища КП ЖКГ «Великомостівської міської ради», які відбуваються періодично та переважно в свята.

Багато запитань є щодо роботи очисних міста Великих Мостів, де неочищені стоки просто скидаються в річку Рату, пізніше попадають в річку Західний Буг та протікають по території району і дальше на територію Республіки Польща.

Відповідно депутати Сокальської районної ради звернулися до Прем’єр-міністра України Олексія ГОНЧАРУКА, Міністра енергетики та захисту довкілля Олексія ОРЖЕЛЯ, т. в.о. голови Державної екологічної інспекції України Єгора ФІРСОВА, депутата Верховної Ради України Юрія КАМЕЛЬЧУКА, голови Львівської обласної державної адміністрації Максима КОЗИЦЬКОГО, голови Львівської обласної ради Олександра ГАНУШИНА, депутатів Великомостівської міської ради щодо заборони створення регіонального сміттєзвалища чи полігону твердих побутових відходів на території Сокальського району Львівської області та завезення ТПВ з міста Львова та інших районів Львівської області, перевірки діяльності КП ЖКГ «Великомостівської міської ради», а саме двох об’єктів: сміттєзвалища та міських очисних, використання коштів, які були виділені на їх реконструкцію та рекультивацію та вжити заходів з метою недопущення забруднення навколишнього природного середовища та уникнення загрози здоров’ю та життю людей.

Окрім цього депутати просять всі органи державної влади вжити заходів щодо публічного обговорення питання про поводження та сортування, утилізації твердих побутових відходів на території Сокальського району з метою прийняття правильного прозорого управлінського рішення.

Додаток: сторінка 39 та 40 Стратегії управління відходами у Львівській області до 2030 року, фото сміттєзвалища м. Великі Мости та робота пожежних під час загоряння сміттєзвалища у Великомостівській ОТГ.

Голос Сокальщини на GoogleNews