Роман Швед – головний лікар Сокальської ЦРЛ на даний момент знаходиться у Львівська обласній інфекційній Лікарні з діагнозом COVID-19.
Голос Сокальщини вже повідомляв про те, що головний лікар Сокальської лікарні захворів на COVID-19. Згодом він поділився думками щодо непростої ситуації з лікування коронавірусної хвороби у матеріалі : Лікарні, які приймають пацієнтів з коронавірусом, повні. Лікарі втомлені, частина хворіє
Після публікації матеріалу і багатьох запитань щодо лікування публікуємо інформацію про процес реабілітація після перенесеної коронавірусної інфекції :
Сьогодні отримую багато запитань щодо процесу реабілітації після перенесеного ковіду, адже пацієнти, які перенесли захворювання, залишають лікарні, багато виходять зі стану хвороби в домашніх умовах, вчорашні пацієнти стають до роботи, до своїх повсякденних домашніх обов’язків.
Однозначно, людина, котру виписали з лікарні або така, що отримала лікування вдома, ще не є повноцінно здоровою. Далі потрібно пройти шлях реабілітації, шлях остаточного одужання.
Кожен, хто перехворів, повинен усвідомлювати про необхідність відновлювальної терапії в комплексі лікувальних заходів. Попри те, що цей процес сьогодні є вкрай важливий, йому, на жаль, приділяється дуже мало уваги. Це відбувається тому, що реально лікарі зайняті порятунком людських життів. Особливо існує необхідность відновлення повноцінного здоров’я людей, які перенесли СOVID-19 у важкій формі.
Варто розглянути два найбільш важливих типи реабілітації:
- перший – це пульмонологічна реабілітація, тобто відновлення життєвого об’єму легень, що досягається за допомогою дихальної гімнастики та фізіотерапевтичних процедур, і, звичайно ж, загальної турботи про організм. Не може людина після важкого захворювання на СOVID-19 почати знову виконувати активні навантаження. Потрібно відновити функції легенів та інших життєво важливих органів, які беруть участь в зниженні рівня інтоксикації, наприклад, відновлення функції нирок і печінки.
- друга частина реабілітації, яка не менш важлива – це неврологічна реабілітація. Медичні працівники, під час лікування хворих, прийшли до висновку, що вірус є нейротоксичним, тобто він здатний проникати в нервові тканини і викликати нейроінфломацію (запалення). Через це у пацієнтів можуть проявлятися такі симптоми, як сплутаність свідомості, головний біль та багато інших. Також необхідно звернути увагу на те, що вірус може згубно впливати на загальний неврологічний стан.
Способи боротьби з нейрозапаленням в принципі вже відомі. Тут маю на увазі, лікування інсульту.
До речі, важка форма СOVID-19 може збільшити ймовірність виникнення інсультів та інфарктів протягом якогось часу після виходу з хвороби. Необхідно це враховувати. Також відомі випадки, що під час хвороби деякі пацієнти помирали від інсульту.
Відповідно, відомі заходи післяінсультної реабілітації, в принципі, цілком адекватні в разі проходження відновлювальної терапії після СOVID-19. Людина, котра перенесла вірусну інфекцію, не повинна нехтувати такими застереженнями.
Насправді всі відновлювальні заходи мають сенс: це і поповнення електролітів, і вітамінотерапія, фізіотерапія і безліч інших засобів, які можуть запропонувати реабілітологи. Але найголовніше – сон і відпочинок, бо за сприятливих умов людський організм має здатність до самовідновлення. Тому необхідно реально серйозно поставитися до відновного процесу після СOVID-19 і не поспішати входити в звичайний ритм життя.
Однак, все це загальні рекомендації, бо відновлення, як зрештою і саме протікання гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 є настільки індивідуальними, що мислити шаблонно тут неможливо.
Як буде проходити процес моєї реабілітації, поки не знаю. Зараз прошу Бога, аби допоміг мені подолати коронавірус… 🙏
Бережіть себе!