Писанку, як і віночок та вишитий рушник, вважають символом України, оберегом нашої землі.
Писанка – вкрите візерунком яйце, що провіщає свято, вселяє віру в незнищенність життя і краси. Наші предки вважали, що все на світі почалося з яйця. Яйця, фарбовані в один колір, називають крашанками. Дряпанка – коли символи викарбовують по фарбі. Витинанки наклеюють на яйце.
Існує символіка кольорів: червоний колір – це радість життя і любов; жовтий – добро у господарстві і процвітання; блакитний – небо; зелений – природа, життя; бронзовий – багатство. Писання писанки – це наше украънське надбання та .
Писанка розписується знаками-символами.
Реалізуючи спільний проект «Музей та школа», напередодні Паски, учні 4Б класу з класним керівником Надією Михайлівною Пинкою пройшли майстерклас писанкарства у Сокальському музеї «Людина. Земля. Всесвіт». Під керівництвом майстрині Надії Мельник із Союзу українок і Наталії Покотюк діти вчились користуватись писачками, підбирати фарби, вкладати символіку форм і знаків у свої неповторні візерунки. Першими писанки намалювали Богдан Мужик та Максим Кравчук. Неповторними та оригінальними писанки були в Ірини Федюри, Владислава Чабана, Данила Сича. Діти – надзвичайно щасливі, адже взяли участь в акції «Писанка сироті». По одній писанці кожен намалював для дітейсиріт, з найкращими побажаннями до свята Воскресіння.
Пройдуть роки, а давня традиція житиме у наступних поколіннях завдяки тим, хто зберігає секрети українського писанкарства і щедро ділиться ними. Бо є прикмети вічності у нашого народу, які записані у генетичному коді нації. Одна з цих прикмет – писанка, яку розмальовували споконвіків, не дивлячись ні на які зовнішні обставини: війни, неволю, атеїзм. І у нашому глобалізованому світі, який стирає всі відмінності, відриває від життєдайного коріння родового дерева, українці як і колись малюють писанки до Великодня, бо знають: Христос Воскрес – Воскресне Україна.
Галина КРАВЧУК, вчитель християнської етики Сокальського НВК «ЗШ ІІІІ ст. №4 – ліцей».