LvivVolunteerCenter разом з друзями з Rohatyn Jewish Heritage долучились до ініціативи активістки з Сокаля Оксани Савчук та місцевої влади Сокальскої ОТТ до проекту пам’яті з впорядкування єврейської спадщини у м. Сокаль.
Єврейські надгробки були знайдені близько 30-ти років тому, під час ремонту вулиць міста і звалені на старому римо-католицькому цвинтарі. Час від часу виникали розмови про впорядкування але на практиці так ніхто не наважувався впопядкувати їх.
Нагадаємо: Євреї та їх життя – невід’ємна частина історії Сокальщини
«Україна в значній мірі є історичною батьківщиною євреїв», – про це заявляє історик Ярослав Грицак.
Завдяки скоординованим діям усіх учасників вдалось вдало розпочати проект, що є результатом тривалої і плідної підготовчої роботи ініціативної групи.
Голос Сокальщини вже повідомляв про бордюри у Сокалі, виготовлені з надмогильних плит – пам’ятників єврейського цвинтаря
Наразі, надгробки посортували і поскладали біля руїн Великої синагоги м. Сокаль:
Добре, коли влада міста йде на зустріч і розуміє важливість розпочатої справи. Так і в нашому випадку цей проєкт реалізувався за підтримки Сокальської міської ради, зокрема, Сергія Касьяна та Ігоря Дацюка. Можливо цей проєкт пробудить інтерес серед Сокальської громади й наступного разу коло волонтерів розшириться і поповниться новими місцевими ентузіастами. P.S. Окремо хочу подякувати ТОВ “ТД СОКМЕ”, в особі В.Й.Бомка за допомогу з палетами. Без них ми б не змогли нічого зробити. – повідомила Оксана Савчук.
“За часів радянської влади ця частина єврейського цвинтаря була знищена. Її роздали мешканцям Сокаля під забудову, під будинки. З відновленням незалежності, вже місцева українська влада, ті мацеви були просто порозкидані, використовувались на бордюри”, — повідомив голова сокальського товариства “Просвіта” Ігор Дацюк Суспільному. Львів.
Зібрати і розмістити надгробні плити вирішили біля синагоги, за словами Ігоря Дацюка, вона є однією з найдавніших у Галичині та має статус пам’ятки архітектури місцевого значення.
“В перспективі ми хочемо, щоб Сокаль було туристичним містом. Ми бачимо, що це має бути біля Сокальської синагоги, але не так щоб їх просто поскладали, а щоб для кожної мацеви було відведене певне місце, щоб воно було в певному порядку розташоване”, — каже міський голова Сокаля Сергій Касян.
Продовження буде.
Нагадаємо, що у 2019 році, наші волонтерський центр провів #InternationalVolunteerHeritageCamp, тоді більше 70ти волонтерів з п’яти країн світу прибирали на руїнах Великої сокальської синагоги.