Листи до редакції

Ваша дитина проходить медогляд – на що варто звернути увагу

Щоб уберегтися від нещасних випадків на уроках фізкультури та дізнатися про стан свого здоров’я, учні повинні проходити плановий медогляд.

Ще на початку цього року Міністерство охорони здоров’я відновило обов’язкові щорічні профілактичні медогляди школярів у навчальних закладах. Але, врахувавши всі переваги та недоліки, зокрема відсутність нормальних умов для проведення обстежень, МОЗ вирішило, що уже з нового навчального року школярі проходитимуть медогляд у поліклініках.

За перше півріччя лікарі оглянули 49,8% дітей. Патологію зору виявили в 7,4% школярів Львова, патологію слуху в 0,2%, порушення постави в 4,7% і сколіоз у 1,5% учнів.
Медогляд у поліклініці

"Батьки перші несуть відповідальність за здоров’я своєї дитини. Наказ Міністерства охорони здоров’я вимагає, щоб вони були присутні під час медогляду, адже діти не завжди можуть усвідомлювати свій стан, не звертають уваги на різноманітні симптоми. Якщо ж діти вже дорослі (14 – 16 років), то потрібно розпитати їх про результати обстеження, подивитися записи у медичній картці", – каже начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб.

Зі слів головного педіатра Львова Романа Остальського, школярі разом із батьками можуть будь-коли звернутися до спеціалістів. Для цього не обов’язково чекати початку нового навчального року. В усіх поліклініках міста є  так звані дні школяра: раз на тиждень у визначені години можна пройти усіх лікарів. Про ці дні можна дізнатися, зателефонувавши до медичного закладу.

Патологію зору виявили в 7,4% школярів Львова, порушення постави в 4,7% і сколіоз у 1,5% учнів

"Проведення медогляду в школі та поліклініці суттєво відрізняється. Як правило, до навчального закладу приходить троє фахівців, які в пристосованому приміщенні швидко оглядають дітей. За один день можуть перевірити стан здоров’я усіх школярів! Звісно, такий поспіх дає мало результатів, – розповідає Роман Остальський. – Натомість у поліклініці є можливість провести детальний огляд. За потреби скерувати дитину до інших лікарів, зробити аналізи. А коли поруч є батьки, то одразу ж можна порадити, на що варто звернути увагу, аби дитина росла здоровою".

Як отримати довідку

За результатами обов’язкового медичного профілактичного огляду лікарем-педіатром чи лікарем загальної практики сімейної медицини батькам або іншим законним представникам видають "Довідку учня загальноосвітнього навчального закладу про результати обов’язкового медичного профілактичного огляду" (форма 086-1/о), яку потрібно принести до школи.

"Кожного року діти повинні обов’язково відвідати педіатра або сімейного лікаря. Але на прийом до вузьких спеціалістів – стоматолога, офтальмолога, хірурга та інших – потрібно приходити в конкретному віці", – зазначає заступник головного лікаря з охорони материнства і дитинства Львівської комунальної 4-ої міської клінічної лікарні Віра Капрусь.

У 14 років підліткам необхідно пройти перше флюорографічне дослідження

Медичний огляд у всіх лікарів належить пройти у віці 6 років – перед тим як дитина піде до першого класу. Наступні чотири роки досить показати її педіатрові або сімейному лікареві. В 11 років знову потрібно іти до всіх лікарів (див. табличку). "Приблизно у цьому віці в учнів знижується гострота зору. Тож дуже важливо вчасно зауважити це. Для цього потрібно відвідати дитячого офтальмолога", – наголошує вона.

У 14 років школярам необхідно пройти перше флюорографічне дослідження. Раніше його робили підліткам у 15 років. Зі слів Віри Капрусь, на це пішли через епідемію туберкульозу, адже флюорографічне обстеження грудної клітки дозволяє вчасно виявити хворобу.
Проба Руф’є

Аби вберегти школяра від перевтоми і летального випадку на уроці фізкультури, щороку педіатр або сімейний лікар мусить проводити пробу Руф’є. Без цього учня не допускають до занять фізкультурою.

"Під час перевірки школяр повинен виконати 30 присідань із витягнутими вперед руками впродовж 45 секунд. Дитині пропонують уголос порахувати кількість присідань. Це дозволяє уникнути затримки дихання. Після трьох-п’яти хвилин відпочинку в положенні сидячи в обстежуваного визначають пульс кожні 15 секунд. Отримані результати записують в протокол. Після кількох хвилин відпочинку процедуру повторюють. А потім результати першого і другого обстежень порівнюють та визначають так званий індекс Руф’є", – розповідає Віра Капрусь.

За результатами такої процедури дітей ділять на три групи: основну (до неї належать здорові діти, в яких після процедури не змінився фізичний стан і не спостерігалося жодних фізичних відхилень), підготовчу (діти після гострого захворювання, що не потребує курсу лікувальної фізкультури) і спеціальну (в стані здоров’я спостерігаються значні відхилення постійного чи тимчасового характеру, що не перешкоджають навчанню в школі, але є підставою для відмови від занять фізкультурою).

Медичний працівник усю інформацію передає класному керівникові та директору навчального закладу, який своїм наказом щороку затверджує списки груп у кожному класі. На основі цих документів формують листки здоров’я, які зберігають у журналі оцінок.

Цього року до основної групи зарахували 50,3% школярів, до підготовчої 43,8% і до спеціальної 5,9%.

Голос Сокальщини на GoogleNews