11 січня по телебаченню транслювали парламентські слухання на тему «Етно-національна політика України». Головував на засіданні ВР М. Томенко. Після доповіді міністра культури України, присвяченій відродженню мови, культури, науки, традицій, виступали представники різних національностей, яких в Україні є більше сотні. Їх кількість зростає, адже в Україну постійно прибувають громадяни різних країн, переважно з Азії, і залишаються в нас жити. Влада України сприяє їх відродженню в місцях компактного проживання: будують школи, вузи, храми…
Якщо в цьому випадку українська влада сприяє всебічному розвитку національних меншин, за що заслуговує на похвалу, то щодо корінного населення все робить навпаки: закриває українські школи, Народні доми «Просвіта», в два рази скоротила культурномистецькі телепередачі тощо. На захист української мови, культури, мистецтва виступили народні депутати України П. Мовчан, В. Яворівський, Г. Удовенко і головуючий на цьому зібранні М. Томенко. Вони констатували, що почалася русифікація України, а це загрожує політичному розколу держави. Фактично в більшості міст України і навіть в столиці домінує російська мова. Прем’єрміністр М. Азаров не бажає вивчити українську мову. Президент України В. Янукович замість того, щоб пропагувати українську мову в східних і південних областях, які часто відвідує, виступає перед людьми російською мовою.
Осередками українства поки що є наші села, але їх з кожним роком стає все менше і менше (тільки за один рік з карти України їх зникає до півтора десятка). Багато століть Україна перебувала під ярмом різних держав, але найдовше була поневолена Росією, уряд якої забороняв українську мову в державних установах, навчальних закладах і т. д. Державною мовою була російська. Українську мову називали місцевим діалектом, а українці стали називатися малоросами або хохлами. Знищення українців, їх мови почалося ще за царя Петра I і продовжувалося до 1991 року, коли проголосили незалежність України. Українці будували СанктПетербург, заселяли Сибір, Далекий Схід. За радянської влади сталінський режим вдався до геноциду українських селян і за допомогою штучного голодомору винищив мільйони українців. Опустілі села заселяли росіянами. Продовжувалася депортація українців на Сибір, в північні райони Росії. Почалося масове знищення української інтелігенції. І тільки з дня проголошення незалежності України був припинений духовнокультурний геноцид українського народу. Нинішня проросійська влада намагається відновити колоніальну мовну політику. У Верховній Раді знаходиться законопроект «Про мови в Україні», який розробили депутатирегіонали і комуністи. Якщо його затвердять, то другою державною мовою буде російська, а в результаті – з новою силою розпочнеться русифікація України. Тоді знання та застосування української мови в державних установах буде необов’язковим. Як тільки зникне українська мова – не стане і української нації, в кращому випадку залишиться тільки назва території – Україна, а то можуть поміняти цю назву на Малоросію. Щоб цього не сталося, депутатамукраїнцям потрібно не голосувати за цей законопроект. Думаю, в Партії регіонів є ще справжні українці, які не допустять прийняття цього закону.
Влада, не чекаючи прийняття цього ганебного закону, вже розгорнула справжнє гоніння на все українське: закриває українські школи, викидає на вулицю київських художників, поглумилися над «Просвітою» у Харкові і т. д. Як вже згадував, прийнято рішення про скорочення в два рази мистецькокультурних телепередач. Натомість телеефір заповнюють виступами російських гумористів, ніби нема українських. Як виняток – Львів і Луцьк, які ведуть мовлення українською, її ще можна почути хіба в новинах на I і II телеканалах (1+1).
Любі українці, не будьте байдужими, рятуйте свою націю, частіше зустрічайтесь з народними депутатами і давайте їм накази захищати все українське і ні в якому разі не голосувати за вищезгаданий закон. В разі його прийняття почнеться знищення української мови і в кінцевому результаті – української державності, а цього допустити не можна.
Григорій ГАВРИЛЮК, пенсіонер, житель с. Перетоки.