Новини культури

Дітям дуже подобається розмальовувати писанки

У ці передвеликодні дні в Сокальському будинку дитячої та юнацької творчості в гуртках образотворчого мистецтва та «Творча майстерня» хлопчики та дівчатка навчаються розписувати писанки. Із азами традиційної техніки їх розмальовування за допомогою воску, писачка та свічки дітей знайомить Ольга Ровецька, яка тут працює уже сім років. Протягом місяця вони вчилися цьому на заняттях. Дізналися про історію і символіку великодніх писанок, а нині спробували створити свої власні роботи.

– Дітям дуже подобається розмальовувати писанки, – розповідає керівник гуртка пані Ольга. – Проте найбільша радість – її народження. Віск чорний і коли фарбуємо яйце, то кидаємо його поступово від найсвітлішої до найтемнішої фарби. Через що наприкінці воно все чорне. Проте, коли починаємо розігрівати віск і стирати його, на яйці з’являються яскраві кольори та орнаменти. Так народжується писанка дивовижної краси.

…Діти зосередилися над роботою, старанно працювали. Кожен з них, розмальовуючи яєчну сферу, вкладав в неї усю душу та фантазію. Навіть не віриться, що дехто з них взяв в руки писачок вперше у своєму житті. «Я ніколи не забуду, коли із баночки з фарбою з’явилося яйце із малюнком, який перед тим намалювала воском, – захоплено розповідає Марта Шавронська. – Мені дуже сподобалося розмальовувати яйце. Тут дізналася багато цікавого про писанки… А наступного року буду розмальовувати їх сама – тепер я вмію!». Дівчинці припав до душі жовтий колір та українська символіка.

А от Лілія Сокальська має досвід у написанні писанок, бо вже не раз розмальовувала їх разом з мамою та бабусею. Дівчина розповіла, що на яєчній шкарлупі можна намалювати різні символи, зокрема баранячі ріжки, грабельки, сосонку, кривульки, вітрячки… і охоче похвалилася гарною писанкою помаранчевого кольору із написом «Христос Воскрес». А вдома у неї є ще п’ять, які власноруч написала. Її подруга – Соломійка Равок зуміла на заняттях гуртка розмалювати сім писанок, а Вікторія Швед – дві…

Керівник гуртка розповіла, що сьогоднішнє заняття присвячене сокальській писанці, яка серед інших значно відрізняється рослинним орнаментом і композицією. Вона має чорне тло, а чорний колір є символом землеробства. Іноді її роблять ще на червоному фоні. І показала чудописанку із страусиного яйця, яку якраз домальовувала. Своїми знаннями і досвідом п. Ольга охоче ділиться з усіма. Кожна її писанка – то справжній витвір мистецтва. На них зображені і сакральні символи, і обереги. Жінка написала за своє життя кілька сотень писанок, але ті у неї не затримуються, бо вона їх роздаровує рідним та друзям. Найбільше любить писати геометричні візерунки та зірки. Це солярний символ життя. Охоче пані Ольга малює і рослинні орнаменти. Розмальовує курячі, гусячі, качині та страусині яйця.

Як виявилося, писанкарство – мистецтво досить складне. Дівчатам та хлопцям довелося докласти чимало зусиль, аби вийшли такі барвисті та різноманітні писанки. Проте вони були горді, що зуміли справитись із цим завданням. А головне, що дітям було цікаво на заняттях, бо рідко хто з них володів такою складною, але водночас і такою незвичайною технікою. Розмальовані писанки вони забрали із собою для того, щоб подарувати близьким і рідним. Кращі роботи стануть експонатами Великодньої виставки робіт вихованців БДЮТ, яка за традицією буде на перший день свят під кафедральним храмом святих апостолів Петра і Павла у м. Сокалі.

Любов ПУЗИЧ.

Голос Сокальщини на GoogleNews