Новини культури

Рідні обереги у Михайлівці

…Літня спека. В автобусі – нічим дихати. Але пасажири не нарікають. Бо у цей день  більшість з них їхали у найменше село Сокальщини, забуте, але дуже мальовниче – Михайлівку. Бо саме там відбувався перший літературно-мистецький фестиваль "Рідні обереги". І ось Михайлівка, яку обіймає своїм розлогим гіллям ліс, а он і луг, в запашних травах, де на імпровізованій сцені, прикрашеній українськими рушниками, відбувалось це мистецьке дійство. Господарі села та організатор свята за українським звичаєм, зустрічали гостей хлібом та сіллю, а також кухликом холодного домашнього квасу. Гості, мешканці навколишніх міст та сіл, були одягнені в привабливі барвисті вишиванки.

 Під постріли козацької гармати розпочався перший літературно-мистецький фестиваль "Рідні обереги". На чолі з солістами Марією Савчук і Богданом Бовшиком всі дружно заспівали фестивальний гімн "Рідні обереги", який був написаний спеціально для цього свята. За традицією, кожна добра справа починається з молитви, два священики благословили на добру путь перший фестиваль у селі Михайлівка.

Концертну програму вели Віра Олеш, Руслана Федюк, які запрошували на сцену творчі самородки: фольклорний ансамбль "Угнівчанка", сімейний народний колектив Брезовських (м. Угнів), колектив "Живиця" Народного дому села Карів, самодіяльних артистів з Піддубного, угнівський дует у складі Любові Дроцик і Володимира Музики та дует близнючок "Дві сестрички" з села Великі Грибовичі, учасниць студії "Первоцвіт" (керівник Богдан Бовшик). Пісенне вітання прозвучало і від Василини Горячої з Угнова. Запального ритму задавав музикант Андрій Карнага, який виконав танцювальні мелодії.

Поетичну сторінку фестивалю відкрив поет зі Львова Юрій Федик, який прочитав свої твори.

Серед поважних гостей на свято завітали: Олеся Франко, правнучка рідного брата Івана Франка Онуфрія, музикант, поетеса; Володимир Вакуленко, письменник, лауреат міжнародної літературної премії імені Олеся Ульянченка (м. Комарно); заступник голови Сокальської районної ради Володимир Чуб; депутат Сокальської районної ради Михайло Вербинець; заступник Угнівського міського голови Ігор Мороз; Карівський сільський голова Ярослава Черняк; члени Спілки письменників України на чолі з першим заступником голови НСПУ Ігорем Гургулою – Володимир Захожий, Любов Долик, Любов Бенедишин, Оксана Лозова; письменники, члени Української Асоціації письменників, на чолі з Іваном Гентошем, – Богдан Бовшик, Світлана Ковальчук, художник зі Львова Ігор Гапон; голова Сокальської районної організації партії "Удар" Юрій Лукашевський; президент БФ "Еко-милосердя", керівник велоклубу, організатор найбільших в Україні дитячих багатоденних веломарафонів Павло Савчук.

Під час фестивалю презентували "новоспечену" книгу – перший випуск альманаху "Рідні обереги". У ньому свої твори представили 17 авторів: Ігор Байор, Ярослав Біда, Богдан Бовшик, Уляна Воробець, Олена Гаврилюк, Ольга Гаврилюк, Іван Гентош, Надія Канюка, Оксана Карнага, Ростислав Пузик, Руслана Марич, Мирослава Олійник, Віра Олеш, Людмила Пуляєва, Раїса Старкевич, Ярослав Третяк, Марія Цапко.

А Ярослава Біда, Надія Канюка, Мирослава Олійник та Марія Цапко – творчі особистості, патріоти своєї землі, котрі робили все, аби фестиваль у Михайлівці пустив своє коріння.

Справжньою родзинкою свята був парад української ноші – "Красуня оберегу" (сучасна вишивка) і "Таємниця старої скрині" (старовинний одяг) – він пройшов у формі хороводу – дуже оригінально, весело, дружно, під супровід пісні "Мамина сорочка" у виконанні Марії Савчук. Наче справжні модельки "дефілювали" по імпровізованій сцені союзянки з Тяглівського осередку Союзу українок (голова Ганна Остапик). А потім були танці – веселі, запальні. І хоча танцювали на моріжку, але українські мелодії музиканта Андрія Карнаги не залишили байдужими ні малих, ні юних, ні людей літнього і досить похилого віку. Всі танцювали, веселилися. А хто втомився, начастувався, наспілкувався, то міг помилуватися вишитими килимами, образами, рушниками, картинами, справжніми українськими оберегами майстринь-вишивальниць Марії Савчук, Надії Рибій.

Не обійшлося на літературному фестивалі без спорту, не далеко від моріжку, відбувся футбольний матч між юнацькими командами (тренер Віктор Турій). Юні спортсмени отримали подарунки від видавництва "СПОЛОМ", солодощі від торгової марки "Roshen", м'ячі від компанії "Selekt" і гостинці від спонсорів та ЛМО "Оберіг".

 Поезія, пісня, забави, танці, футбольний матч. І як після зустрічі з мистецтвом і спортом смакувало частування місцевих господарів і господинь. Художник Ярослав Біда пригощав грибною юшкою, а козацьким кулішем частували козаки Західно-Бузького куреня Прикарпатської Січі Українського козацтва та медовуху у чарки наливали бджолярі волинської землі "Гільдії бджолярів". Михайлівські господині накрили розкішний, смачний, багатий, щедрий стіл з українськими стравами, смаколиками і напоями.

– Доки ми не відродимо наш національний дух, доки в нашій свідомості не буде панувати думка, що "я – українець, ним народився і помру", доти Україна буде такою, якою є зараз. А я разом зі своїми однодумцями працюю задля України, бо тут – моя земля. Я хочу, щоб внуки мої гордилися, що вони українці, щоб для них не було лише модно одягати вишиванку, а це була їх потреба і гордість. Щоб українство було у кожного в крові – це мета фестивалю "Рідні обереги", – підкреслила одна з його організаторів Оксана Карнага.

…Вже й гості пороз`їжджалися, а у Михайлівці до ранку звучали українські пісні і музики вигравали запальні танки. Найменше село Сокальщини пробудилося зі сну забутості, старечого спокою, з генетичних коренів вирвався дух українства.

Вже після фестивалю вдалося порозмовляти з одним з його організаторів, Оксаною Карнагою, яка поділилася своїми враженнями і думками:

– При мінімальних фінансових затратах нам вдалося зробити таке чудове свято. Спасибі за підтримку тим, хто повірив, що ми можемо його організувати. Це – нинішній народний депутат Степан Курпіль, а також попереднього скликання – Володимир В'язівський, підприємці Петро Пилипчук, Михайло Пограничний, Юрій Журавель, працівники Сокальської ОДПІ. Дякую всім краянам, які взяли участь у фестивалі. Не було людей, які спостерігали, всі були задіяні, тому це мистецьке дійство вийшло таким душевним… Скільки душі і серця, сил і енергії доклали Карівський сільський голова Ярослава Черняк, члени літературно-мистецького об`єднання "Оберіг" Надія Каняка, Віра Олеш, Марія Цапко, Ярослав Біда. Подяка місцевим осередкам Союзу українок, які демонструвала свій стрій, червоноградському козацтву за постріли з гармат, смачний куліш, за медовуху – бджолярам з Берестечка, і всім господиням – за смачне частування.

Основною метою цього мистецького заходу було згуртувати товариство, пробудити, вивести людей зі стану застою, і щоб ми зрозуміли, що наш народ – то велика сила.

Віталій ГАМАДИН,
cтудент факультету журналістики Львівського національного університету імені Івана Франка.

Фото автора

Голос Сокальщини на GoogleNews