
У Львові вшанували пам’ять жертв операції «Вісла»
Пам’ять жертв репресій 1947 року – масової депортації українського населення з південно-східних регіонів Польщі відзначили сьогодні, 28 квітня, у Львові.
Пам’ятне віче за участі представників влади, депутатів Львівської обласної ради, духовенства, громадських організацій провели біля пам’ятника «Жертвам депортацій українців у ХХ столітті».
Історичний контекст операції «Вісла»
78 років тому розпочалася військово-політична операція «Вісла», яка тривала до 29 липня 1947 року. За підтримки радянського союзу польський комуністичний режим депортував 140 тисяч українців Лемківщини, Холмщини, Надсяння й Підляшшя. Заарештовано й засуджено 315 цивільних, розстріляно 173 етнічних українців. Близько 10 тисяч було депортовано вже після «Вісли» в грудні 1947 року.
«Ми зібралися, щоби вшанувати невинно вбитих українців. Акцію проводили під приводом ліквідації формувань Української повстанської армії на Закерзонні. Однак у документах з грифом «таємно» йшлося про «остаточне розв’язання української проблеми в Польщі».
З квітня по липень 1947 року оперативна група «Вісла» провела 6357 бойових акцій, убила 1509 повстанців, знищила 1178 бункерів і криївок і заарештувала майже 2800 осіб із цивільної мережі ОУН і УПА у Закерзонні. 3936 підозрюваних у співпраці з УПА, з них 823 жінок і 27 священників, ув’язнили в концтаборі Явожно. Унаслідок катувань багато ув’язнених українців загинули», – зазначила у виступі заступниця голови комісії з питань історико-культурної спадщини та туризму Львівської обласної ради Соломія Риботицька.
Вшанування пам’яті
Спільно з аматорським хором «Надсяння», представниками товариств і об’єднань «Холмщина», «Лемківщина», «Бойківщина», «Любачівщина», «Надсяння» і «Закерзоння» присутні відправили молебень та поклали до пам’ятника жертвам депортацій українців лампадки та квіти.