Новини культури

Вдалий дебют сокальської художниці

Скільки себе пам'ятає  малювала. Пригадує, вечорами засинала після прочитаних мамою казок. І снились їй дикі гусилебеді, царівнажаба, попелюшка, романтичний принц… Брала олівець і народжувались перші несміливі малюнки. В квартирі завжди було багато книг, в яких маленька Елла уважно розглядала малюнки, перемальовувала їх, додаючи щось своє. Разом з мамою витинала листівки, робила ілюстрації до казок, ліпила в альбоми. Цих альбомів уже немає, але і нині пам'ятає, який малюнок і до якої казки малювала. Прибігала зі школи і знову брала до рук улюблені книги Ш. Перо, Г. К. Андерсена, О. Гріна…

Нині вже зріла жінка, художник, з легкою печаллю в голосі каже: було золоте дитинство, в якому закладалась основа художнього бачення світу. І в цьому велика заслуга батьків  людей творчих, які прищепили їй любов до книг, відкрили перед маленькою дівчинкою великий і прекрасний світ мистецтва.

Розширила його, коли після закінчення школи вступила до Ленінградського художнього училища, годинами ходила Невським проспектом, милувалась скульптурами у Літньому саду, полотнами геніальних художників в Ермітажі. Особливо захопилась імпресіоністами, її кумиром став Альфонс Муха. Інтуїтивно відчула, що цей напрям  її. В цій манері Елла Еміх і працює. Свідченням цього стала її перша велика робота, як ілюстратора  малюнки до книжки сокальської поетеси Л. Бенедишин "НотаБене". Вражає малюнок на обкладинці: жіноче обличчя, очі дивляться в душу, промовляючи: задумайся для чого живеш. І тут же, в обличчі, волоссі романтичні фігури в буйному квітковому переплетінні, які пом'якшують суворий вираз лиця, передають настрій книги. Пані Елла каже, що спочатку перечитала поезії, осмислила їх, намалювала ескізи, але після зустрічі з автором, вирішила робити ілюстрації в іншому стилі.

Шістнадцять кольорових малюнків відображають, як сказано в передмові до збірки, "одвічний голос роду і сутність Жінки, в чиї очі вдивляється сама Природа, справжність почуттів у тенетах марноти і примарність втрачених надій з їх божевіллям і безсонням". Ілюстрації виконані в її улюблених спокійних сіроголубих та рудокоричневих тонах, які тішать зір, умиротворяють душу. Чорного кольору, зізналась, не любить, замінює його м'якшим, коричневим. Як зазначає видавець Юрій Височанський, дебют Елли Еміх в ролі ілюстратора вдалий, тож співпрацюватиме з нею й надалі.

Сама художниця, як охарактеризувала її подруга Олена Матвіїв, м'яка, ніжна, ласкава, в будьякий час виручить, зрозуміє, обніме.

В ній і сьогодні живе дитина. І сьогодні вона знову, вже з висоти свого віку, перечитує "Стійкого олов'яного солдатика", "Гидке каченя", в якому, на думку п. Елли, Г. К. Андерсен бачить себе, а у пташиному дворі  стосунки людей. Читаючи-перечитуючи книги, вона намагається вловити характери, закладені письменниками в персонажі, а потім перенести це на папір. Кількома штрихами їй вдається передати головне, суть: ось дівчина зі скрипкою видається нерухомою, але в кисті руки, в розметаному волоссі відчувається шквал емоцій, а голубий фон ніби підносить її разом з бурхливою музикою у височінь неба. А ще п. Елла читає Біблію, духовну літературу, черпаючи спокій, душевну рівновагу. Тому й позитивна, з надією дивиться в майбутнє. Як справжній художник, вона  людина настрою: іноді може цілий день прибирати в квартирі, куховарити, наспівуючи, а іноді не може примусити себе зайнятись господарством.

Шкодує часу, адже його так катастрофічно не вистачає! Щоб почитати, побути на природі, осмислити життябуття, малювати. Шкодує, що, як її батьки, не зуміла прищепити любов до прекрасного синові, хоча відзначає, що він має інші достоїнства.

Пані Елла на "вільних хлібах": розмальовує іграшки, дошки (вона закінчила курси декоративноприкладного мистецтва) і тепер заробляє  коли густо, коли пусто  цим на життя. І все ж бачить себе ілюстратором. Хочеться вірити, що не переведуться любителі літератури, що видавництва видаватимуть нові книги, що незабаром знову побачимо художні роботи Елли Еміх, які прикрасять ще не одне з видань.

Валентина БЛУДОВА.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews