“Неповторний музичний інструмент бандуру – ми отримали у спадок від наших предків. В українській музичній та духовній культурі вона по праву вважається національним інструментом. Вже не одне століття бандурне мистецтво є яскравим виразником дум та прагнень українського народу. З цим інструментом з семирічного віку пов'язала своє життя Надія Кузій”. Цими словами розпочала творчий вечір своєї колеги, викладача вищої категорії по класу бандури Сокальської школи мистецтв ім. В. Матюка, ведуча Любов Базилевич.
Дитинство Надії Михайлівни пройшло у Сокалі. Тут навчалась у музичній школі, у прекрасного викладача Ольги Кусень, яка прищепила їй любов до народної пісні, бандурного мистецтва. Потім закінчила Львівське музичне училище ім. С. Людкевича. Її педагогічній і творчій діяльності виповнилося вже 30 років. Вони ще раз підтвердили: музика справа її душі. За цей час навчила гри на бандурі сотні учнів. Багато з них пішли її стежкою стали професійними музикантами, а Христина Бабчук, Любов Новосад, Галина Ковальчук колегами по роботі.
На сцені тріо бандуристів у складі Надії Кузій, Галини Мульки, Марії Дубик. У їх виконанні чудово прозвучала пісня "Синові".
Учениця 5 класу Олена Пікунова порадувала слухачів українською народною піснею в обробці М. Лисенка "Ой не світи, місяченьку". Пісня "Хата моя, біла хата", у виконанні Н. Кузій, стала щемким спогадом про батьків, які прищепили їй віру в Бога, любов до народної пісні, традицій.
Бандура історично чоловічий інструмент. Ще козаки брали із собою у військовий похід кобзу чи бандуру і вважали, що її зробив сам Господь Бог та його святі. Коли козацька душа плакала і тужила за рідним краєм чи коханою дівчиною, разом з нею плакала і тужила бандура. У наші дні, на жаль, все менше хлопців грають на цьому інструменті. Тим більше враження справив на присутніх в залі нещодавно створений ансамбль хлопцівпочатківців, у виконанні якого прозвучала "Козацька степова".
Нині бандуристи включають у програму своїх виступів не тільки фольклорні твори, а й світову класику і сучасну музику. "Токата" у виконанні Н. Кузій та учениці 6 класу Даниїли Кнейчук вразила слухачів у саме серце. Сподобались і "Прелюд" та "Втіш мене", у виконанні Галини Ковальчук. А українські народні пісні "Перелаз" та "Коло млина, коло броду", які виконало тріо бандуристів у складі Надії Кузій, Галини Мульки та Марії Дубик, звеселили. Щирими оплесками нагородили слухачі виступ учениці Надії Михайлівни, а нині студентки Львівського музичного училища ім. С. Людкевича, дипломантки Всеукраїнських конкурсів, Іванни Шишки за українську народну пісню "Дощик" та пісню "Співай, соловейку". Сподобались глядачам і твори Л. Бетховена "До Елізи" та А. КосАнатольського "Пастушка", у виконанні студентки Львівської музичної академії ім. М. Лисенка Галини Шеремети.
Апофеозом творчого вечора "Бринять душі моєї струни" став виступ ансамблю бандуристів, яким вже більше десяти років керує Надія Кузій. Величаво прозвучали у його виконанні "Поема" З. Фібіха та "По діброві вітер віє" на слова Т. Шевченка, а також лемківська народна пісня "Заграли музиканти". Сокальчани вже вкотре насолодились зіспіваністю, багатоголоссям цього чудового колективу, який кожного разу радує нас новими гранями своєї творчості. Шанувальники бандури ще раз насолодилися прекрасною музикою та піснями, за що вдячні Надії Кузій.
Валентина БЛУДОВА.