Політичні партії

ЦІ ВИБОРИ БУЛИ ВАЖКИМИ

…В обідню пору на дільниці зійшлося багато людей, довелось по годині стояти у черзі. Не всюди було, де сісти, і дехто зі стареньких повертався ні з чим додому. На жаль, виборці не були добре поінформовані. Старші люди губилися у тій великій кількості бюлетенів, партій. Деякі назви партій вони чули вперше. Голова дільниці № 22007 у Сокалі Борис Кусий підтвердив те, що їм не дісталося жодного інформаційного матеріалу про Українську народну партію, зате на дільниці № 22006 їх було аж 35 штук. До кабінок теж були черги. "Нема нічого доброго, дуже тяжко", продовжив розмову Борис Кусий. Члени комісій говорили про те, що їм доведеться цілу ніч писати велику кількість протоколів, бо видрукованих немає. Проте є і позитив. На цій дільниці суттєво допомогли працівники Головного управління МВС України у Львівській області капітани міліції Ігор Старицький та Володимир Поворозник, які у день виборів саме тут чергували. Надали міліцейську машину, яка привезла бюлетені, вирішували й інші організаційні питання. Виборча дільниця № 22007 розпочала роботу вчасно, правда стався невеличкий казус: сокальчанин Микола Піддубчишин забув перевести годинник на зимовий час і прийшов на годину раніше.
Поріг Сокальської дільниці № 22003 першими переступили двоє мужчин. Як повідомила голова комісії Віра Сідельник, тут працювало 14 спостерігачів і 11 кандидатів у депутати. У розмові з ними я не почула якихось зауважень чи нарікань.

Коли зайшла на дільницю № 22002 там саме перший раз голосував вісімнадцятирічний Віталій Поліщук, студент Львівського коледжу. Тут теж було багато людей, котрі, вистоявши чергу до столів, займали її до кабінок. Голова комісії Ольга Дмитрів говорила про малопоінформованість виборців, про окремі проблеми зі списками і про те, що у комісії чимало членів, котрі перший раз працювали на виборах, тому й виникали деякі труднощі. До сорока трьох виборців їздила машина додому.

У вестибюлі Сокальської школиінтернату, де розмістилась дільниця № 22006, теж в обідню пору було людно, але сокальчани терпляче очікували своєї черги. Я поцікавилась у голови комісії Наталії Луцик про перебіг виборчого процесу і почула, що члени комісії мають труднощі через велику кількість бюлетенів, які отримали досить пізно, не дуже добре матеріальне забезпечення, хоча активність виборців досить висока.

…Справді, люди у нас свідомі, навіть, вийшовши із церкви, радилися між собою, кого ж обирати. Я підійшла до товариства, де стояла Ганна Далик, подружжя Баранюків, Марія Петрина, усі вони з сумом відзначали, що сильними ми були у 1990 році, коли всі національнопатріотичні сили об’єдналися у громадські організації "Просвіта" та Народний Рух України. І навіть тоді, коли ще не мали своєї незалежної держави  ми перемогли і вибороли Незалежну Україну. До чого ми доборемось нині, поділені, розсварені?!

Оксана ПРОЦЬ.

 

31 жовтня рівно о 8 годині розпочала свою роботу виборча дільниця №22001, що знаходилася у Сокальському ліцеї. Незважаючи на ранню пору, у коридорі уже двоє чоловіків уважно читали інформаційні матеріали, які стосувалися кандидатів у депутати до міської та обласної рад, міських голів. На дільниці були присутні дев’ять спостерігачів. Члени дільничної комісії радо вітали кожного виборця, який заходив сюди.

Першим нагодився священик Василь Партика, який прийшов, щоб освятити святою водою кабінки та скриньки для голосування. А далі повільно один за одним йшли виборці, в основному ті, хто поспішав на роботу чи до церкви, та спершу хотіли виконати свій громадянський обов’язок.

Наша дільниця одна з найбільших, де налічується 2199 чоловік,  розповідає голова виборчої дільниці Олена Назарова, яка уже не вперше очолює виборчу дільницю.  Цьогорічні вибори до місцевих органів самоврядування є нелегкі, бо вперше проводяться за пропорційномажоритарною системою: половина депутатів місцевих рад обирається за партійними списками, ще половина в одномандатних округах. Відтак є бюлетені, у яких багато прізвищ і назв партій, і стареньким людям буде важко дочитати їх до кінця і вибрати за кого віддати свій голос.

Ще зранку члени виборчої комісії із скринькою вирушили до тих, хто попередньо написав заяви з проханням проголосувати вдома, бо не може прийти на дільницю за станом здоров’я чи через поважний вік. Таких у цьому році є 68 осіб. Найстаршими виборцями на дільниці є Марія Лук"янівна Гітлярська з 1909 року народження та Устина Павлівна Федина з 1916го.

Що ж чекають сокальці від чергових виборів до місцевих органів самоврядування?  спитала у виборців, які вже проголосували.

Кожен з нас йде на чергові вибори з надією, що от цього разу прийдуть розумні, професійні люди, котрі зможуть змінити наше життя на краще,  сказала Оксана Мисак.

Пенсіонерка Марія Булка розчаровано додала: як Бог благословить нас, так і буде, маємо тих керманичів, яких варті.

У родині Михайла Гнатіва склалася своя традиція: йдуть голосувати після відправи у церкві. Так вони з дружиною зробили і цього разу. Але коли взяв до рук бюлетені, розповідає чоловік, побачив у кожному довжелезний список і розгубився, бо кандидатів у депутати та партій так багато, що потрібний час, щоб розібратися і вибрати достойного кандидата.

 …На 15.00 годину проголосувало 850 чоловік. Після обіду серед виборців побільшало молоді. О шостій годині на виборчій дільниці людей стало ще більше. Біля окремих столів створилися черги. Велика кількість бюлетенів забирала чимало часу. І хоч для таємного голосування було аж шість кабінок, довелось трохи постояти у черзі.

У нас весь день йшов майже однаковий наплив людей,  каже голова виборчої дільниці 22001 Олена Назарова,  складалося враження, що люди гуртуються і йдуть голосувати вулицями. Виборці привітні, ведуть себе чемно. Практично, за весь день не було непорозумінь. Лише декілька громадян звернулися до мене з претензією, бо їх не знаходили у списку або вони були записані на дівочому прізвищі, хоч давно уже носять прізвище чоловіка.

Серед таких "потерпілих" і Тетяна Кравчук, яка не знайшла себе у списку. На минулих виборах її теж не було у ньому. Та вона сподівалася, що хоч цього разу її прізвище внесуть туди. Та історія повторилася знову. Жінка обурено пішла з нічим. Петро Новосад був у списку і зміг проголосувати, а от його дружина – ні, хоча на президентських виборах вона голосувала. Подружжя пішло писати заяву у суд.

Найбільша проблема  це списки виборців. Було декілька випадків, коли під час минулих виборів люди були у списку, а цього разу їх немає. До мене за день звернулося троє осіб з подібним зауваженням. Один мужчина навіть звинувачував нас, що це наша провина,  розповідає заступник голови виборчої дільниці Юрій Федунь.  Звичайно, я їх перепросив. Хоч члени виборчої комісії у цьому зовсім не винні, а це недопрацювали працівники державного реєстру виборців. Ми усіх скеровували у суд, щоб вони написали заяву і їх ще нині внесли б у список виборців. На жаль, ті люди не повернулися на виборчу дільницю.

Ввечері члени виборчої комісії та спостерігачі виглядали втомленими, адже день видався напруженим. На виборчу дільницю приходили лише запізнілі поодинокі виборці, які ще хотіли зробити своє волевиявлення. Спостерігач від ВО "Свобода" Богдан Пура у виборах бере участь не вперше. Нині тут на дільниці, за його словами, спокійно і все йшло своїм плином. Виборці були дисципліновані, з розумінням очікували у черзі, щоб зайти у кабінку. Його колега  Лідія Прокопчук додала, що люди активно почали йти на дільницю з одинадцятої години, а з сімнадцятої  особливо активно. Не було жодного порушення, хіба що люди не знаходили себе у списках і були змушені це з’ясовувати.

З 22.00 години розпочався підрахунок голосів, який тривав до ранку.

31 жовтня на виборчій дільниці № 22001 проголосувало 1029 з 2199 громадян за списком.

Любов ПУЗИЧ.

Фото авторів.        

Голос Сокальщини на GoogleNews