Депутати Сокальської районної ради на сесії 15 грудня цього року підтримали відкритий лист до голови Національної ради з питань телебачення і радіомовлення п. Володимира Манжосова. А зміст його полягає ось у чому. Нещодавно Верховна Рада ухвалила зміни до Закону «Про телебачення і радіомовлення» (законопроект №6342). І тепер лише питання часу, коли вони набудуть чинності. Як і більшість законодавчих «ініціатив» режиму Януковича та його прислужників, ці зміни є абсолютно українофобськими.
Згідно з новим законом, квоту на український аудіовізуальний продукт у загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації зменшено вдвічі – з 50 до 25%. При цьому повністю скасовується чинне положення, згідно з яким на радіо музичні твори українських авторів і виконавців повинні становити не менше 50 відсотків загального щотижневого обсягу мовлення. Тепер радіостанції зможуть за бажання (чи внаслідок «наполегливих пропозицій») взагалі не транслювати українську музику, заповнюючи маленьку квоту на українську продукцію новинами, передачами тощо.
Отже, по-перше, встановлення квот на трансляцію української продукції зовсім не суперечить Європейській Конвенції про транскордонне телебачення, оскільки українські аудіовізуальні роботи є також європейськими роботами. Тобто, Україна виконує положення Конвенції щодо надання більшої частини свого трансляційного часу європейським творам. По-друге, Держава забезпечує надання більшої частини свого трансляційного часу європейським творам лише у разі доцільності. Тому, якщо недоцільно захаращувати інформаційний простір України російською попсою чи шансоном, держава може не виконувати норму щодо надання більшої частини ефірного часу європейським творам (у тому числі і російським) і встановлювати квоти на трансляцію української продукції.
По-третє, Європейську Конвенцію про транскордонне телебачення підписали учасники Європейської культурної конвенції.
Варто відзначити, що ще 2006 року Арбітражний трибунал при Міжнародному центрі вирішення інвестиційних спорів визнав виключне право України встановлювати квоти на кількість національного продукту у власному медіапросторі.
Скасування квот на українську музику в ефірі радіостанцій добиває українську медіаіндустрію, котра і так перебуває у важкому стані, не маючи адекватної державної підтримки та умов для розвитку.
Більше того, скасування квот на трансляцію українського продукту суперечить положенням Конституції України, а саме частині 2 статті 10 Конституції, відповідно до якої держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. Також при ухваленні Закону про скасування квот не враховано положення статті 11 Конституції, відповідно до якого держава сприяє консолідації та розвиткові української нації, її історичної свідомості, традицій і культури. Тобто, вищевказані «нововведення» просто суперечать Конституції України, оскільки мають деструктивний вплив на розвиток української культури і сприяють денаціоналізації інформаційного простору нашої країни.
Депутати, ухвалюючи ці зміни, неприховано лобіюють інтереси російського шоубізнесу, який відтепер зможе ще більш безконтрольно хазяйнувати в Україні. Колосальну присутність в українському ефірі низькопробного російського медіапродукту пояснюватимуть «глядацькими (слухацькими) уподобаннями», натомість українці просто не матимуть вибору, оскільки будуть позбавлені українського кіно та української музики. На цьому тлі особливо цинічно звучать заяви «регіоналів», що скасування квот, мовляв, «призведе до підвищення рівня плюралізму аудіовізуальних ЗМІ в Україні через урізноманітнення програм українських телерадіоорганізацій», «забезпечить розвиток української музики, нові податкові надходження».
Урізання ефірного часу для місцевих радіокомпаній на проводовому радіомовленні також є безпідставним і не обгрунтованим, що в подальшому призведе до втрати статусу першої національної радіопрограми України.
Проти України та українців ведуть інформаційну «війну». Адміністрація Януковича лише допомагає ворогу у цьому. Тому кожен українець має рішуче виступити проти цих змін. Не може бути й мови про жодне зменшення присутності українського аудіовізуального продукту в українських ефірах. ВО «Свобода», навпаки, послідовно виступає за посилення таких захисних механізмів. Тільки таким чином можна буде врештірешт подолати негативну культурну спадщину колоніального минулого. Вимагаємо продовжити термін дії ліцензій на таких же умовах із збереженням ефірного часу в повному обсязі для місцевих ЗМІ на проводовому радіомовленні, не порушувати Конституцію та Закони України.
Богдан ШКЛЯНКА, депутат Сокальської районної ради від ВО «Свобода», голова депутатської комісії з питань ЗМІ і зв’язків з громадськістю.