Політичні партії

Україна і Бог – понад усе!

Що робити далі і як бути? – це питання нині турбує багатьох. Євромайдан… Повстала громада, повстала нація. Не задля якихось дивідентів, не задля якихось політиків, а для того, щоб відстояти своє майбутнє, майбутнє своїх дітей та онуків. Зараз політики отримують завдання від народу – основного носія влади. Такі незвичні нині політичні будні. Вони є важкі не лише для народних депутатів, а й для простих українців, які, незважаючи на свій стан здоров'я, загрозу життю, погоду, вже п'ятий тиждень перебувають на Майдані Незалежності у столиці. Пропонуємо Вам інтерв'ю з комендантом Будинку профспілок, народним депутатом України Степаном Кубівим.

– Степане Івановичу, Ви – активний учасник Євромайдану. Що думаєте про нинішні події в державі?

– Перш за все я дякую сокальчанам, патріотам, адже на усіх акціях, які відбувались після 2004 року, вони були присутні. Я неодноразово бував на Сокальщині і завжди, коли мав зустрічі з простими людьми, то помічав одну рису – вони ніколи не боялися і не будуть боятися говорити правду. Це відповідає словам Любомира Гузара, який робив звернення «Не бійтеся!», а також казав: «Ми повинні бути відповідальними». Відповідальними політиками, відповідальними громадянами, відповідати за майбутнє і найголовніше у цій ситуації це те, що він говорив: нас об'єднає і консолідує відсутність страху і відповідальність.

Нині тут є Схід, Захід, Північ, Південь і Крим. Але найголовніше, що пробудилися кияни, після Помаранчевої революції це вперше. Ми починали зі ста-двохсот тисяч людей, а нині бачимо мільйони. Це говорить про те, що процеси демократизації України неможливо зупинити. І волю людини не можна зупинити, кожна людина народжується вільною, вона хоче вільно жити заради відповідальності перед батьками і перед майбутнім своїх дітей.

– Ви працюєте комендантом Будинку профспілок. Як організовуєте роботу?

– Львів'яни нині активно займають позиції в системі управління штабу. Я, як комендант Будинку профспілок, тішуся, що сьогодні за максимальної кількості людей готуємо за 24 години 110 тисяч порцій харчування для наших людей, адже така самоорганізація наших волонтерів показала, що та молодь, яка народилася за часів незалежності, є відповідальною, вона є незалежною і прагматичною. Саме їх демократизм і вільнодумство дали поштовх для політиків, що вони повинні щось робити, і це мене тішить. У нас є 80 волонтерів, які працюють на кухні, 80 – які розносять їжу. Кожні три години міняється служба. Маємо задіяних біля 2000 волонтерів, в охороні багато людей. Побудували систему охорони, сотенні і сотники – робота цих людей базується на свідомості, відповідальності і професійності. Там є представники військових сил, морського флоту, внутрішніх справ, служби безпеки, а також є афганці. Саме ця їхня підготовка нині показала міцність, і ми це побачили. Влада нині боїться народу і не знає, що робити.

– Яка нині ситуація в Києві?

– Арсеній Яценюк чітко назвав три вимоги, і влада має зробити все можливе, щоб вони були задоволені. Знаєте, кровопролиття наших дітей, спровоковане владою, показало аморалізацію «Беркута», влади і міліції. В кодексі честі зазначено, що людину, яка лежить, – бити не можна, а вони били, і ця кров на совісті уряду і міліції. Азаров нині не може впоратися ні зі своїм урядом, ні з бюджетом. На сьогодні – борги понад 60 мільярдів гривень, неможливість проплатити і реструктуризувати зовнішні борги, які говорять про можливі ризики дефолту по зовнішніх зобов'язаннях. Це свідчення про не зовсім добрий або незадовільний стан економіки України. Окрім того, порушена процедура бюджетування, в травні не був затверджений Бюджетний кодекс, 15 вересня не був поданий бюджет, тому нині не маємо бюджету. Ми бачили, що валютні резерви, які розтринькувалися, нині на дуже дрібній позначці, бо з 19 мільярдів – є 12 мільярдів неліквідів…

Щодо Львівщини… Тут є близько 800 мільйонів непроплачених коштів, які не пройшли по казначейству. Система казначейства себе нині не оправдала. Найбільше постраждали обласні, районні та міські громади. На сьогодні три фонди – Фонд регіонального розвитку, Фонд соціального розвитку і Фонд субвенцій і дотацій зі соціально-економічного розвитку в Україні провели тільки 150 мільйонів платежів замість 300 мільйонів. Чому називаю саме ці три фонди? Бо вони на 1 січня 2014 року будуть обнулені. Якщо говорити про бюджет Львівщини останніх трьох років, то це не бюджет розвитку, інновацій, інвестицій, а бюджет проїдання і ручного управління, він був незбалансованим. Приблизно таким самим буде і бюджет 2014-ого.

– Пане Степане, на Вашу думку, що треба робити, щоб виправити таку непросту ситуацію?

– Перше – сісти за стіл переговорів. Цей уряд має піти у відставку, має бути чітко налагоджена співпраця з фінансовими організаціями, в тому числі і з Міжнародним валютним фондом. А також задекларовані стандарти підписання угоди і треба показати принципи формування бюджету на 2014 рік. Має бути сформований уряд, який зможе ефективно провести аудит всього, що відбувається у державі і в регіонах, запропонувати Стратегію розвитку України. Це має бути сформовано на принципах збалансованості, інновацій, інвестицій і позбавлення корупції, яка проникла у всі сфери життя українців.

Тепер щодо реформування органів місцевого самоврядування. Насамперед треба змінити виборче законодавство, в реальному режимі відновити роботу виконкомів на рівні районних та обласних рад, а обласна держадміністрація повинна виконувати функції контролю за дотриманням Конституції, яка потребує змін, виконання вимог норм законодавства і функцію контролю. Виконкоми – це обрання голови виконкому і області, і району, міст обласного підпорядкування і якраз ця система мінімізує корупцію і змінить відповідальність, і найголовніше – буде оцінкою роботи того чи іншого керівника. В нас нині бракує кадрів у резерві, бо корупція і збагачення за кошти держави абсолютно не відповідають реальному життю. Державні службовці не повинні заробляти ні 1200, ні 2000 гривень, наші науковці, доценти і т. д. повинні також заробляти значно більше.

– Якими словами чи повідомленнями Ви можете звернутися до людей, аби достукатися до їх свідомості та сумління, щоб кожен з них зрозумів, чого ми сьогодні добиваємося… Аби кожен зрозумів, що нині твориться новітня історія України.

– Кожен українець повинен починати з себе. Кожен повинен бути відповідальним, справедливим і починати інтелектуальні зміни із себе, бо тільки технології, інвестиції зможуть змінити Україну в перспективі. Кожна громада – сільська, міська, районна і обласна повинні будувати своє майбутнє, подальше життя. Чому ми хочемо в Європу? Бо це якісна освіта, медицина, добре життя, стандарти хороших перспектив для наших дітей та онуків.

Дякую делегації від Сокальщини, яка відгукнулася не лише активною участю на майдані, а й у гарячих точках, там, де блокували роботу об'єктів державної влади, що змусило Президента і уряд трохи задуматись. Дякую і за пожертви, продукти, теплий одяг.

Ще хочу додати, що українці підтвердили свою ідентичність, волю до правди, і вони чітко відповідають цінностям, які заповідав кардинал Любомир Гузар, що Україна і Бог – понад усе!

Ми мусимо переосмислити наше з вами тепе-рішнє, аби достойно увійти в майбутнє! Слава Україні!

 Підготували
Олександр НОВАЦЬКИЙ та Ольга РОМАНЮК.

Голос Сокальщини на GoogleNews