На засіданні Громадської ради при Сокальській райдержадміністрації, яке відбулося у середу, 5 грудня, обговорили Перспективний план розвитку Сокальського району на 2019-2021 рр., стан пільгового перевезення у районі та місті Сокаль і доступність району для людей з інвалідністю. В обговоренні на засіданні Громадської ради при Сокальській РДА взяли участь члени Громадської ради, голова СРДА, керівники структурних підрозділів адміністрації, голови сільських рад та представники органів місцевого самоврядування.
Щодо перспективного плану розвитку району, то його планують реалізувати протягом трьох років від 2019 р. завдяки вимозі Департаменту економічної політики ЛОДА. Мова йде про ремонт автомобільної дороги в смт. Жвирка, с. Завишень, на територіях Скоморохівської, Тартаківської, Лучицької сільських рад і Сокальської міської ради. Також у межах реалізації перспективного плану збудують вуличне освітлення в селах Острівок, Діброва, Воронів, Корчів, Стаївка, Карів, Піддубне, Михайлівка, Хлівчани і Тяглів. У селах Волсвин та Волиця вже розпочали будівництво лікарських амбулаторій. Як зазначає голова СРДА Роман Токай, це ті, гроші, які колись конфіскували в екс-президента України Віктора Януковича. З них 6 млрд. грн. виділили, власне, на медицину й поділили між областями. Відтак, на Львівську область припало 387 млн. грн. Тож тепер на Львівщині будують 41 амбулаторію, 2 з них – у Сокальському районі. У Волсвині також обслуговуватимуть пацієнтів сіл Городище та Бендюга, у Волиці – населення сіл Велике, Комарів, Зубків і Переспа. У Перспективний план розвитку району внесено і будівництво Народного дому села Волиця, і капітальний ремонт покрівлі Народного дому в Хлівчанах. Щодо Сокаля, то тут також реалізують кілька речей: це реконструкція інфекційного відділення Сокальської ЦРЛ, капітальний ремонт тенісних кортів на стадіоні «Сокіл» і завершать будівництво критого басейну й ванних кімнат з перехідною галереєю для Сокальської школи-інтернат І-ІІІ ст. ім. Т. Шевченка. Останнє обіцяють зробити першочергово, вже на початку 2019 року.
На засідання запросили голів сільських і селищної рад, на території яких плануються усі зазначені модернізації і ремонти інфраструктурних об’єктів. Аби вони долучалися до всіх цих процесів і, як підкреслив голова СРДА, не стояли осторонь. А ще додає, що намагаються однаково розділяти кошти по всьому району.
Членам Громадської ради сподобався перспективний план району, зауважень не було, хіба що уточнення і побажання як, наприклад, відремонтувати вулицю Стефаника у Сокалі, організувати систематичне очищення води у Західному Бузі і відремонтувати врешті будівлю колишнього кінотеатру в центрі Сокаля. Голова сокальської районної організації ветеранів України Алла Вавринчук вже неодноразово піднімала ці всі питання на попередніх засіданнях Громадської ради. Щодо кінотеатру, то, як розповідає Роман Токай, вже є виготовлена проектно-кошторисна документація на суму понад 3 млн. грн., але це ще неостаточний варіант, бо має бути не менше 5 млн. До 19 грудня готуватимуть остаточний варіант, аби вже в 2019 році відремонтувати будівлю і зробити там культурно-просвітницький центр для громади.
Голова селищної ради смт. Жвирка Іван Кошлай виявив занепокоєння щодо Костелу Бернардинів. Пропонує знайти інвестора, який би зайнявся його реставрацією. Мешканців району давно турбує ця тема, адже після пожежі ще у 2012 році архітектурна пам’ятка занепадає і про неї ніхто не дбає. Голова СРДА дещо заспокоїв присутніх, адже доповів, що Сокальсько-Жовківська єпархія УГКЦ веде перемовини, аби отримати костел у свою власність. Наміри мають серйозні і коли пам’ятка стане їхньою власністю – її від реставрують належним чином – впевнений Роман Токай.
Тема доступності Сокаля для людей з інвалідністю викликала обурення і в голови СРДА, і в голови сокальської районної асоціації людей з інвалідністю. Адже хоча спеціаліст І категорії юридичного відділу міської радиСтепан Волков доповів про проект, в якому передбачено 200 тис. грн. на різні аспекти покращення життя для цієї категорії людей, виявилось що мова йшла про ще незатверджений проект. Пониження архітектурних бар’єрів у різних місцях Сокаля, встановлення двох пандусів – все це лише планують втілити в життя. Крім того, завдяки цій статті витрат хочуть ще й озеленити місто і організувати сміттєві майданчики. Голова Сокальської районної асоціації людей з інвалідністю Оксана Кононова стверджує, що щоразу піднімає цю тему, але питання доступності щоразу відкладають у довгий ящик, а в Сокальському районі на обліку є понад 6 тисяч людей з інвалідністю і тим, які на візках, важко користуватися усіма інфраструктурними об’єктами Сокаля. Вона розповідає, що до всього ще й ніяк не знаходиться підрядник, який би хотів виконати ці роботи. Ця тема викликала чимало обговорень. До голови СРДА Оксана Кононова висловила окреме побажання зробити доступною будівлю Сокальських РДА та РР. До представника управління соцзахисту населення СРДА Галини Касян звернулась із пропозицією організувати зустріч із людиною, яка б могла стати контролюючою над різними аспектами доступності міста для людей з інвалідністю. Пропонує разом з ним проїхатися містом і оцінити всі ці речі.
Також на засідання завітав начальник відділу правопросвітництва червоноградського місцевого центру надання безоплатної вторинної правової допомоги Андрій Дікальчук. Він розповів про правові послуги, які надає їхній центр і бюро правової допомоги у Соснівці та Сокалі. Запросив усіх звертатися за допомогою і консультацією, а також затвердити на сесії СРР програму надання правової допомоги жителям району.
Усі важливі тези, що обговорювалися у ході засідання запротоколювали і пообіцяли розглянути на наступному засіданні Ради, мета роботи якої, нагадаємо, полягає у тому, щоб допомагати, радити й впливати на роботу районної державної адміністрації. До всіх обговорень і суперечок долучався голова РДА. Також члени Громадської ради заслухали й обговорили стан пільгового перевезення у районі та місті Сокаль і які категорії людей мають на це право.