Про великі підприємства

На засіданні Львівської Укрвуглепрофспілки розглянуто питання стану виробничого травматизму на шахтах ДП “Львіввугілля”

На черговому засіданні президії Львівської територіальної організації Укрвуглепрофспілки розглянуто питання стану виробничого травматизму на шахтах ДП "Львіввугілля", забезпечення працюючих засобами індивідуального, колективного захисту, санітарнопобутове обслуговування гірників. А також проаналізовано підготовку шахт до роботи в осінньозимовий період 2011-2012 рр.

У нараді взяли участь в. о. генерального директора держпідприємства Микола Клюка, директори, їх заступники з охорони праці, головні механіки та голови первинних профспілкових організацій шахт.

З аналізом виробничого травматизму виступив правовийтехнічний інспектор праці Львівського теркому Петро Смаль. Доповідач відзначив, що протягом останніх років виробничий травматизм має тенденцію до зниження. За перше півріччя цього року, порівняно з відповідним періодом 2010ого, виробничих травм трапилося 45 проти 89. Але, на жаль, зріс коефіцієнт важкості травм (на 11,7%). Де і хто частіше травмувався у нас на шахтах? Найчастіше трапляються підземні травми (87%) під час обвалів в лавах, падіння потерпілих. Майже кожен третій травмується, маючи стаж роботи понад 10 років. Велика кількість травмованих (21%), у яких малий досвід роботи  менше року. Що це? Легковажність чи необов’язковість виконання правил техніки безпеки? Викликає занепокоєння, зокрема, стан виробничого травматизму на шахті "Великомостівська", де з початку року вже було три нещасні випадки з тяжкими наслідками і один смертельний. Вихід з цього становища територіальний комітет вбачає в якісному професійному навчанні кадрів, періодичному підвищенні їх кваліфікації, яке необхідно проводити раз на п"ять років. Важливим чинником безпечності шахтарської праці є оновлення гірничого обладнання. Сьогодні 60% машин, механізмів зношені, вичерпали передбачений паспортом ресурс роботи і підтримувати їх стан у відповідності до вимог норм охорони праці вкрай важко.
 

Відомо, що для безпечної праці шахтарів чи не найважливішим є забезпечення їх засобами колективного та індивідуального захисту (ЗКЗ та ЗІЗ). За перше півріччя ДП "Львіввугілля" реалізувало продукції на 195,5 млн. грн., що майже на третину менше, ніж за відповідний період минулого року. Тому на охорону праці держпідприємством витрачено за шість місяців цього року 8656 тис. грн. (2,02% проти передбачених колдоговором 3%). Бюджетних коштів на придбання ЗІЗ та ЗКЗ не надходило.

Для прикладу, на придбання засобів індивідуального захисту для одного працівника на шахті "Степова" витрачено 307 грн. Що за ці кошти можна придбати, коли весь комплект ЗІЗ для підземного працівника (спецодяг, респіратор протипиловий, фільтр до нього, саморятівник ізолюючий, світильник, чоботи) коштує більше 3000 грн. На копальнях не вистачає індивідуальних світильників ("Відродження", "Великомостівська", "Зарічна"), респіраторів ("Великомостівська"), саморятівників ("Лісова", "Степова"), фільтрів ("Лісова"), не вистачає касок, наколінників, чобіт, рукавиць, протирадикулітних поясів, мила тощо. На шахтах "Великомостівська", "Червоноградська", "Зарічна" за півроку видали мила підземним працівникам майже у шість разів менше, ніж потрібно.

Успішна робота підприємства та зменшення рівня захворюваності серед працюючих пов’язане з вчасною підготовкою до роботи в осінньозимовий період. Перевірка підготовки до зимових холодів показала, що не все так добре, як би хотілося. На більшості копалень не закінчено ремонт котлів, котелень, калориферів, теплових мереж, дахів виробничих приміщень та АПК, не закінчена очистка водозбірників. На шахті "Лісова" не виконані постанови попередніх президій щодо відновлення роботи сатураторної і флягової для забезпечення газованою водою працівників.

В. о. генерального директора Микола Клюка у своєму виступі ознайомив присутніх з основними напрямками роботи держпідприємства: запуск вентилятора головного провітрювання на шахті "Червоноградська", здача першої черги породного комплексу вентиляційного ствола північного блоку шахти "Степова", відновлення роботи шахти "Межирічанська". Для більш дієвого контролю безпеки праці на усіх виробничих підрозділах відновлено графіки чергування інженернотехнічного персоналу у вихідні та святкові дні. М. Клюка ще раз усіх закликав присутніх до відповідального ставлення до праці, адже кожен повинен свято пам"ятати і виконувати наказ  безпека перш за все. Що стосується засобів колективного та індивідуального захисту, то збільшення їх кількості залежатиме від того, як спрацює ДП у другому півріччі. Відновлено роботу комісії з перевірки якості новопридбаних засобів захисту.

Про болі та проблеми шахтарів розповіли голови первинних профспілкових організацій Степан Ярема з "Степової", Володимир Пащук з "Відродження", Василь Шейдель з "Візейської", Сергій Ткач з "Межирічанської", Павло Євтушок з "Червоноградської" та інші. У їх виступах йшлося про незадовільний стан покрівлі приміщень, дахи яких течуть під час злив, погану якість спецодягу, брак чобіт, мила та інше.

Орієнтири визначено, часу до зимової підготовки ще трохи є. Завдання для профспілки  контроль за її виконанням.

Любов МЕЛЬНИЧУК
(пресслужба Львівської територіальної організації Укрвуглепрофспілки).

Голос Сокальщини на GoogleNews