Про великі підприємства

НАЛАШТУВАТИСЬ НА РОБОТУ – Й БУДЕ РЕЗУЛЬТАТ

У ДП "Львіввугілля" відбулось виїзне засідання робочої групи Міністерства вугільної промисловості України з реалізації заходів Програми економічних реформ України на 2010-2014 роки за напрямком "Реформи вугільної галузі". На ньому були присутні перший заступник міністра вугільної промисловості Юрій Чередниченко, заступник голови Львівської облдержадміністрації Євген Пастух, генеральний директор ДП "Львіввугілля" Павло Овчинніков, голова Сокальської РДА Микола Мисак, міський голова Червонограда Ігор Чудійович, голова Львівської територіальної організації профспілки працівників вугільної промисловості України Олег Турчин, голова регіонального об"єднання незалежних профспілок України Михайло Шабля, директор ДВАТ "Шахта "Надія" Микола Криштопа та інші.

Про підсумки роботи шахт ДП "Львіввугілля" та фінансовоекономічної діяльності за 2010 рік, а також про можливі економічні та соціально обгрунтовані варіанти реформування доповідав генеральний директор ДП "Львіввугілля" Павло Овчинніков. В обговоренні взяли участь запрошені на нараду, які висловили своє бачення цієї проблеми.

А опісля перший заступник міністра вугільної промисловості Юрій Чередниченко, генеральний директор ДП "Львіввугілля" Павло Овчинніков та заступник голови облдержадміністрації •Євген Пастух відповіли на запитання журналістів галузевих, обласних, районних видань.

Чи ДП "Львіввугілля" проводить роботу щодо пошуку інвестора, не чекаючи допомоги держави?

Павло Овчинніков:

ДП "Львівугілля" веде таку роботу. І є позитивні результати, на жаль, поки що лише на окремих напрямках. В нас є підприємства, якими зацікавились інвестори, це шахти "Великомостівська", "Степова", "Лісова"… Але наша позиція  підтримка цілісного майнового комплексу. На даному етапі ми не можемо комусь надати більшу перевагу через те, що так історично склалося в регіоні. Зараз новішим підприємствам охочіше пропонують гроші, бо вони є більш перспективними. Ми вважаємо, що треба вкладати інвестиції у цілісний майновий комплекс ДП "Львіввугілля".

Мова йде про закриття деяких шахт, на якій стадії нині ця робота?

Юрій Чередниченко:

Сьогодні в Україні на різних стадіях ліквідація 110 шахт. У деяких з них закінчилася фізична ліквідація, але не виконані проектні рішення з ліквідації економічних наслідків, дехто є на початковому етапі. Самі проекти  різних об"ємів. Процес ліквідації 110 шахт плануємо закінчити за чотири роки. При проектних термінах ліквідації від 18 до 36 місяців, деякі шахти ліквідовують аж десять років. На це є різні причини, тому що обсяги роботи великі, а в попередні роки не завжди було фінансування з бюджету. Ця програма передбачає ліквідацію всіх шахт, які перебувають у процесі, закінчиться вона до 2014 року. До цих шахт, якими поки що не зацікавився інвестор, також буде свій підхід. Ми не робимо і не робитимемо поділу на шахти, які є привабливі для інвестора, а які менш привабливі. В кожному випадку для нас важливий лише один критерій – це запаси вугілля. А також виробничоекономічний і соціальний критерії. Група, яка працює за напрямком "Реформи вугільної галузі", враховує саме ці критерії. А у інвесторів можуть бути й інші погляди стосовно тих чи інших копалень. Є у нас програма "Державне приватне партнерство" У 2010му півмільярда інвестиційних коштів вкладено у вугільну галузь. Треба працювати так, щоб з якнайкращого боку показати товар, аби заохотити інвесторів. Ті шахти, які ми вважаємо в принципі неперспективними, можуть ще працювати на запасах того вугілля, яке ще є. І працювати успішно.

Дехто на нараді вів мову, що, мовляв, нема виходу, ми зайшли у глухий кут. Вихід завжди є. Ось шахта "Надія", давно вже мала бути її реструктуризація. Проте знайдені механізми, копальня успішно працює і без бюджетного фінансування. Чим вона відрізняється від тих шахт, які сьогодні названі як неперспективні?!

В шахти "Надія" свої проблеми і особливості роботи. Там теж не все ідеально. Але копальня працює і керівництво намагається зберегти колектив, платить податки, виділяє кошти на соціальні об"єкти.

Якщо шахтарі, керівники шахт та об"єднання налаштовуються на роботу, то й буде результат і у всіх сферах.

Яка подальша доля шахтарів, коли закриватимуть шахти?

Юрій Чередниченко:
У програмі економічних реформ було завдання: зробити вугільну промисловість прибутковою і конкурентноздатною, щоб вона забезпечувала енергетичну безпеку держави. І інше важливе завдання: забезпечити всі соціальні гарантії. Ось і Президент Віктор Янукович в Стаханові на День шахтаря підкреслив, що процес закриття шахт не відбуватиметься хаотично, для людей збережуть всі соціальні гарантії. У цій Програмі є спеціальний розділ, де йдеться про шляхи працевлаштування гірників. Будуть розширюватися діючі шахти, а також шахтарі матимуть змогу і підтримку від держави, аби оволодіти іншою професією, можливий переїзд в інший регіон.

Чи є можливість побудови у нашому регіоні нових шахт?

Плануємо спорудження трьох нових шахт: на Луганщині  проектна потужність копальні 6 млн. тонн в рік, в Донецькій області  3 млн. тонн в рік і в нашому регіоні  "Червоноградська №3"  1,2 млн. тонн. Тепер працюємо над отриманням техніки, а далі  це Програма "Українське вугілля", та чи буде фінансування бюджетним, поки що не можу сказати.

Які нині показники роботи шахт ДП "Львіввугілля"?

Павло Овчинніков:
Шахти мають перспективи принаймні виконувати річний план. Минув період невизначеності. Ми сім лав змонтували за рахунок власних коштів, вже у вересні отримали 3,8 млн. грн., і за ті кошти запустили лави на шахтах "Відродження", "Великоостівська", "Червоноградська" На шахті "Відродження" лава вже працює і видобуває 1400 тонн вугілля в добу. Шахта "Великомостівська" на рік забезпечена роботою. На шахті "Червоноградська" все обладнання змонтоване і незабаром вийде мінімум на тисячний режим роботи. От вам і приклад. Ми можемо працювати, монтувати нові лави, просто нам треба було трохи допомогти.

В нас є перспектива втримати усі ці шахти, я бачу реальність наших дій.

Записала Оксана ПРОЦЬ.

Фото автора.

Голос Сокальщини на GoogleNews