Про великі підприємства

Нині про закриття шахт на Львівщині мова не йде, а тільки про доцільність подальшої роботи підприємств

– Якщо в когось є бажання взяти споруду шахти «Візейська» на використання під якісь інші призначення, потрібно скерувати звернення на моє ім’я, бо «Візейська» на сьогодні відпрацювала свої запаси. На режимі відкачки води трудиться 123 особи, копальня перебуває в складі ДП «Львіввугілля», і два рази була спроба виділити її в окреме державне підприємство для подальшої передачі під реструктуризацію. Оскільки немає на це грошей і були проблеми, то є розподільчий баланс по цьому підприємству. Для того, щоб виділити якийсь об’єкт з цієї копальні, ми повинні цей адміністративнопобутовий комбінат виключити з розподільчого балансу і вирішити питання з Держмайном України. І тільки після цього можна говорити про її передачу. Адже все не так просто. Всі об’єкти, які передаватимуть в ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», зазначені в передавальному балансі.

Щоб відповісти на запитання про закриття шахт, хотів би сказати кілька слів, що сьогодні являє собою ДП «Львіввугілля». Нині державне підприємство це – 21 відокремлений підрозділ, 11100 осіб, які працюють на шахтах, 72 рейси автобусів, які перевозять працівників. У минулому році, розробляючи Програму розвитку ДП «Львіввугілля», а це сім діючих шахт, ми зазначили 2 мільйони 30 тисяч тонн видобутку на рік. Передбачили, що для нормальної роботи потрібно понад 206 мільйонів гривень з Державного бюджету. Торік не отримали ні копійки з державної казни для того, щоб обладнати і ввести в експлуатацію 12 очисних вибоїв. Але своїми силами ввели в роботу вісім.

За рахунок перерозподілу між діючими шахтами, підготовлено гірничими роботами 1,5 млн. тонн вугілля, яке дало змогу працювати стабільно і надійно вже в 2013ому.

Наприкінці минулого року зазначили 86,6 млн. грн. в казначействі для того, щоб ввести в дію очисні вибої на шахтах «Степова», «Великомостівська», «Відродження», «Червоноградська». Це вирішували на різних рівнях – з владою, профспілковими організаціями, в Міністерстві енергетики та вугільної промисловості України.

У цьому році запланували добути 1 мільйон 80 тисяч тонн вугілля, пройти понад 15 кілометрів гірничих вирубок. Ці завдання виконуємо другий місяць поспіль, навіть перевиконуємо показники.

Стримуючий фактор роботи – збагачувальна фабрика, яка лише частково є державною. На складах 290 тисяч тонн вугілля, за яке не могли своєчасно отримати гроші й відповідно закупити обладнання.

На сьогодні ДТЕК в тому обсязі, в якому ми можемо запропонувати на реалізацію, не бере вугілля. Хоча в останній тиждень є певні домовленості, бо разом з профспілками працюємо над тим, щоб стабілізувати ситуацію і вийти на рівень нормальної праці. Нині маємо 222 тисячі тонн вугілля на складах, 14 тисяч тонн концентрату, який могли б продати, – теж не реалізований, а «Західенерго» бере лише частину вугілля. Є домовленість на різних рівнях про укладання меморандуму на відвантаження нашого вугілля, у зв’язку з тим «Західенерго» почне приймати його в обсязі, потрібному нам до реалізації. Ми виставили свої умови: що вугілля, яке на складах, буде піднято і реалізовано. Це дасть змогу в цілому стабілізувати ситуацію в регіоні й надійно далі працювати.

Торік при нарахуванні 47,7 млн. грн. заплатили 49,7 млн. грн. в бюджет Сокальського району. По страхуванню: при нарахуванні 183,1 млн. грн. сплачено 183,8 млн. грн. Це говорить про те, що свої зобов’язання по сплаті податків до бюджету Сокальського району ми повністю виконуємо.

На сьогоднішній день ні одне підприємство не простоює. Попри те, що вугілля накопичуємо на складах, шахти працюють. Люди двічі на місяць отримують зарплату, заборгованості з її виплат немає.

Якщо станом на 1 січня 2012 року заборгованість за переробку вугілля була 24 млн. грн., на сьогодні «Львівська вугільна компанія» нам винна 1,5 млн. грн. Нині розрахувались з боргами, своїми силами ліквідували аварію на фабриці, коли впала галерея.

За підписом першого заступника Міністра енергетики і вугільної промисловості Ігоря Поповича отримали листа, в якому йде мова про поетапний план дій щодо передачі збиткових шахт на підготовку до ліквідації.

Є шахти, які на нині відпрацювали свої запаси, як от «Візейська», її ми можемо передавати на підготовку до ліквідації. Розроблено технікоекономічне обґрунтування і вона вже готова перейти в реструктуризацію для закриття. В цьому плані зазначені три шахти – «Зарічна», «Великомостівська», «Візейська», які виключені з цього списку. Обговорюємо усі пропозиції, щоб копальні могли працювати. Адже голови профспілкових комітетів поставили вимогу дати можливість допрацювати існуючі запаси і тільки тоді прийняти якесь рішення.

По «Зарічній» для інституту «УкрНДІпроект» подали матеріали, щоб там прорахували, наскільки доцільно в подальшому працювати. Адже копальня ще володіє промисловими запасами в обсязі 1 млн. 589 тисяч тонн вугілля. Техніко-економічне обґрунтування роботи цієї шахти розроблене інститутом і надане на розгляд засідання комісії Міненерговугілля, яке відбудеться наприкінці лютого, де й буде прийнято рішення про подальшу роботу цього підприємства. На комісію запрошені голови профспілок, директор шахти, керівники ДП, щоб спільно прийняти виважене рішення. На «Зарічній» видобуток вугілля – це 59,9% зольності, шахта відпрацювала свої запаси. Не можемо також реалізувати вугілля шахти «Межирічанська», золою 19-22%. «Зарічна» щороку завдає 74,8 млн. грн. збитків.

На балансі державного підприємства перебуває соціальна сфера – це сім гуртожитків, сім дитячих садочків, стадіон «Шахтар», оздоровчо-лікувальний комплекс «Ровесник», – загальні витрати складають 31,4 млн. грн. Оцей тягар лежить на шахтах, тому і непросто покривати збитки.

Нині про закриття мова не йде, а лише про доцільність подальшої роботи підприємств, зокрема, «Зарічної». Після того, коли буде прийнято рішення, його затверджують в Кабінеті Міністрів, далі погоджують на рівні місцевих рад. В подальшому інститут виготовляє проект на закриття шахти. На це піде час. Одним словом, все попорядку: технікоекономічне обґрунтування, прийняття рішень, тільки тоді буде фінансуватися об’єкт, а його виокремлюють з державного підприємства, передають в ДП «Укрвуглеторфреструктуризація», готується проект закриття.

Але надходять пропозиції, щоб цю копальню взяти в довготривалу оренду, або концесію. На сьогодні ці рішення призупинені, є певні напрацювання. В програмі по шахті «Зарічна» передбачено, що вона працюватиме до 1 березня, але враховуючи ситуацію, це буде, як мінімум, до 1 липня.

На шахті «Відродження» необхідно запустити нове обладнання, там працює 1400 осіб. За рахунок внутрішніх резервів виплачуємо їм заробітну плату. Сподіваємось, що після 20 лютого вдасться запустити лаву і на шахті «Відродження». Сьогодні собівартість вугільної продукції по цьому підприємству – більше 20 тисяч гривень. Навантаження на ДП дуже і дуже серйозне, і треба це все врегулювати.

Надіємось, що рішення по виділенню бюджетних грошей, по роботі «Львівської вугільної компанії» і домовленості з ДТЕК по відвантаженню нашого вугілля стабілізує ситуцію в регіоні в цілому. Ми платили і надалі платитимемо податки в бюджет Сокальського району.

Голос Сокальщини на GoogleNews