Кримінальні події

На Сокальщині злочинів скоюють менше

Діти – наше майбутнє, на них покладають великі надії. Але, на жаль, не завжди вони виправдовують наші очікування. Є такі, хто стає на слизьку дорогу, іде на вчинення злочину – такі діти перебувають на обліку у відділі кримінальній міліції у справах дітей Сокальского РВ ГУМВС, який очолює капітан міліції Ірина МРОЦЬ. З нею – наша розмова.

– Розкажіть, будь ласка, чим займаються працівники відділення кримінальної міліції в справах дітей?

– У відділенні несуть службу четверо міліціонерів. Основними нашими завданнями є організація та здійснення заходів профілактики з дітьми в навчальних закладах, за місцем проживання з метою запобігання вчиненню ними адміністративних і кримінальних правопорушень. Проводимо індивідуальну профілактику з дітьми, що вчинили адміністративні та кримінальні правопорушення, були засуджені до покарання, не пов’язаного з позбавленням волі. Працівники кримінальної міліції в справах дітей вживають усіх заходів щодо недопущення повторної злочинності серед дітей, встановлюють місцезнаходження дітей у разі їх безвісного зникнення, виявляють та припиняють факти жорстокого поводження з дітьми.

– Яка нині ситуація зі злочинністю неповнолітніх у Сокальському районі?

– В минулому році у нас було зафіксоване зростання злочинності серед неповнолітніх. Протягом 2012го зафіксували 32 злочини, які вчинили неповнолітні, серед них є крадіжки чужого майна, незаконне заволодіння автотранспортом, шахрайства, грабіж, хуліганство та ін. Було проведено значну профілактичну роботу серед дітей, молоді і цього року маємо суттєве покращення ситуації – за чотири з половиною місяці неповнолітніми вчинено лише один злочин – крадіжку мобільного телефону.

Нині на обліку у відділенні кримінальної міліції в справах дітей Сокальського РВ ГУМВС перебуває 16 дітей, з них 4 – мешканці Сокаля, а решта – з сіл та міст району. Статистика показує, що найбільше дітей, які перебувають в нас на обліку, проживають у Белзькій зоні. Як правило, це діти з неповних сімей, де батьки зловживають алкогольними напоями, чи діти, чиї батьки позбавлені батьківських прав, тобто діти, які не мають достатньо маминої уваги і батьківського тепла.

– Чи є неповнолітні, які вчинили по кілька злочинів?

Таких випадків небагато, але є. Ось, наприклад, у Сокалі затримали хлопця, який зізнався у п’яти злочинах – незаконному заволодінні автотранспортом. Це не означає, що він викрав усі автомобілі, та навіть якщо проник у чужий автомобіль і рушив з місця – це вже теж незаконне заволодіння. Але до цього злочину треба було заздалегідь підготуватися – знайти машину, простежити, який у ній замок чи сигналізація, вибрати вдалий момент, – і це все робилося вночі. Тобто дитина не бувала ночами вдома і ніхто цього не бачив… Хлопець – з неповної сім’ї, тато їх залишив, має іншу родину, а мама влаштовує особисте життя. Дитиною ніхто не цікавився, тому він і йшов на злочини…

– Які види злочинів є найбільш поширеними?

– Проаналізувавши злочини за попередній рік, можу сказати, що найбільше серед злочинів – крадіжок. Це – мобільні телефони у школах чи ліцеях, металобрухт, особисті речі. На жаль, найбільші проблеми з крадіжками металобрухту, бо його нині приймають ледь не на кожному кроці і в дорослих, і в дітей, не питаючи ні паспорта, ні де дитина це взяла. А неповнолітні бачать металобрухт чи то в колишньому колгоспі, чи то десь на вулиці і крадуть його, думаючи що це – нічиє. Але я завжди і всюди наголошую: безхазяйного майна не буває, за будьяку крадіжку рано чи пізно доведеться відповідати. Також в минулому році було багато незаконних заволодінь автотранспортом неповнолітніми, але коли знайшли злочинців, то виявилося, що ці злочини вчиняли одні і ті ж неповнолітні.

– Що ж спонукає дітей ступати на «слизьку» дорогу?

– На це питання важко дати відповідь… Одні діти йдуть на злочин заради розваги, навіть до кінця, мабуть, не усвідомлюючи, що чинять неправильно. Інші – хочуть бути схожими на своїх однолітків. Деякі учні в школі мають дороге шкільне приладдя, мобільні телефони, кишенькові гроші, а інші – про це лише мріють, бо нині не кожна матір
може купити, наприклад, той же телефон…

Велику роль відіграє і соціальна нерівність. Ось, наприклад, затримали хлопця, який зробив повторну крадіжку металобрухту. Коли його запитали, нащо пішов на це, то хлопчина відповів, що хотів заробити гроші мамі на подарунок на 8 Березня. На очі виступили сльози. З одного боку – шкода дитини, бо в сім’ї немає грошей, мама зловживає спиртними напоями, а з іншого – закон, перед яким усі рівні…

– Які заходи проводите для профілактики злочинів серед неповнолітніх?

– Проводимо з молоддю роз’яснювальну, профілактичну роботу. Коли бачимо неповнолітніх у торговельних закладах, спостерігаємо, що вони купують, як себе поводять. Також згідно з графіком спільно з службою у справах дітей, податковою інспекцією, депутатами проводимо денні і нічні рейди, де виявляємо дітей, які вживають спиртні напої, курять сигарети, перебувають на вулиці в нічний час. Цьогоріч провели 31 рейд по м. Сокаль та району, під час яких виявлено чотирьох неповнолітніх у громадському місці у стані алкогольного сп’яніння, трьох неповнолітніх дорослі довели до стану алкогольного сп’яніння, 14 фактів куріння тютюнових виробів неповнолітніми в громадських місцях та 2 випадки продажу їм слабоалкогольних напоїв. Щодо всіх цих фактів винних притягнено до адміністративної відповідальності. Також працівники відділення кримінальної міліції в справах дітей прочитали 39 лекцій на правову тематику в навчальних закладах району.

– Чи є на Сокальщині безвісти зниклі діти?

– Якщо пропадає дитина, то це, можна сказати, надзвичайна ситуація в цілому районі. Усі працівники міліції одразу кидаються на пошуки, також долучаються прикордонна служба, військова частина та ін.

Дякувати Богу, сьогодні на Сокальщині немає зниклих дітей. А от минулий рік у цьому плані був для нас важким – ми шукали аж трьох неповнолітніх, і всіх знайшли в інших областях. Першим пропав вихованець одного з ліцеїв, він – сирота. Юнака шукали по всій Україні і знайшли аж у Житомирській області. Ще одна дівчина двічі йшла з дому і не поверталася, перший раз знайшли її зі старшим чоловіком у Волинській області, а вдруге – аж поблизу Києва. Наймолодшій втікачці було дев’ять років, її виховує батько, який і звернувся до нас із заявою про зникнення доньки. Через півтори доби знайшли її, вона зі знайомими відпочивала на Шацьких озерах.

Тому хочу звернутися до неповнолітніх: ідучи з дому, обов’язково повідомляйте дорослих, куди йдете, з ким, за скільки часу повернетесь, бо батьки за вас хвилюються.

Розмовляла Ольга ДИЛИН.

Голос Сокальщини на GoogleNews