Поради

Онкомаркери шлунка та підшлункової залози: рання діагностика раку

Постановка діагнозу злоякісного новоутворення органів травної системи — відповідальний та складний процес, який потребує декількох етапів діагностики і зазвичай завершується гістологічним дослідженням. Дуже важливо виявити рак якомога раніше, щоб підвищити шанси пацієнта на повне одужання або стійку тривалу ремісію. У цьому допомагають лабораторні тести. Аналізи на онкомаркери шлунка та підшлункової залози — важливий скринінговий метод, який дозволяє своєчасно діагностувати хворобу.

Як визначити рак підшлункової залози?

На ранніх стадіях захворювання не викликає симптомів або спричиняє неспецифічні порушення самопочуття: дискомфорт у верхніх відділах живота, слабкість, зниження апетиту. Коли пухлина збільшується у розмірах та проростає у сусідні структури, виникає сильний біль в епігастрії та лівому підребер’ї. Також пацієнти скаржаться на нудоту, блювоту, діарею. Внаслідок здавлення жовчовивідних шляхів розвивається механічна жовтяниця.

Для ранньої діагностики раку підшлункової залози використовують:

  • Онкомаркер CA 19-9. Цей білок в незначній кількості виробляється клітинами шлунково-кишкового тракту. Клітини злоякісної пухлини синтезують CA 19-9 набагато активніше. Онкомаркер підвищується у 70% пацієнтів з раком підшлункової залози. Також він може вказувати на колоректальний рак, рак жовчних протоків і міхура, рак шлунку, хронічний панкреатит або гепатит.
  • Раково-ембріональний антиген (РЕА). Речовина виробляється під час внутрішньоутробного розвитку дитини, але майже відсутня в організмі дорослих. Рівень РЕА зростає у 60-80% випадків онкопатології підшлункової залози, а також може підвищуватися при раку легень, молочної залози, шлунка.

Значення онкомаркерів у діагностиці раку шлунка

Рак шлунка не має специфічних ознак на початковій стадії. При проведенні лабораторних досліджень використовують ті ж самі маркери, що і для підшлункової залози, але вони мають меншу діагностичну цінність. Підвищення РЕА і CA 19-9 характерно для 50-60% пацієнтів зі злоякісними новоутвореннями.

Специфічний онкомаркер пухлини із залозистих клітин шлунка — CA 72-4. Його рівень зростає у 40-80% пацієнтів. Підвищення концентрації CA 72-4 також спостерігається у третини пацієнтів при раку легень і товстої кишки, у четверті — при раку яєчників.

nnxEuBWRPlYrMcQwVgL3quC_hebqJm1MM7NOh6fg4gNJeBijfh2yIb5l2uZ7bClhop5YAFyPI4DAcrQyxhKe-QTvV5F9LeL1NgDtZALID8rZ7_QvHvOjNHTZPmh6DCiBCJ0KSozJ0nfQiWAD0Ko68rA

Яка норма онкомаркера підшлункової залози?

Норма пухлинного маркера CA 19-9 — до 30 од/мл. Чим більший цей показник, тим вища ймовірність злоякісної пухлини. Надвисокі значення (понад 10000 од/мл) найчастіше зустрічаються при раку з віддаленими метастазами.

Концентрація раково-ембріонального антигена в нормі не перевищує 3 нг/мл, у курців — до 5-5,5 нг/мл. Значення в діапазоні 5-8 нг/мл вважаються граничним станом, а РЕА понад 8 нг/мл — типова ознака онкологічного захворювання. Інтерпретація РЕА буде однаковою для раку шлунка та підшлункової залози.

Норма онкомаркера шлунка

Референсні значення для онкомаркера CA 72-4 — до 6,9 од/мл крові. Чим вищий показник, тим більш пізня стадія захворювання у пацієнта. Щоб підвищити діагностичну значущість аналізу, його результат інтерпретують разом з дослідженням на РЕА. Повторне зростання CA 72-4 після успішного лікування онкопатології зазвичай вказує на рецидив хвороби.

aRl9tZLGrPHsx_rr0ts-yTMaOEL2rbIIDig3Lq78pfa3oOEhBZaXG3Ueer0v1Bet8ijp8l-gcMYICbwtBLEr5HXL-QJaEoyYWon9EzaNKK3XgsWGX1bCsMfmS7miI3gY5QMEBgRK1Q2oa8FYEGkh_KA

Як підготуватись до діагностики?

Приватна лабораторія Гемо Медика проводить комплексне дослідження крові на 3 показники: CA 19-9, CA 72-4, раково-ембріональний антиген. Дослідження доступне у всіх філіях мережі, адреси яких вказано на сайті. При замовленні пакетної пропозиції у медлабораторії hemomedika.com.ua діє знижка 15%.

Для дослідження потрібен зразок венозної крові. Підготовка до забору біоматеріалу дуже проста. Пацієнту необхідно за 24 години до здачі крові виключити алкоголь, утриматись від надмірних фізичних навантажень та скоротити вживання жирної їжі. Аналіз проводиться натщесерце після 8-10 годин голодування, а за 30 хвилин до маніпуляції заборонено курити. Будь-які питання щодо підготовки слід задавати завчасно своєму лікарю або представнику лабораторії HemoMedika.

Голос Сокальщини на GoogleNews