Поради

Причини і способи боротьби з серпневим фітофторозом томатів

Сезон томатів в самому розпалі. В цей час праці городників з лишком окупаються хорошим урожаєм, правда, якщо плоди не уражаються тими чи іншими хворобами. Починаючи з серпня для розвитку численних патогенів створюються сприятливі умови: температура повітря поступово знижується, а вологи стає все більше. Сама шкідлива патологія томатів – фітофтороз, через якого можна втратити левову частину врожаю. Для боротьби з цим захворюванням всі засоби хороші – хімічні та біологічні засоби захисту рослин. До сих пір актуальні і народні методи.

провокатор проблеми

Спалах фітофторозу відбувається зазвичай на стику двох пір року, коли літо закінчується, а осінь потроху вступає в свої права. Днем ще тепло (20-22 град.), А вночі вже прохолодно (10-12 град.). Вранці листя все частіше прикрашають краплі роси, а над городом повисає густий туман. Все це сприяє розмноженню і розвитку збудників фітофторозу – грибів. Як і будь-якому активно росте, їм потрібно харчування. А томати – одне з улюблених страв. При цьому патогени вважають за краще загущені посадки і сильно облистнені в нижній частині стебла рослини.

При фітофторозу за ніч може захворіти вся томатна плантація. Спочатку страждає нижня листя, де утворюються бурі плями. Якщо такі плями є, це означає, що гриб вже почав роботу: подекуди з’являється білий тонкий пух – міцелій гриба. Далі заражається стебло і плоди. На томатах спочатку з’являються бурі розлучення, потім – гниль.

Проблема грибного ураження томатів складна, що вимагає комплексного підходу: лікування та профілактика.

Хімія, використовувана в боротьбі з фітофторозом

Вибираючи препарат проти поширеної хвороби томатів, відразу слід подивитися, для обробки рослин відкритого або закритого (захищеного) грунту він допущений. Знову ж таки, в захищеному грунті є нюанс – вирощування на мінеральній ваті або почвогрунта. Наприклад, фунгіцид Ордан можна використовувати тільки для томатів відкритого грунту.

Препарат МЕДІКАР можна застосовувати тільки в теплицях.

Є й універсали, які підходять як для теплиць, так і для відкритого грунту – Ревус і ін.
Потрібно суворо дотримуватися дозувань. Багато з препаратів при порушенні дозувань і технології внесення можуть бути небезпечні для здоров’я.

І нарешті, терміни очікування після застосування хімії до збирання врожаю. Для багатьох препаратів повинно пройти мінімум 20 днів, щоб можна було вживати соковиті плоди томата.
Треба розуміти, що при використанні пестицидів отримати екологічно чисту продукцію неможливо. На дачі краще застосовувати народні способи боротьби з винуватцем розглянутого недуги.

народні поради

Крім професійних засобів захисту від фітофторозу, відразу згадується пара-трійка народних методів. Нижче наведено рейтинг найпопулярніших способів боротьби з фітофторою.

Топ-5 народних рад

  1. Літр кефіру або сироватки розлучається з водою 1:10. Застосовується для обприскувань. Молочнокислі бактерії, які є в кефірі та молочній сироватці, – антагоністи для багатьох шкідливих мікробів, в тому числі для збудника фітофторозу. Після обробки на плодах і листках утворюється захисна тонка плівка, яка оберігає тканини рослини від грибниці. Кефір і сироватку краще використовувати домашні. Це гарантує наявність у продукті живих лактобактерій.
  2. Деякі дачники розставляють в теплиці відкриті пляшки з йодом. Трохи йоду можна додати в молочну сироватку або кефір – це посилить дію молочної кислоти.
  3. Фурацилин – теж антисептик. Він має протимікробну дію, зупиняючи зростання мікрофлори. Для обприскування готується розчин: на відро води – 10 таблеток фурациліну. Рослини обробляються тричі за сезон: до цвітіння, під час появи перших зав’язей і на початку дозрівання перших плодів.
  4. Багато досвідчені городники роблять часникові настої: на 10-літрове відро води – 1,5 ст. часнику (попередньо подрібнюється) додати 1 г марганцівки. Для обприскування 1 м кв. потрібно 2,5 л такого настою. Намагайтеся, щоб крапля при обприскуванні була невелика, краще розпилювати робочий розчин у вигляді туману.
  5. Шматочком мідного дроту протикаються пагони рослини невисоко від землі. При цьому люди думають, що мідь стане шлагбаумом для спор грибів і різних інфекцій. Дійсно, препарати на основі міді використовуються для профілактики грибних захворювань і, зокрема, фітофторозу томатів. Але до цього народного методу є серйозне питання. Коли ви протикає мідним дротом стебло, то порушуєте рух соку в рослині. До того ж, рана від дроту – відкриті ворота для тих самих інфекцій, від яких повинна врятувати дріт. Особливо якщо рана утворюється в нижній частині стебла, ближче до грунту.
    профілактичні заходи

Ефективна профілактика даної патології заснована на дотриманні наступних правил:

Боротьба з високою вологістю в теплиці https://gtconcept.com.ua/prices/greenhouses.html. Гриб – збудник фітофтори дуже любить конденсат. Тому полив здійснюється тільки під корінь або через укопаний пляшку. Прекрасно, якщо в теплі

Голос Сокальщини на GoogleNews