Поради

Різновиди годівниць для бджіл

Бджільництво – давній і досить прибутковий вид діяльності, який зараз знову стає популярним. Завдяки сучасним пристосуванням і всіляких захисним костюмах сьогодні можна абсолютно безпечно організувати пасіку у власному саду і доглядати за нею.

Багато новачків-бджолярі вважають, що достатньо лише встановити вулики і завести комах, і в наступному сезоні можна збирати мед. Насправді все набагато складніше. Так, часто новачки забувають про такі важливі елементи, як годівниці для бджіл. Так, комахи харчуються пилком, але іноді її недостатньо для повноцінної життєдіяльності вулика.

Існує безліч варіантів установки годівниць, які безпосередньо залежать від виду конструкції. Але в будь-якому випадку для монтажу й підгодівлі вам буде потрібно маска для бджоляра, що дозволяє захистити обличчя від можливих укусів бджіл.

Варто розглянути види годівниць для бджіл. Ці конструкції підрозділяють на дві великі групи: зовнішні і внутрішні. З назви зрозуміло, що до першої категорії відносяться пристосування, розташовані зовні вулика, а до другої – що кріпляться всередині.

Зовнішні годівниці діляться на два види:

  • навісні – нагадують коробку, кріпляться на бічній стінці вулика або поблизу нього. Їх зручно обслуговувати, але існує ймовірність крадіжки корму осами і чужими родинами бджіл;
  • загальні – велика ємність, розташована поблизу пасіки. Всередину наливається цукровий сироп, а зверху повинні плавати листочки або невеликі гілочки, щоб комахи не потонули. Але з подібним корм не завжди рівномірно розподіляється між бджолами з різних сімей.

Серед внутрішніх годівниць можна виділити три види:

  • рамкові – контейнери в формі рами, встановлені недалеко від гнізда. Перевага – зручно годувати жителів вулика в дощову погоду, недолік – для годівлі доведеться потривожити бджолосім’ї;
  • стельові – кріпляться на верхню кришку вулика. Бувають пластиковими і ящикового типу. Перші легко мити і дезінфікувати, але іноді комахи потрапляють всередину годівниці і гинуть. Другий варіант досить об’ємний, тому підходить лише для великих вуликів. Зазвичай виготовляються з дерева;
  • годівниці з ПЕТ пляшок та поліетилену – це саморобні годівниці, які поширені серед новачків. Однак досвідчені пасічники не радять використовувати їх, оскільки неякісний матеріал може нашкодити бджолосім’ї.

Яка годівниця для бджіл краще?

Не існує однозначної відповіді на таке запитання хоча б тому, що у кожного бджоляра вироблений свій підхід до обслуговування пасіки. Однак можна точно сказати, яким вимогам повинна відповідати годівниця:

  • у комах є доступ до підгодівлі незалежно від погоди;
  • конструкція призначена для одноразового використання або ж вона легко миється і дезінфікується;
  • бджоли не повинні намокати або тонути в цукровій воді;
  • контакт бджоляра з жителями вулика в момент годівлі зведений до мінімуму;
  • пасічник може перевірити кількість нез’їденого корми, не потривоживши бджіл.

А тепер ще кілька слів про необхідність годівниці наостанок. Не варто думати, що це необов’язковий елемент. Проводити підгодівлю бджолосімей необхідно мінімум двічі на рік: восени, щоб комахи могли поповнити запаси на зиму, і навесні, щоб вони могли чимось харчуватися до періоду цвітіння рослин. Також в залежності від погодних умов іноді потрібно проводити підгодівлю влітку, тому годівниця завжди повинна бути під рукою.

Звичайно, на перших порах можна спорудити її самостійно, проте якщо ви облаштовуєте пасіку, варто задуматися про придбання якісного пристосування для підгодовування. Його ви знайдете в спеціалізованих магазинах або зможете замовити в маркетплейсе.

Голос Сокальщини на GoogleNews