Про економіку

Пільги та соціальні гарантії мобілізованих військовослужбовців

Після призову на військову службу під час мобілізації громадяни стають військовослужбовцями. Українське законодавство передбачає надання певних пільг військовослужбовцям та членам їх сімей. 

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що військовослужбовцям та членам їх сімей надаються такі пільги:

– військовослужбовці, крім військовослужбовців строкової військової служби, мають право на першочергове встановлення квартирного телефону, а також першочергове встановлення квартирної охоронної сигналізації;

– військовослужбовцям з початку і до закінчення особливого періоду, а резервістам та військовозобов'язаним  з моменту призову під час мобілізації і до закінчення особливого періоду штрафні санкції, пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, та фізичними особами, а також проценти за користування кредитом не нараховуються.  

– військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби, користуються правом безоплатного проїзду всіма видами міського пасажирського транспорту загального користування (крім таксі) в межах адміністративного району за місцем проживання, залізничного та водного транспорту приміського сполучення та автобусами приміських маршрутів. Вони мають право на 50відсоткову знижку при користуванні міжміським залізничним, повітряним, водним та автомобільним транспортом відповідно до закону.

Законом України "Про внесення змін до закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що проходження громадянами військової служби в особливий період зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також стаж державної служби на пільгових умовах.

– Закон також встановлює, що членам сімей військовослужбовців, які проходять військову службу в особливий період, який оголошується відповідно до закону України "Про оборону України", гарантується виплата грошового забезпечення військовослужбовців у разі неможливості його одержання ними під час участі в бойових діях і операціях.

– У випадку загибелі військового при виконанні ним обов'язків військової служби передбачено надання членам родини, батькам, а також утриманцям загиблого одноразової грошової допомоги в розмірі 609 тис. грн. Крім того, такій родині виплачується пенсія у зв'язку з втратою годувальника, а також за ними зберігаються всі пільги, які мав загиблий  на отримання житла, оплату житловокомунальних послуг тощо.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації" передбачено, що за працівниками, призваними на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, але не більше вісімнадцяти місяців, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності.

Військовослужбовці, які беруть участь в антитеристичній операції, мають право отримати статус учасників бойових дій, яким надаються такі пільги:

– безкоштовне одержання ліків, лікарських засобів та виробів медичного призначення за рецептами лікарів;

– безкоштовне забезпечення санаторно-курортним лікуванням або одержання компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування;

– безкоштовне першочергове зубопротезування;

– 75% знижки на квартирну плату та комунальні послуги;

– безкоштовний проїзд усіма видами міського транспорту, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів;

– безкоштовна медична допомога у військово-медичних закладах;

– першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація;

– 100% від середньої зарплати  виплата допомоги по тимчасовій непрацездатності;

– щорічна разова грошова допомога;

– 25% підвищення пенсій на чверть від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

– переважне право на залишення на роботі при скороченні штату працівників та на працевлаштування у разі ліквідації підприємства;

– першочергове забезпечення житловою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва;

– одержання позики на будівництво, реконструкцію або капітальний ремонт житлових будинків і подвірних будівель.

– За безпосередню участь в антитерористичній операції військовослужбовцям (у тому числі строкової військової служби) виплачується підвищене грошове забезпечення. Їм встановлена винагорода в розмірі 100 відсотків місячного грошового забезпечення, але не менш 3000 грн. Військовослужбовцям, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, встановлено виплату грошового забезпечення, як для військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом. Військовослужбовцям, військовозобов'язаним, резервістам під час виконання ними обов'язків військової служби у разі інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності передбачена виплата одноразової грошової допомоги за рахунок Державного бюджету.

За повідомленням Сокальсько-Червоноградського ОРВК.

Голос Сокальщини на GoogleNews