Сьогодні мешканці області активно використовують відновлювальні джерела енергії. Вони встановлюють сонячні електростанції, утворену енергію застосовують для власних потреб або ж реалізують за «зеленим тарифом». Власники СЕС кажуть: інвестиція вже сьогодні приносить вигоду і є екологічною для довкілля.
Облаштував свою домівку сонячними панелями Дмитро Мадженков. Чоловік мешкає у селі Скнилів на Пустомитівщині. Станція потужністю 10 кВт складається із 42 панелей та, за словами власника, щомісяця економить приблизно 1,5 тисячі гривень. Окрім цього, забезпечує прибуток у розмірі 5-6 тисяч гривень.
Дмитро Мадженков розповідає, власна СЕС не лише дає економічну вигоду, забезпечує життєдіяльність будинку, але й його незалежне функціонування.
«Оскільки на місцевості, якій я мешкаю, є проблеми з електрикою, власна СЕС вирішує це питання, адже забезпечує своєрідну незалежність функціонування будинку. Вартість такої СЕС – 9 тисяч доларів, очікую, що така інвестиція окупиться через 4 роки»,- зазначив він.
Частково для власних потреб і в мережу енергію сонця використовує Іван Дорош. Чоловік – львів’янин, домашню СЕС встановив за порадою знайомих, цю його ініціативу підтримала родина. Розраховує, що СЕС окупиться через 5-6 років.
«Якщо гарна сонячна погода 10 % йде на власне користування, все інше в мережу»,- розповів власник СЕС.
Дещо незвичну бізнес-ідею реалізувала у власному господарстві мешканка Пустомит Ольга Моісєєва. Сонячна електростанція розміщена на трекері. Установка автоматично змінює положення відповідно до руху сонця, таким чином максимально акумулює сонячну енергію.
«Я давно мріяла про встановлення сонячних панелей, але оскільки для встановлення наземної станції в нас недостатньо місця, то ми вирішили встановити таку своєрідну станцію – «повітряну». 9,5 кВт, 28 панелей. Від грудня 2019 року ми віддали в мережу десь приблизно 10 тис кВт⋅год»,- розповіла Ольга Моісєєва.
Надлишок енергії, яка виробляється, використовується не для власного споживання, а для віддачі в електричну мережу. В планах власниці – встановлення панелей для власного споживання, зокрема для вуличного освітлення тощо.
Усі власники СЕС є учасниками Програми енергозбереження для населення Львівщини на 2017 – 2020 роки».
«Програма працює з 2006 року. Були запроваджені нові механізми підтримки мешканців, які встановлюють відновлювані джерела енергії. Програма передбачає компенсацію 10 % вартості коштів на різні джерела відновлювальної енергії: СЕС, теплові помпи, малі вітрові станції, геліоколектори для виробництва гарячої води та опалення», – розповів начальник управління енергозбереження департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської ОДА Андрій Якубовський.
В департаменті зазначили, що на сьогодні, вже відшкодовано відсоток вартості 19 мешканцям області на понад 440 тис грн.
Додамо, що вже понад 1050 домогосподарств області встановили приватні сонячні електростанції. Загальна їх потужність понад 23 МВт.