28 січня шахтарі (в тому числі й з ДП «Львіввугілля») пікетували Кабінет Міністрів з вимогами погашення боргів і повернення дотацій державним шахтам.
Народний депутат від 124 округу Олег Мусій закликав Уряд виконати Коаліційну угоду і не позбавляти вугільну галузь державної підтримки. Під час мітингу шахтарів під Кабміном він сказав: «Позиція, яку зайняв Уряд, є абсолютно неприпустимою. Угодою передбачалося поетапне зменшення дотації вугільної галузі впродовж п’яти років. Натомість у Держбюджеті на 2015-ий зовсім відсутні видатки на підтримку вуглевидобування. Уряд забрав ці кошти, не давши відповіді, що робити 50ти тисячам шахтарів і їхнім родинам. В той же час вугілля закуповується за кордоном. Вкрай необхідно терміново змінити ставлення держави до вуглевидобувної галузі і вугільної промисловості». Олег Мусій також наголосив: якщо до шахтарів не дослухаються, економічні вимоги мають всі шанси перерости в політичні.
Прем'єрміністр України Арсеній Яценюк на вимогу народних депутатів провів зустріч із представниками профспілкових організацій вуглевидобувних підприємств. У зустрічі також взяли участь міністр енергетики й вугільної промисловості України Володимир Демчишин, міністр соціальної політики України Павло Розенко. Арсеній Яценюк доручив міністрові енергетики створити погоджувальну комісію з питань реформування вугільної галузі, яка, в тому числі, буде займатися соціальними питаннями шахтарів. До комісії ввійшли чиновники профільних міністерств, фахівці Національної комісії з регулювання енергетики, ДП «Енергоринок», ДП «Вугілля України», народні депутати й представники профспілкових організацій. Яценюк закликав подати свої пропозиції.
«Народні депутати вплинули на Уряд, ми зайшли в Кабмін і поставили перед Прем’єром вимогу негайно провести зустріч з представниками шахт і профспілок. Спочатку пан Яценюк не хотів іти на будьякі контакти, доручивши профільному міністру розібратися в ситуації, але завдяки наполегливості народних депутатів вдалося переконати Прем’єра у необхідності негайної зустрічі з представниками гірників. На ній було знайдене компромісне рішення – Прем’єр доручив терміново створити міжвідомчу комісію з врегулювання проблем у вугільній галузі на чолі з Володимиром Демчишиним. До її складу ввійшли міністри, народні депутати голови обладміністрацій шахтарських регіонів, представники шахт і профспілкових організацій», – розповів Олег Мусій.
На думку парламентаря, необхідно домогтися перегляду бюджету 2015 року, повернути дотації шахтам, скласти графік погашення заборгованості з заробітної плати, і, головне, накреслити шляхи розвитку вугільної галузі. У цьому питанні, зі слів народного депутата, робоча група знайшла розуміння як із прем'єром, так і з приватними компаніями, які працюють на енергетичному ринку, в тому числі з найбільшим гравцем – компанією ДТЕК. «Приватні компанії пообіцяли повністю викуповувати вугілля, добуте на шахтах Західної України, а також віднайти можливості інвестувати у вугільну галузь, модернізувати виробництво. У мене є велика надія, що задекларовані урядом і приватними компаніями обіцянки будуть виконані», – зазначив нардеп.
Олег Мусій сказав, що комісії також треба буде розбиратися в ситуації з імпортом електроенергії з Росії: «Як ми можемо закуповувати електроенергію за кордоном, не завантаживши власні потужності, особливо тих електростанцій, які працюють на вугіллі, добутому в нас? Робоча група повинна буде дати відповідь: яким має бути навантаження, якою повинна бути ціна цього року, і це має бути публічна інформація». Народний депутат вважає, що за результатами роботи комісії контракти на закупівлю російської електроенергії будуть переглянуті, а можливо, і на закупівлю імпортного вугілля.
«Потрібно зафіксувати таку ціну на наше вугілля, яка влаштовує всі сторони (на даний момент це 1259 грн. за тонну), забезпечити Бурштинську і Добротвірську електростанції вугіллям нашого регіону, попрацювати над залученням приватних інвестицій у вугільну галузь, в тому числі у шахти на території Львівсько-Волинського басейну, щоб вийти на оптимальні цифри, на зниження собівартості і не скорочувати робочі місця», – зазначив Олег Мусій.
29 січня гірники, зібравшись під Кабміном, пройшли центром столиці до Міністерства енергетики та вугільної промисловості. Там вони голосно стимулювали плідно працювати Міжвідомчу комісію з врегулювання проблем у вугільній галузі, створену за наполяганням народних депутатів. Комісія має до 2 лютого напрацювати спільну позицію з питань погашення заборгованості із заробітної плати, забезпечення розрахунків за відвантажене вугілля, встановлення прийнятної збалансованої його вартості, максимального завантаження вітчизняним паливом українських ТЕС, які працюють на вугіллі газової групи.
Олег Мусій схвалив активну позицію шахтарів: «Шахтарі показали, що не вдасться заморочити їм голову, як це робила колишня влада. Їхня присутність під міністерством була потрібна, щоб група працювала більш конструктивно». Він також повідомив, що має намір створити міжфракційне депутатське об’єднання для захисту інтересів гірників. «Думаю, вимоги представників вугільної галузі знайдуть підтримку у Верховній Раді України», – сказав Олег Мусій.
Підготував Василь СОРОЧУК.