Донедавна роботодавець, створивши нове робоче місце, міг отримувати відшкодування витрат на оплату праці осіб, працевлаштованих за направленням служби зайнятості. Сокальський районний центр зайнятості вів активну політику у напрямі співпраці з роботодавцями міста та району стосовно надання дотацій на створення додаткових робочих місць, що дало змогу сотням безробітних отримати роботу, а їх роботодавцям зекономити витрати на оплату праці. Від 2001 року майже 500 безробітних Сокальського району були працевлаштовані шляхом надання дотацій роботодавцям коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Більшість із них належали до соціально вразливих верств населення або перебували у стані довготривалого безробіття. Тож дотації стали в нагоді всім – і безробітним, у котрих збільшилися шанси працевлаштуватися, і роботодавцям, що фактично цілий рік використовували дармову робочу силу.
Зараз на зміну згаданої послуги прийшла нова послуга державної служби зайнятості – компенсація єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок). Із набуттям чинності з 1 січня 2013 року нового Закону України «Про зайнятість населення», можливість скористатися державною підтримкою з мінімальними зусиллями з’явилася у багатьох роботодавців. Отримати компенсацію зможе кожен, чия діяльність відповідає нескладним вимогам і хто працевлаштовує безробітних за направленням служби зайнятості. Така норма визначена статтями 26 і 27 цього Закону. Ця послуга служби зайнятості є суттєвою підтримкою роботодавців у напрямі створення нових робочих місць та відповідно – збільшення кількості робочих місць для працевлаштування осіб, яким надано статус безробітного. «Компенсація» означає відшкодування роботодавцю фактичних витрат нарахованого єдиного внеску, сплаченого за працевлаштованого за направленням служби зайнятості на нове робоче місце зареєстрованого безробітного за місяць, за який такий внесок сплачений. Для одержання права на компенсацію повинні бути дотримані певні умови. Якщо ви вирішите скористатися цією послугою служби зайнятості, наша публікація допоможе вам розібратися у всіх тонкощах.
Право на компенсацію має також роботодавець, який працевлаштовує на нове робоче місце строком не менше ніж на два роки за направленням служби зайнятості зареєстрованих безробітних з таких категорій громадян: діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування; особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування; молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася із строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу; особи, яким до настання права на пенсію за віком відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» залишилося 10 і менше років; інваліди, які не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»; один з батьків або особа, яка їх замінює і має на утриманні дітей віком до 14 років або дитину-інваліда; утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства (незалежно від віку) та/або інваліда I групи (незалежно від причини інвалідності).
Право на компенсацію має також роботодавець, який є суб’єктом малого підприємництва та який працевлаштовує зареєстрованих безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням служби зайнятості.
Компенсація виплачується протягом одного року з дня працевлаштування зареєстрованого безробітного. Компенсація не виплачується у разі, коли роботодавець має заборгованість із сплати єдиного внеску та/або страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування; визнаний у встановленому порядку банкрутом або стосовно нього порушено справу про банкрутство.
У випадку звільнення працівника, за якого виплачувалася компенсація, з ініціативи роботодавця або за згодою сторін до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування, сума виплачених коштів повертається в повному обсязі до бюджету Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі – Фонд) та Фонду соціального захисту інвалідів залежно від джерела компенсації або на його робоче місце за направленням служби зайнятості працевлаштовується інший зареєстрований безробітний з числа громадян, категорії яких зазначені вище. Тривалість виплати компенсації та строк працевлаштування обчислюються сумарно.
Роботодавець відповідає за достовірність даних, що стосуються підтвердження факту створення нових робочих місць та працевлаштування на них відповідних осіб, які є підставою для виплати компенсації.
Нині прикладом співпраці зі службою зайнятості у цьому напрямі є ТзОВ «Ромкар», яке звернулося до Сокальського районного центру зайнятості за компенсацією на 43 працевлаштованих працівників. Всі вони – люди, які відносяться до категорії соціально-незахищених. За сприяння служби зайнятості були заповнені вакансії швачок, оббивальників меблів, розкрійників, верстатників дерево-обробних верстатів, слюсарів-ремонтників та інші.
Не проґавили шанс отримати фінансову допомогу від служби зайнятості й підприємці. Так у 2013 році скористались цією послугою 8 приватних підприємців, які створили 13 нових робочих місць. Цим правом також скористалися ТзОВ «Богатир», фермерське господарство М. О. Шумило. Загалом ця нова послуга корисна не лише роботодавцям, а й шукачам роботи. Оскільки стимулює керівників підприємств та приватних підприємців не лише створювати нові робочі місця, а й офіційно оформлювати працівників у штат, виплачуючи їм легальну заробітну плату та забезпечуючи соціальні гарантії. Ми маємо надію, що і надалі ті роботодавці, які планують розширяти масштаби свого бізнесу, сьогодні підрахують вигідність цієї пропозиції служби зайнятості, a завтра ми будемо співпрацювати.
Також сподіваємося, що ця послуга державної служби зайнятості спричинить не тільки часткову легалізацію оплати праці, а й стане добрим інструментом при створенні нових робочих місць на нових підприємствах, які тільки розпочинають свою діяльність на теренах Сокальського району.
Людмила ВЕСЕЛОВА,
начальник відділу взаємодії з роботодавцями Сокальського районного центру зайнятості.