Голова правління кредитної спілки «Вигода» Марія Сюма приїхала на Сокальщину в офіс філії Сокальської кредитної спілки «Вигода», аби зустрітися з фермерами і розповісти їм про кредити, які надає їм кредитна спілка «Вигода», а також про Програму фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення кредитів на 2012 рік, яку напрацювали спільно депутати ЛОР, ЛОДА та кредитна спілка «Вигода», і яку прийнято 16 березня на сесії обласної ради. Це друга така програма ЛОДА, в якій кредитна спілка бере участь, бо перша – з енергозбереження вже кілька років успішно діє на Львівщині.
Виконано велику аналітичну та роз’яснювальну роботу, як серед фермерів, так і серед посадовців. Голова правління кредитної спілки Марія Сюма зустрічалася із заступником голови ОДА Іваном Стефанишином, пояснювала позицію членів кредитних спілок, а їх загалом більше, як 100000 осіб у нашій області, і розуміння було знайдено. Саме про це вона повідомила сокальським фермерам Оксані Сало, Володимиру Кобаку, Мирославу Шумилу, Володимиру Тендеряку, Павлу Іванчині, Василю Бойку, Михайлу Конику, Наталії Шамборовській, Наталії Сірко. І не лише докладно пояснила механізм та умови кредитування і відшкодування, а дуже чесно відповідала на запитання присутніх, не агітувала, не прикрашала ситуацію. Подала їм ідеї для роздумів. Але саме ця ідея має тверде фінансове підґрунтя кредитної спілки «Вигода» і порядність її працівників у співпраці з клієнтами.
Кредитна спілка «Вигода» – потужна фінансова установа, одна з найбільших кредитних спілок в Україні, яка успішно працює вже двадцять років і володіє капіталом в 11 млн. грн. Своїм досвідом ділиться з іншими кредитними спілками, сповідує гасло «свій до свого по своє». Це означає, що спілка працює лише із членами кредитної спілки. Є такі, що вкладають кошти, а є такі, що отримують кредити. В когорті як одних, так і інших можуть бути фермери. Присутні фермери не мали довіри до відшкодування, бо не раз вже ставали на «одні і ті ж самі граблі». Розповідали, що придбали, скажімо, техніку, подали необхідну документацію, а потім їх повідомили, що немає грошей у бюджеті. Марія Йосифівна підтвердила, що кредитна спілка не несе відповідальності за відшкодування. Коли кредитна спілка дає короткотерміновий кредит під 31 відсоток річних, а з них 15 відсотків мають повернути, це вже не зле. Але інвентар, насіння, мінеральні добрива, отрутохімікати мають бути українського виробництва і на них має бути відповідний документ.
І ще про один проект йшла мова на зібранні. Маючи досить суттєвий капітал, кредитна спілка вирішила частину його дати під дешеві кредити фермерам, щоб допомогти українським хліборобам працювати на своїй рідній землі. Це виглядає так. Фермери вкладають певну суму на дешевий депозит і натомість можуть отримати в три рази більший кредит також під малі відсотки. Якщо фермер вкладає гроші під 8 відсотків, а кредит бере під 18, то за рік переплачує лише 6,6 відсотка. Фермери цікавились, запитували, сперечались, можливо не всі отримали ту відповідь, яку бажали почути, але… Минуло кілька днів і у Сокальську філію кредитної спілки «Вигода» звернулася за кредитом половина з тих фермерів, які були присутні на зібранні. Очевидно, чесна, принципова розмова дала свої плоди. Українські господарі відчули шанобливе ставлення до себе як до перспективного партнера. Побачили, що кредитна спілка «Вигода» переймається проблемами сільських виробників, хоче їм допомогти на засадах партнерства і шляхетності.
Оксана ПРОЦЬ.
Фото автора.