У Львові розпочався роздільний збір скляних відходів. Збиратимуть їх насамперед із ресторанів та кафе, готелів та торгових точок. Йдеться про ті комерційні заклади, які виявили зацікавлення долучитися до реалізації проекту «Модель „нуль відходів“ у дії». Це один із етапів проекту, який пропагує європейську концепцію управління відходами. Важливою його складовою є технічне оснащення сектору гостинності обладнанням для поводження з відходами за принципом «zero waste».
Про це повідомили у ЛМР.
Для закладів, які стали учасниками проекту, вже закупили контейнери для роздільного збору скляних відходів.
«Відчуваємо обов’язок брати участь у таких проектах, які популяризують світові практики поводження з відходами. Окремий збір скляних відходів відбувається від тих закладів комерції, які обслуговує наша компанія. Розташовані вони переважно в центрі Львова. Спеціальні контейнери для скла надаються закладам безкоштовно. На сортувальній станції компанії ми вже прийняли понад 30 контейнерів для роздільного збору скляних відходів», — розповів засновник «ГрінЕра Україна» Богдан Михалусь.
Заклади комерції, які погодяться сортувати скляні відходи, отримають економію до 20% на вивезення відходів.
«Ініціатива спрямована на заохочення максимального запобігання утворенню відходів та максимального сортування для мінімізації відходів, які захоронюють. Ми працюємо над тим, щоб якнайбільше закладів харчування, готелів та торгових мереж почали застосовувати роздільний збір відходів і ще раз показали, що Львів може бути не лише туристичним та культурним центром, але й лідером у сфері належного управління відходами. Закупивши контейнери для роздільного збору відходів, проводячи просвітницькі заходи для бізнесу сфери гостинності, стимулюючи відповідну тарифну політику і винагороджуючи лідерів у цій сфері, ми сприяємо переходу бізнесу на кращі європейські практики поводження з відходами. Проєкт також системно працює над загальним вдосконаленням системи управління відходами у Львові через закупівлю подрібнювачів для зелених відходів та компостерів для локального компостування органіки», — розповіла Ольга Мелень-Забрамна, керівниця юридичного відділу МБО «Екологія-Право-Людина».
Суттєвим досягненням проекту є включення до переліку відходів, які сортуються, органічних відходів. Адже вони складають близько 50% усіх відходів у закладах готельно-ресторанного бізнесу та вивозитимуться на міську станцію компостування.
«Цей проект базується, перш за все, на принципах запобігання утворенню відходів. Дія моделі на практиці передбачає наявність певної системи, для створення якої важливою є участь усіх ключових залучених сторін, і у випадку цього проекту вдалося залучити бізнес, міську владу, обласну владу, громадський та освітній сектори і церкву. У межах проекту, ми працюємо над створенням фінансових стимулів для бізнесу утворювати менше відходів, а також сортувати їх через розробку пропозицій з диференціації тарифів на вивезення відходів», — додає голова ГО Zero Waste Lviv Ірина Миронова.
Забезпечити відповідні складові інфраструктури, згідно з проектом, планують до кінця серпня.
Довідка
Проєкт «Нуль відходів в дії» реалізують Міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина» спільно з Львівською торгово-промисловою палатою, ТОВ «ГрінЕра Україна», ЛКП «Зелене місто», департаментом екології та природних ресурсів Львівської обласної державної адміністрації, ГО «Нуль відходів Львів». Ініціатива підтримується в рамках спільного проєкту Уряду Швеції та ПРООН в Україні «Посилене партнерство для сталого розвитку», що реалізується за фінансової підтримки Уряду Швеції.