Про податки

Як вивести доходи громадян із “тіні”?

14 вересня у Державній податковій інспекції Сокальського району відбувся брифінг для журналістів на тему "Детінізація відносин у сфері зайнятості населення та доходів громадян  вагомий резерв наповнення доходів місцевих бюджетів". Його проводили перший заступник начальника ДПІ у Сокальському районі Львівської області ДПС Олег Сольвар та головний державний податковий інспектор відділу оподаткування фізичних осіб Надія Гринюк.
 

На початку брифінгу п. Олег зазначив, що "тіньова зарплата" або "зарплата у конвертах" є однією із найбільших проблем сучасної економіки, у тому числі і ринку праці. За даними експертів, сьогодні в Україні близько 4550% заробітної плати виплачується "у конвертах". Така ситуація призводить до значних негативних наслідків не тільки для бюджету держави, а й для самих працівників. Адже отримуючи "тіньову зарплату", вони позбавляють себе багатьох соціальних гарантій. Нечесні працедавці роблять це, начебто в інтересах найманого працівника, який, нерідко, через економічну неграмотність, не усвідомлює всієї глибини обману. Насправді ж, громадяни, які працюють без укладення трудового договору, позбавляють себе соціальних гарантій держави. Однак кожна особа має захищати своє право на працю та відстоювати його. Якщо підприємець відмовляється від реєстрації трудового договору, працівник може звернутися в прокуратуру чи в податкову інспекцію і повідомити про порушення його прав. Таких порушників трудового законодавства працівники органів податкової служби Сокальщини  зможуть притягнути до кримінальної відповідальності згідно зі статтею 172  Кримінального Кодексу України.
 

Перший заступник голови державної податкової інспекції у Сокальському районі Олег Сольвар детально зупинився на роботі податкової інспекції у цьому напрямку. Впродовж 20082011 років 13 тисяч фізичних осіб, які мешкають на Сокальщині, не отримували доходів, з них 9845 громадян працездатного віку. Це чоловіки віком від 23 до 60 років, та жінки від 23 до 55 років. За рахунок яких джерел фінансування вони існують, не беручи участі у формуванні місцевих бюджетів? Крім цього, із загальної кількості таких осіб є один засновник, який не отримує доходів. 458 громадян впродовж тривалого часу не отримували доходів, однак є власниками земельних ділянок. 112 громадян впродовж 20092011 рр. ставили на облік в органах Державтоінспекції транспортні засоби. Стосовно них податкова інспекція подала запити в МРЕВ, БТІ, відділ земельних ресурсів та інші органи про надання інформації щодо понесених витрат з метою порівняння відповідності доходам.
 

З метою розширення бази оподаткування за рахунок детінізації зайнятості та доходів населення, ліквідації джерел походження тіньових коштів для виплати заробітної плати та інших доходів громадян без сплати податку до бюджету в податковій інспекції створено робочу групу для організації роботи та контролю за повнотою оподаткування фізичних осіб і налагодження ефективної взаємодії щодо викриття порушень податкового законодавства. Систематично проводять моніторинг придбання нерухомості, автотранспорту, земельних ділянок та ін. мешканцями району працездатного віку, які не мають офіційних джерел доходів чи оформлених трудових відносин.
 

Таким чином 243 громадян сплатили податки та подали декларації про отримані доходи, 20 осіб задекларували свої  іноземні доходи  1678,9 тис. грн., з них сплатили 3,5 тис. грн. податку, решта підтвердили легалізацію доходів за кордоном. 45 громадян задекларували доходи від продажу сільськогосподарської продукції, 12  отримали доходи від продажу нерухомого майна та землі, а 18  від продажу майнових сертифікатів. 10 громадян успадкували майно від осіб першого та другого ступеня споріднення, а 60  задекларували дохід на суму 887 тис. грн. та сплатили податок в сумі 88,7 тис. гривень. Громадянам  довелось пояснювати, звідки у них кошти на купівлю тих чи інших об’єктів нерухомості, автотранспорту. Тож краще легалізувати свої доходи завчасу.
 

Дієвим методом роботи є  проведення фактичної перевірки, тобто без повідомлення суб’єкта господарювання, щоб зафіксувати використання праці найманих працівників, у т.  ч. осіб, які не мають легалізованих трудових відносин. "Були випадки, коли ми встановлювали факти праці найманих осіб без укладення трудових угод. Матеріали перевірок по недобросовісних роботодавцях передано в прокуратуру Сокальського району. Також до порушників чинного законодавства застосовано штрафні санкції відповідно до Податкового кодексу України",  зазначив Олег Сольвар.
 

Він також наголосив, що законодавцями розроблено законопроекти, якими згодом буде відпрацьований реальний механізм, котрий дозволить вживати ефективних заходів щодо виведення з тіні доходів громадян. Відповідно, це забезпечить своєчасне та повне надходження податків, зборів та обов’язкових платежів до бюджету, розширить базу оподаткування та вилучить кошти з тіньового обігу, відбудеться детінізація економічних процесів у підприємництві, ринку землі та нерухомості, а особи, які працюють, матимуть відповідні соціальні гарантії. Цього можна досягти, якщо будуть вмілі дії всіх служб, які до цього дотичні.
 

Про співпрацю з сільськими радами щодо виявлення громадян, які мають більше двох гектарів землі, та реалізовували сільськогосподарську продукцію без сплати податку на доходи, розповіла головний державний податковий інспектор відділу оподаткування фізичних осіб Надія Гринюк.
 

Підсумовуючи, О. Сольвар наголосив, що, як засвідчує світовий досвід, податкова система ефективна лише тоді, коли податки сплачують підприємці та громадяни добровільно. І хочеться, щоб громадянська позиція усіх виражалася  не тільки у гаслах, а у діях, зокрема, у декларуванні трудових доходів.
 

Любов ПУЗИЧ.
 

 Фото автора.

    

Голос Сокальщини на GoogleNews