Стислий огляд подій

ВІЛ-інфекція поширюється

Вже стало традицією на Львівщині проводити загальнообласну інформаційно-просвітницьку кампанію під гаслом «Дізнайся більше про ВІЛ». Зроби тест в кабінеті «Довіра». Її мета – розширення доступу та забезпечення якісних послуг з добровільного консультування і тестування на ВІЛ-інфекцію. В цьому році акція проходить з 24 листопада до 22 грудня.

На сьогодні епідемія ВІЛ-інфекції – СНІДу займає перше місце щодо всесвітнього розповсюдження. Особливо небезпечних розмірів набуло це захворювання в Україні. Тільки за 9 місяців цього року на Сокальщині обстежено 3048 осіб, в т. ч. 194 – з групи ризику і вперше виявлено 15 ВІЛ-інфікованих, та хворих на СНІД жителів району. На «Д»обліку перебувають 15 осіб, в т. ч. 3 дітей віком до двох років, народжених ВІЛ-інфікованими матерями. Та, на жаль, не всі ВІЛ-інфіковані після виявлення захворювання проходять детальне обстеження, що важливо для встановлення стадії захворювання та призначення лікування. Як наслідок, більше половини ВІЛ-інфікованих, які стають на диспансерний облік у Львівській області, перебувають в стадії СНІДу і потребують противірусної терапії. Тобто звертаються по медичну допомогу при запущених формах захворювання, коли лікування стає малоефективним.

Якщо в розвинених країнах за останні роки спостерігається значне зниження кількості ВІЛ-інфікованих і це, в основному, представники уразливих груп, то в Україні ця епідемія на стадії підйому. Оскільки запідозрити чи діагностувати це захворювання за клінічними ознаками практично неможливо, єдиним достовірним способом встановити ВІЛ-інфекцію є лабораторне обстеження. В нас прийнято визначати наявність антитіл в крові людини методом імуноферментного аналізу. При цьому треба пам’ятати, що цей аналіз стає позитивним не відразу після зараження, а через три місяці, і в цих випадках проводять тестування повторно. Аналіз крові на ВІЛ-інфекцію доцільно робити в першу чергу представникам уразливих груп, після ризикованих статевих контактів, перед одруженням, за вагітності, за появи підозрілих ознак захворювання: тривала гарячка (більше 1,52 місяців), тривалий пронос, збільшення декількох груп лімфатичних вузлів, незрозумілі висипання на шкірі, після переливання крові і її препаратів, наявності деяких захворювань – туберкульозу, інфікованого мононуклеозу, вірусних гепатитів В, С та ін. Обов’язковому обстеженню на ВІЛ-інфекцію підлягають донорська кров та донорські органи. У всіх інших випадках консультування та тестування проводиться тільки після усвідомленої, добровільної, письмової згоди пацієнта або його законних представників (опікунів). Діти з 14 років мають право приймати рішення самостійно. 

Необхідно пам’ятати, що всі консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію є безкоштовними, конфіденційними і не можуть надаватись нікому, окрім пацієнта або за його письмовою згодою іншим особам.

Кожен, хто хоче знати свій ВІЛ-статус, може безкоштовно пройти консультування та тестування і за необхідності проконсультуватись у психолога в кабінеті «Довіра» Сокальської районної поліклініки, який розташований на першому поверсі. В термінових випадках ми проводимо тестування за допомогою швидких тестів (1015 хв.). Тел. кабінету «Довіра» 21352.

Ярослав ВОРОНА, лікарінфекціоніст кабінету «Довіра».

 

Голос Сокальщини на GoogleNews