Про освіту

Сокальській Малій академії наук присвоєно ім’я відомого сокальчанина Ігоря-Ореста Богачевського

За формулою Ігоря-Ореста Богачевського розраховано політ астронавтів на Місяць

7 вересня урочисто розпочався новий навчальний рік у Сокальській Малій академії наук учнівської молоді та освячено пам’ятну дошку уродженцю міста Сокаля, професору Ігорю-Оресту Богачевському, чиє ім’я відтепер присвоєно Сокальській МАН.

З цієї нагоди в актовій залі зібралися учні, вчителі, родина професора, депутати міської ради, гості.

Про це повідомили у Сокальській міській раді.

Директор МАН Світлана Мусій привітала учнів із початком навчального року та зазначила, що цьогоріч сесією міської ради Сокальській МАН присвоєно ім’я Ігоря-Ореста Богачевського. Родина професора ініціювала щорічне нагородження премією ім. Ореста Богачевського кращих слухачів МАН, тому відтепер кращі учні в математичному та гуманітарному напрямках отримуватимуть грошові премії.

Учнів та вчителів з нагоди нового навчального року привітали начальник відділу освіти, молоді та спорту Сокальської міської ради Леся Ковалишин, директор Центру професійного розвитку педагогічних працівників Галина Гібляк, депутат міської ради Олег Кожушко, від родини Богачевських щиру подяку за визнання імені професора висловила Христина Міліянчук. Пам’ятну дошку освятив о. Ярослав Валюх.

У Малій академії наук кожен охочий може здобути нові знання, підготуватися до здачі ЗНО.

Викладачі МАН щиро запрошують учнів, спраглих до науки, на навчання до Сокальської Малої академії наук. Бажаємо всім вдалого нового навчального року.

Довідково

Українці давно змусили увесь світ шанувати наш «космічний» потенціал. Українські науковці змінювали історію своїми винаходами, а численні космонавти (хай і під різними прапорами) безстрашно виконували місію землян у Всесвіті. Наші земляки стали основоположниками астрофізики у світі, розробили теорію радіовипромінювання Сонця та метод визначення швидкості осьового обертання зірок, вперше здійснили зварювання у відкритому космосі. Першим, хто додумався використати ракети для польоту людини в космос, теж був українець. Під керівництвом нашого земляка створено пілотовані космічні кораблі, на яких уперше в історії людина вирушила в космічний політ. Саме українець дав перший поштовх для розвитку ракетної техніки в Європі і розробив цілу серію різних бойових ракет.

Ігор-Орест Данилович Богачевський — (7 вересня1928, Сокаль, Львівщина) — 3 лютого 2010, Лос-Аламос, США) — американський конструктор українського походження. Професор Нью-Йоркського університету, автор понад 100 наукових праць з астронавтики і ядерної фізики. Здійснював математичне моделювання ядерних ракетних двигунів і розвитку телефонних мереж.

Автор формули (відома як «формула Богачевського»), яка дозволила конструкторам розрахувати повернення космічного корабля на орбітальну станцію з поверхні іншої планети. Завдяки цьому було розраховано політ на Місяць, також наступне повернення на Землю американського космічного корабля «Аполлон-11».

Короткий життєпис

Ігор-Орест Данилович Богачевський народився 7 вересня 1928 в місті Сокаль, тоді у складі Польщі (тепер Львівська область) в родині адвоката Данила Богачевського — автора книги про історію Рави-Руської, та громадської діячки Ростислави Богачевської з роду Нечаїв.

1935-39 родина проживала у Раві-Руській, де Ігор навчався в народній школі з польською мовою викладання. З 1939 — у Томашеві. 1941–1944 навчання в українській гімназії в Сокалі.

1944, з наближенням радянських військ, Богачевські переїжджають до Німеччини, де 1948 в місті Ульм Ігор здав іспит на атестат зрілості. Цього ж року родина виїхала до США.

1951–1953 перебував у американській армії в Кореї.

1953–1956 вивчав технічні науки. 1956–1960 — математику.

З 1961 займався науковою працею, пов’язаною з аеронавтикою та термоядерною енергетикою. 1960–1963 — асоційований дослідник, асистент-професор Департаменту аеронавтики та астронавтики Нью-Йоркського університету. 1963–1966 — інженер-дослідник Корнельської лабораторії в Баффало, 1966–1968 — провідний науковий дослідник дослідної лабораторії в Евереті, 1968–1975 — член Правління телефонних лабораторій Бел в Маррей Гілл, 1975–1987 — член технічної групи Національної лабораторії в Лос-Аламосі, з 1987 — член технічної групи Відділу ракет Роквельського міжнародного центру.

Нагороджений зокрема, преміями імені Шевелла (1975), Сааті (1980) і Брагіна, відзнакою НАСА за розробки для проекту «Аполлон», нагородою телефонної компанії АТТ та інші відзнаки.

Відійшов у вічність 3 лютого 2010 року у Лос-Аламосі, США. Похований на знаменитому українському цвинтарі-пантеоні в містечку Саут-Баунд-Брук, штат Нью-Джерсі.

Голос Сокальщини на GoogleNews