Ви давно чекали цього моменту і ось нарешті тримаєте на руках свою дитину. У Вас велике бажання пригорнути її, погладити. Це зрозумілий природній порив, який має величезне значення, оскільки немовлята отримують свої перші відчуття через шкіру. Ваші щоденні ніжні дотики посилюють зв'язок з дитиною, викликають в дитини відчуття впевненості, мають розслаблювальну дію і заспокоюють дитину.
Діти, яких часто пестять, гладять, менше схильні до стресу, виявляють особливу зацікавленість до навколишніх обставин. У них розвивається почуття довіри, яке залишається з ними назавжди. І таке ставлення до дитини має бути постійним.
Не менш важливим за ласку для дитини є делікатний та безпечний догляд, особливо за шкірою. Шкіра дитини дуже ніжна і вразлива. Вона забезпечує захист організму, регулює температуру тіла і є органом чуття при контакті з довкіллям. Проте шкіра немовляти ще незріла, вона тільки розвивається для того, щоб прийняти на себе захисну функцію. Вона у п'ять разів тонша за шкіру дорослої людини і більш проникна. Доки повністю не сформований роговий шар епідермісу шкіра відрізняється особливою чутливістю. Шкіра немовляти ще не має стабільного захисного кислотного бар'єру, тому їй важко протистояти різним інфекціям і запальним процесам. Вона також не містить еластичних волокон. Її пружність залежить від кількості води, яку вона має в собі. Шкіра дитини містить великий відсоток води та невеликий жиру. Тому вона більше, ніж шкіра дорослого, схильна до шкідливих впливів. Для того, щоб створити захисний бар'єр, потрібний правильний догляд за нею це набагато більше, ніж просто гігієнічна процедура. Крім водних процедур, для догляду за шкірою використовують цінні біологічно активні речовини, яких в природі є безліч і які успішно використовують з давніх часів: олія соняшникова та інші рослинні олії, такі, як олія мигдалю, що багаті ненасиченими жирними кислотами, підтримують захисні функції шкіри, зволожують і живлять шкіру; олія зародків пшениці багата на вітаміни А та Е, крім ненасичених жирних кислот вона захищає, зволожує та регенерує навіть пошкоджену шкіру, посилює її опірність. Продукти догляду за немовлятами не повинні мати мінеральних, ефірних олій, синтетичних барвників та консервантів.
В перші місяця життя у дитини може бути сечовиділення до 1015 разів на добу і дефекація 34 рази. При цьому з виділень утворюється аміак, від дії якого виникає подразнення і почервоніння шкіри. Тому дитину потрібно регулярно підмивати, мити її ручки, обличчя, шийку, складки і ретельно їх після цього підсушувати. У дівчаток, щоб уникнути інфекцій, потрібно очищувати статеві органи, промиваючи спереду назад. Не можна наносити крем на їх слизову оболонку. Перші півроку купати немовля рекомендовано щодня, в другому через день.
Температура в приміщенні при купанні повинна бути 2022° С, а температура води 3637 °С. Час купання 68 хвилин. Температуру води провіряйте не ліктем, а термометром. Ванночку наповнюйте водою приблизно наполовину. Краще купати дитину за годину до годування.
Практично не має значення купати вдень чи ввечері. Перед купанням очистіть сіднички дитини, під час купання стежте, щоб вода не потрапляла у вуха. Особливо обережно мийте обличчя дитини і тільки окремою, чистою водою. Якщо в немовляти ще сира пупкова ранка, то перед купанням її необхідно заклеїти, а до води додати марганцевокислий калій. На закінчення купання, чи то після прісної води, чи після ванни з різними засобами, обмийте дитину чистою водою температурою на 12° С нижчою, ніж при купанні. Обливання, крім гігієнічного значення, сприяють загартовуванню дитини. Після купання її необхідно загорнути в прогрітий теплий рушник, не витирати шкіру, а лише злегка її промокнути. Після цього зробіть легкий туалет: обробіть складки та шкіру засобами дитячої косметики. При купанні вода змиває не тільки бруд, а й захисний кислотний шар. Шкіра стає сухою та жорсткою, а тому вразливою. Тож необхідно обирати засоби для купання, які забезпечують шкіру жировою змазкою: спеціальний засіб для купання дитини, дитячі шампунь, мило, лосьйони, гелі для купання, а також, за необхідності, настої, екстракти ромашки, календули, череди, шавлії, хвої та ін.
В кімнаті, де перебуває дитина, завжди має бути свіже, чисте повітря, тому приміщення необхідно провітрювати. Взимку кватирку відчиняють протягом дня 34 рази на 15 хвилин. Температура в кімнаті не повинна перевищувати 2022 ° С. В цих умовах можна і треба купати дитину, робити повітряні ванни. Коли дитині виповниться 34 тижні, необхідно прогуляти її на свіжому повітря. Якщо погода не дозволяє, то першу прогулянку треба провести в кімнаті або біля відкритого вікна. При цьому не закривати її личко, щоб дитина вільно дихала. Взимку вкладати дитину спати на свіжому повітрі можна при температурі не нижче 15° С. Сон дитини на свіжому повітрі в холодну пору року повинен тривати не більше 15 хвилин; у віці до 3 місяців 30 хв., до 1 року до 1 год. Влітку сон на свіжому повітрі не обмежується. Треба лише вибрати місце, захищене від вітру. В холодну пору року шкіра стає сухою, грубою, навіть тріскається. За 1520 хвилин перед виходом на вулицю взимку, при вітрі та негоді нанесіть на обличчя та руки дитини спеціальний крем. У тих випадках, коли погода взимку не дає змоги виносити дітей на свіже повітря, рекомендуємо на першому році життя привчати їх до повітряних ванн у приміщенні при температурі 2022 ° С. Дитина лишається в ліжечку повністю оголеною: перший місяць на 23 хв., в три до 10 хв., до року до 15 хв. Під час повітряної ванни її потрібно перевертати з живота на спину. Купати дітей в річці до двох років не варто. Не бажані також сонячні ванни. Влітку допускаються повітряні ванни дітям старшим 1 року в затінку, під деревом тощо. Шкіра дитини дуже чутлива на ультрафіолетове випромінювання сонця, неспроможна виробляти достатню кількість захисного пігменту. Тому дітям до одного року життя взагалі не рекомендується перебувати під прямими сонячними променями. Діти до трьох років можуть поступово звикати до сонця за умови захисту відповідними дитячими кремами.
Петро МОСТОВИЙ,
педіатр Белзької лікарні.