18 жовтня в Стаївській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів відбулось відкриття пам’ятної дошки Осипу Лещуку. Це відомий український письменник, священник УГКЦ, богослов, педагог, громадський діяч, який народився у 1894 році саме в селі Стаївка (тодішня назва Стаї). Це людина, яка безкорисно служила українському народові, ідеї його звільнення від чужеземного поневоленя, від політичних та моральних утисків. Його гасло у житті – «Бог і Україна понад усе».
Місцеві жителі зберігають пам’ять про свого відомого земляка: сільська навчальна установа носить ім’я Осипа Лещука. Окрім того, у 90-роках там створено його музей, якій діє і до сьогодні, постійно поповнюючись новими експонатами та цікавими фактами про життя письменника. У 2019 році виповнилось 125 років з дня його народження і 70 років – з дня мученицької смерті ( він був закатований в сталінських таборах біля Полтави). І громада вирішила відзначити ці дві дати по-особливому. За ініціативи директора школи Мирослави Ігнатюк та підтримки депутатів Сокальської районної ради, які виділили з районного бюджету 70 тис.грн., було виготовлено пам’ятну дошку Осипу Лещуку та встановлено на будівлі навчального закладу.
В урочистій події відкриття та освячення барельєфу взяли участь запрошені гості: голова Сокальської районної ради Микола Пасько, заступник голови райради Василь Бойко, депутати районної ради Наталія Дашковська, Володимир Пограничний та Василь Сорочук, Корчівський сільський голова Галина Сідельник, скульптор, який виготовив дошку, Василь Гурмак, а також родина Осипа Лещука, його онука та правнука Олена Рибенчук і Катерина Рибенчук. Окрім того, на подвірї навчального закладу вишикувалась уся невелика учнівська родина у національному строї.
Відкриття розпочалось із виконання гімну України та хвилини мовчання за Осипом Лещуком та всіма героями, які загинули в боротьбі за незалежність України. Символічне право відкрити пам’ятний знак було надано родині Осипа Лещука. Після цього, місцевий парох, отець Михайло відслужив панахиду та освятив дошку. Ведучі свята розповіли присутнім про основні віхи в житті та творчості цієї видатної людини.
Голова Сокальської районнї ради Микола Пасько подякував усім, хто долучився до виготовлення та встановлення барельєфу Осипу Лещуку. «За останні 2 роки нам вдалось багато зробити в освітній сфері. Було придбано нове обладнання, меблі, інвентар, оновлені приміщення. Це робиться у всіх школах Сокальського району. Але, я вважаю, що це не є основним для навчальних закладів. Там повинна бути присутня українська душа, культура, слово. Ваша школа, в цьому плані, є унікальною. Не кожен освітній заклад може похвалитись такою історичною постаттю, як Осип Лещук та власним музеєм. Тому я бажаю Вам зберегти ці надбання.
Я хочу по-особливому подякувати директору Стаївської школи та всій громаді за виявлену ініціативу щодо встановлення барельєфу. Хочу подякувати депутатам Сокальської районної ради, які підтримали цю ідею та прийняли рішення про виділення коштів. Окрім того, районна рада прийняла ще одну важливу програму національно-патріотичного спрямування «Стежками Героїв Сокальщини». Це описаний, в електронному варіанті, літопис боротьби Сокальщини за незалежність України. Завдяки її реалізації, діти, користуючись сучасними гаджетами, зможуть прочитати про такі видатні постаті, як Осип Лещук, дізнатись, де на наших теренах відбувались бої УПА».
На завершення Микола Пасько подарував школі книгу Олександра Клименка «Фронтовий альбом», як пам’ять про події, які відбуваються на Сході України, а також вручив подяку директору Стаївської школи Мирославі Ігнатюк.
Із хвилюванням перед присутніми виступила внучка Осипа Лещука Олена Рибенчук. Вона подякувала керівництву школи, педагогами, владі Сокальського району за збереження пам’яті про свого предка.
Багато теплих слів керівництво школи та викладачі отримали і від Корчівського сільського голови Галини Сідельник, колишньої директорки Стаївської школи Марії Лотиш, яка є ініціатором створення музею Осипа Лещука в навчальному закладі. Професор Львівської національної академії мистецтв, скульптор, автор барельєфу Василь Гурмак побажав школярам навчатись створювати прекрасне, талановите, навчитись творити із душею, мати багате духовне життя.
Завершився урочистий захід церемонією посвячення першокласників у шкільну організацію «Козацька республіка». Наймолодші школярі пообіцяли виконувати всі козацькі заповіді та отримали символічні посвідчення козачат. Вони також на шкільному подвір’ї виклали український тризуб із живих квітів.
Після урочистостей, гості свята також завітали в музей Осипа Лещука.